Sensei 1.x - en to pl_PL translation catalogue (783 entries)

en: "From" Address
pl_PL: "Od" Adres

en: "From" Name
pl_PL: "Od" Imie

en: # Learners
pl_PL: # Uczniowie

en: %1$d of %2$d lessons completed
pl_PL: %1$d z %2$d lekcji zakończonych

en: %1$s - Powered by Sensei
pl_PL: %1$s - Forum Sensei

en: %1$s Archives: %2$s
pl_PL: %1$s Archiwum: %2$s

en: %1$s Question(s) from %2$s
pl_PL: %1$s Pytania z %2$s

en: %1$s deleted.
pl_PL: %1$s usunięty.

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s%4$s.
pl_PL: %1$s projekt %2$s %3$s %4$s

en: %1$s marked as complete.
pl_PL: %1$s oznaczony jako zakończony.

en: %1$s published. %2$sView %1$s%3$s.
pl_PL: %1$s opublikowane. %2$s Zobacz %1$s %3$s.

en: %1$s restored to revision from %2$s.
pl_PL: %1$s przywracane do rewizji %2$s

en: %1$s saved.
pl_PL: %1$s zapisane.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s%5$s.
pl_PL: %1$s zaplanowano %2$s %3$s %4$s %5$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %1$s%3$s.
pl_PL: %1$s %2$s %1$s %3$s

en: %1$s updated.
pl_PL: %s Zaktualizowane.

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s.
pl_PL: %1$s zaktualizowane. %2$s Zobacz %1$s %3$s.

en: %1$sNo %2$s found%3$s
pl_PL: %1$sNie znaleziono żadnych %2$s %3$s

en: %1$sThis question does not appear in any quizzes yet.%2$s
pl_PL: %1$s To pytanie nie pojawia się w żadnej quizy %2$s

en: %s is a required field
pl_PL: %s to pole jest wymagane

en: %s updated
pl_PL: %s Zaktualizowane.

en: (%d preview lessons)
pl_PL: %d lekcje Preview)

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; Sensei has been installed and set up.
pl_PL: <strong>Gratulacje -</strong> Sensei został zainstalowany i skonfigurowany.

en: <strong>Sensei has been installed</strong> &#8211; You're ready to start creating courses!
pl_PL: <strong>Sensei został zainstalowany</strong> &#8211; Możesz już stworzyć swój pierwszy kurs!

en: <strong>Welcome to Sensei</strong> &#8211; You're almost ready to create some courses!
pl_PL: <strong>Sensei Wita!</strong> &#8211; Jesteś już o krok, od stworzenia swojego pierwszego kursu!

en: A learner completes a lesson
pl_PL: Uczeń ukończył lekcję

en: A learner completes their course
pl_PL: Uczeń ukończył ten kurs

en: A learner sends a private message to a teacher
pl_PL: Uczeń wysyła prywatną wiadomość do nauczyciela

en: A learner starts their course
pl_PL: Uczeń rozpoczął ten kurs

en: A learner submits a quiz for grading
pl_PL: Uczeń przedstawia quiz klasyfikacji

en: Access Permissions
pl_PL: Prawa dostępu

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Active Courses
pl_PL: Aktywne Kursy

en: Add 'Teacher' role
pl_PL: Dodaj rolę 'nauczyciel'

en: Add Course
pl_PL: Dodaj Kurs

en: Add Editor capabilities
pl_PL: Dodaj możliwości edytora

en: Add Learner to %1$s
pl_PL: Dodaj Ucznia do %1$s

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowe

en: Add New %s
pl_PL: Dodaj Nowe %s

en: Add New Course
pl_PL: Dodaj Nowy Kurs

en: Add New Course Category
pl_PL: Dodaj Nową Kategorię Kursu

en: Add New Lesson Tag
pl_PL: Dodaj nowy tag lekcji

en: Add New Module
pl_PL: Dodaj nowy moduł

en: Add New Question Category
pl_PL: Dodaj nową kate

en: Add New Question Type
pl_PL: Dodaj nowy typ pytania

en: Add New Quiz Type
pl_PL: Dodaj Nowy Typ Testu

en: Add Question
pl_PL: Dodaj Pytanie

en: Add Question(s)
pl_PL: Dodaj Pytanie(a)

en: Add Selected Question(s)
pl_PL: Dodaj Wybrane Pytanie(a)

en: Add a Lesson
pl_PL: Dodaj Lekcję

en: Add a Product
pl_PL: Dodaj Produkt

en: Add a new question to this quiz - your question will also be added to the %1$squestion bank%2$s.
pl_PL: Dodaj nowe pytanie do tego testu - zostanie ono również dodane do %1$szbioru pytań%2$s.

en: Add administrator capabilities
pl_PL: Dodaj możliwości administratora

en: Add an existing question to this quiz from the %1$squestion bank%2$s.
pl_PL: Dodaj do tego testu istniejące pytanie ze %1$szbioru pytań%2$s.

en: Add any number of questions from a specified category. Edit your question categories %1$shere%2$s.
pl_PL: Dodaj dowolną liczbę pytań z wybranej kategorii. Edytuj kategorie pytań %1$stutaj%2$s.

en: Add database index to comment statuses
pl_PL: Dodaj indeks bazy danych, aby komentować statusy

en: Add file
pl_PL: Dodaj plik

en: Add file to question
pl_PL: Dodaj plik do pytania

en: Add new quiz settings
pl_PL: Dodaj nowe ustawienia quizu

en: Add notes here...
pl_PL: Dodaj oceny...

en: Add right answer
pl_PL: Dodaj poprawną odpowiedź

en: Add to '%1$s'
pl_PL: Dodaj do '%1$s'

en: Add to Menu
pl_PL: Dodaj do Menu

en: Add to question
pl_PL: Dodaj do pytania

en: Add wrong answer
pl_PL: Dodaj złą odpowiedź

en: Adds a 'Teacher' role to your WordPress site that will allow users to mange the Grading and Analysis pages.
pl_PL: Dodaje rolę 'nauczyciel' do WordPress miejscu, które pozwoli użytkownikom na mange strony skarpy i analizy.

en: Adds data to lessons to ensure that they show up on the 'Order Lessons' screen - if this update has been run once before then it will reset all lessons to the default order.
pl_PL: Dodaje dane do lekcji, aby upewnić się, że pojawi się na ekranie 'zamów lekcje' - jeśli aktualizacja została uruchomić kiedyś to będzie zresetować wszystkie lekcje do domyślnej kolejności.

en: Adds data to quizzes and lessons to ensure that they maintain their 1 to 1 relationship.
pl_PL: Dodaje dane do quizy i lekcji, aby zapewnić, że zachowują one swój 1 do 1 związek.

en: Adds new settings to quizzes that were previously registered as global settings.
pl_PL: Dodaje nowe ustawienia do quizów, które wcześniej były zarejestrowane w ustawieniach globalnych.

en: Adds the 'manage_sensei' and 'manage_sensei_grades' capabilities to the Administrator role.
pl_PL: Dodaje "manage_sensei' i "możliwości" manage_sensei_grades do roli administratora.

en: Adds the 'manage_sensei_grades' capability to the Editor role.
pl_PL: Dodaje 'manage_sensei_grades' zdolność do roli edytora.

en: After changing this setting, you may need to %1$sregenerate your thumbnails%2$s.
pl_PL: Po zmianie tych ustawień, będziesz musiał %1$sodświeżyć miniaturki%2$s.

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All %s
pl_PL: Wszystkie %s

en: All Categories
pl_PL: Wszystkie Kategorie

en: All Course Categories
pl_PL: Wszystkie Kategorie Kursu

en: All Lesson Tags
pl_PL: Wszystkie tagi lekcji

en: All Modules
pl_PL: Wszystkie moduły

en: All Question Categories
pl_PL: Wszystkie Kategorie Pytań

en: All Question Types
pl_PL: Wszystkie Typy Pytania

en: All Quiz Types
pl_PL: Wszystkie Typy Testu

en: All Types
pl_PL: Wszystkie Typy

en: All categories
pl_PL: Wszystkie kategorie

en: All courses by %s
pl_PL: Wszystkie kursy wg %s

en: All types
pl_PL: Wszystkie typy

en: Allow Comments for Lessons
pl_PL: Pozwól Komentarze na lekcje

en: Allow this lesson to be viewed without purchase/login
pl_PL: Udziel dostępu do tej lekcji bez konieczności dokonywania płatności/logowania

en: Allow user to retake the quiz
pl_PL: Pozwól użytkownikom powtarzać test

en: Analysis
pl_PL: Analiza

en: Answer Feedback
pl_PL: Opinia dotycząca odpowiedzi

en: Answer:
pl_PL: Odpowiedź:

en: Anti-spam
pl_PL: Anty-spam

en: Are you sure you want to remove the user from this course?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tego użytkownika z tego kursu?

en: Are you sure you want to remove the user from this lesson?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tego użytkownika z tej lekcji?

en: Are you sure you want to remove these questions?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć te pytania?

en: Are you sure you want to remove this question?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć to pytanie?

en: Are you sure you want to remove this user?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tego użytkownika?

en: Are you sure you want to run the '%s' update?
pl_PL: Czy na pewno chcesz uruchomić update '%s'?

en: Assign role capabilities
pl_PL: Przypisywanie możliwości ról

en: Assigns Sensei capabilites to the relevant user roles.
pl_PL: Przypisuje możliwościach Sensei do odpowiednich ról użytkowników.

en: At any time (by clicking the 'Complete Course' button)
pl_PL: W dowolnym czasie (klikając na przycisk 'kurs kompletny')

en: At no point should user_id be equal to 0.
pl_PL: W żadnym momencie powinien USER_ID być równa 0.

en: Average Courses per Learner
pl_PL: Średnia ilość Kursów na Ucznia

en: Average Grade
pl_PL: Ocena Średnia

en: Average Percentage
pl_PL: Średnia wartość procentowa

en: Back to the course
pl_PL: Wróć do kursu

en: Back to the lesson
pl_PL: Wróć do lekcji

en: Back to the module
pl_PL: Wróć do modułu

en: Back to:
pl_PL: Powrót do:

en: Background Colour
pl_PL: Kolor Tła

en: Base Colour
pl_PL: Kolor Bazowy

en: Body Background Colour
pl_PL: Kolor Tła Strony

en: Body Text Colour
pl_PL: Kolor Tekstu Strony

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category Questions
pl_PL: Pytania Kategorii

en: Change file
pl_PL: Zmień plik

en: Cheatin&#8217; huh?
pl_PL: Oszukujesz&#8217; heh?

en: Clicking each link will open up a new window/tab - do not close that window/tab until you see the message 'Update completed successfully'. Once you see that message you can close the window/tab and start the next upgrade by clicking on the next link in the list.
pl_PL: Kliknięcie każde łącze otworzy się nowe okno / kartę - nie zamykaj tego okna / kartę, aż pojawi się komunikat 'Aktualizacja zakończona pomyślnie'. Gdy zauważysz, że wiadomość możesz zamknąć okno / kartę i zacząć następną aktualizację, klikając na link w następnym liście.

en: Complete
pl_PL: Zakończona

en: Complete Lesson
pl_PL: Zakończ Lekcję

en: Complete Quiz
pl_PL: Zakończ Test

en: Complete course for learner
pl_PL: Zakończ kurs dla ucznia

en: Complete lesson for learner
pl_PL: Zakończ lekcję dla ucznia

en: Completed
pl_PL: Zakończony

en: Completed Courses
pl_PL: Zakończone Kursy

en: Component:
pl_PL: Część:

en: Congratulations! You have completed this lesson.
pl_PL: Gratulacje! Ukończyłeś tą lekcję.

en: Congratulations! You have passed this lesson's quiz achieving %s%%
pl_PL: Gratulacje! Zdałeś tą lekcję w %s%%

en: Congratulations! You have passed this lesson.
pl_PL: Gratulacje! Zdałeś tą lekcję.

en: Congratulations! You have passed this quiz achieving %s%%
pl_PL: Gratulacje! Zdałeś test w %s%%

en: Contact Course Teacher
pl_PL: Skontaktuj się z nauczycielem kursu

en: Contact Lesson Teacher
pl_PL: Skontaktuj się z nauczycielem lekcji

en: Contact Teacher
pl_PL: Skontaktuj się z nauczycielem

en: Convert all legacy Sensei activity types such as 'sensei_lesson_start' and 'sensei_user_answer' to new status format.
pl_PL: Konwersja wszystkich rodzajów działalności dziedzictwo Sensei takich jak 'sensei_lesson_start' i 'sensei_user_answer' do nowego formatu stanu.

en: Convert course statuses
pl_PL: Konwersja statusy kursu

en: Convert essay paste questions into multi-line questions
pl_PL: Konwersja wklejania esej pytań w kwestiach multi-line

en: Convert legacy Sensei activity types
pl_PL: Konwersja typów aktywności starszych Sensei

en: Convert lesson statuses
pl_PL: Konwersja statusy lekcji

en: Convert question statuses
pl_PL: Konwersja statusy zapytania

en: Convert to new course statuses.
pl_PL: Konwersja do nowych statusów kursu.

en: Convert to new lesson statuses.
pl_PL: Konwersja do nowych statusów lekcji.

en: Convert to new question statuses.
pl_PL: Konwersja do nowych statusów zapytania.

en: Converts all essay paste questions into multi-line questions as the essay paste question type was removed in v1.5.0.
pl_PL: Konwertuje wszystkie pytania wklejania esej w pytania multi-line, jak pasta esej typu pytanie zostało usunięte w v1.5.0.

en: Correct answer
pl_PL: Poprawna odpowiedź

en: Course
pl_PL: Kurs

en: Course Archive Image
pl_PL: Oczywiście Archiwum Obrazek

en: Course Archive Page
pl_PL: Oczywiście Archiwum Strona

en: Course Categories
pl_PL: Kategorie Kursów

en: Course Category
pl_PL: Kategoria Kursu

en: Course Category:
pl_PL: Kategoria Kursu

en: Course Lesson Images
pl_PL: Obrazy Lekcja golfowe

en: Course Lessons
pl_PL: Lekcje Kursu

en: Course Management
pl_PL: Zarządzanie Kursami

en: Course Modules
pl_PL: Moduły kursu

en: Course Notifications
pl_PL: Powiadomienia kursu

en: Course Prerequisite
pl_PL: Warunek Kursu

en: Course Results:
pl_PL: Wyniki Kursu:

en: Course Title
pl_PL: Tytuł Kursu

en: Course Video
pl_PL: Video Kursu

en: Course assigned to you
pl_PL: Kurs przypisane do ciebie

en: Course details
pl_PL: Szczegóły kursu

en: Course(s)
pl_PL: Kurs(y)

en: Courses
pl_PL: Kursy

en: Courses %s is taking
pl_PL: Kurs %s zajmuje

en: Courses are complete:
pl_PL: Kursy są kompletne:

en: Create a new lesson
pl_PL: Utwórz nową lekcje

en: Custom field deleted.
pl_PL: Pole niestandardowe zostało skasowane.

en: Custom field updated.
pl_PL: Pole niestandardowe zostało zaktualizowane.

en: Data Updates
pl_PL: Aktualizacje danych

en: Date Completed
pl_PL: Data Zakończenia

en: Date Registered
pl_PL: Data Rejestracji

en: Date Started
pl_PL: Data Rozpoczęcia

en: Delete Course
pl_PL: Usuń Kurs

en: Delete file
pl_PL: Usuń plik

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description for student explaining what needs to be uploaded
pl_PL: Opis przeznaczony dla ucznia, tłumaczący co dokładnie należy przesłać

en: Disable Private Messages
pl_PL: Wyłącz prywatne wiadomości

en: Disable Sensei Javascript
pl_PL: Wyłącz Sensei Javascript

en: Disable Sensei Styles
pl_PL: Wyłącz Sensei Style

en: Disable the private message functions between learners and teachers.
pl_PL: Wyłącz funkcję prywatnych wiadomości, między uczniami i nauczycielami.

en: Display Course Author
pl_PL: Wyświetl Autora Kursu

en: Display Lesson Author
pl_PL: Wyświetl Autora Lekcji

en: Display the learner's active and completed courses on their profile.
pl_PL: Wyświetlanie aktywnych i ukończonych kursów uczącego się na ich profilu.

en: Docs
pl_PL: Dokumentacja

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Duplicate
pl_PL: Powiel

en: Duplicate (with lessons)
pl_PL: Powiel (z lekcjami)

en: Duplicate this course
pl_PL: Powiel ten kurs

en: Duplicate this course with its lessons
pl_PL: Powiel ten kurs, łącznie z jego lekcjami

en: Duplicate this lesson
pl_PL: Powiel tę lekcję

en: Easy
pl_PL: Łatwe

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit %s
pl_PL: Edytuj %s

en: Edit Course Category
pl_PL: Edytuj Kategorię Kursu

en: Edit Lesson Tag
pl_PL: Edycja tagu lekcji

en: Edit Module
pl_PL: Edutik moduł

en: Edit Question
pl_PL: Edytuj Pytanie

en: Edit Question Category
pl_PL: Edytuj kategorie pytania

en: Edit Question Type
pl_PL: Edytuj typ pytania

en: Edit Quiz Type
pl_PL: Edytuj Typ Testu

en: Edit course
pl_PL: Edytuj kurs

en: Edit this lesson
pl_PL: Edytuj lekcję

en: Email Footer Text
pl_PL: E-mail Stopka Tekst

en: Email Notifications
pl_PL: Powiadomienia Email

en: Email address
pl_PL: Adres Email

en: Emails Sent to All Users
pl_PL: Emaile wysłane do wszystkich użytkowników

en: Emails Sent to Learners
pl_PL: Emaile wysłane do uczniów

en: Emails Sent to Teachers
pl_PL: Emaile wysłane do nauczycieli

en: Enable WooCommerce Courses
pl_PL: Włącz Kursy WooCommerce

en: Enable public learner profiles that will be accessible to everyone. Profile URL format: %s
pl_PL: Włącz profile uczącego publicznych, które będą dostępne dla wszystkich. Profil format adresu %s

en: Enable quiz reset button
pl_PL: Włącz przycisk resetu testu

en: Enables the quiz reset button.
pl_PL: Aktywuje opcję resetowania testu.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the %1$smedia uploader%2$s.
pl_PL: Wprowadź adres URL do obrazu, który ma być widoczny w nagłówku wiadomości e-mail za. Prześlij swoje zdjęcie za %1$s mediów %2$s

en: Enter a title for this course here
pl_PL: Wprowadź tutaj tytuł kursu

en: Enter a title for this lesson here
pl_PL: Wprowadź tutaj tytuł lekcji

en: Enter your private message.
pl_PL: Wprowadź treść prywatnej wiadomości.

en: Error adding learner.
pl_PL: Nie udało się dodać ucznia.

en: Existing Questions
pl_PL: Istniejące Pytania

en: Export all rows (CSV)
pl_PL: Wyeksportować wszystkie wiersze (CSV)

en: Failed
pl_PL: Oblane

en: Failed to install/update the translation:
pl_PL: Błąd przy instalacji/aktualizacji tłumaczenia:

en: False
pl_PL: Fałsz

en: Feature this course
pl_PL: Poleć kurs

en: Featured
pl_PL: Polecane

en: Featured Course
pl_PL: Polecany Kurs

en: Featured Courses
pl_PL: Polecane Kursy

en: Featured Courses Panel
pl_PL: Panel rekomendowanych kursów

en: File Upload
pl_PL: Dodawanie Plików

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Find learner
pl_PL: Znajdź ucznia

en: Free
pl_PL: Darmowy

en: Free Courses
pl_PL: Darmowe Kursy

en: Free Preview
pl_PL: Darmowy podgląd

en: Gap Fill
pl_PL: Otwarte

en: General
pl_PL: Ogólne

en: Grade
pl_PL: Ocena

en: Grade quiz
pl_PL: Stopień testu

en: Grade quiz automatically
pl_PL: Oceniaj test automatycznie

en: Grade: %d
pl_PL: %d

en: Graded
pl_PL: Oceniony

en: Grades quiz and displays answer explanation immediately after completion. Only applicable if quiz is limited to Multiple Choice, True/False and Gap Fill questions. Questions that have a grade of zero are skipped during autograding.
pl_PL: Ocenia test a następnie wyświetla wyjaśnienia odpowiedzi. Opcja możliwa jedynie dla testów złożonych z pytań typu Wielokrotny Wybór, Prawda/Fałsz lub Uzupełnij Odpowiedzi. Pytania, które mają zerową ważność są pomijane przy automatycznej ocenie.

en: Grading
pl_PL: Ocenianie

en: Grading Notes
pl_PL: Oceny

en: Guide/Teacher Notes for grading the answer
pl_PL: Wytyczne do oceny odpowiedzi

en: Guide/Teacher Notes for grading the upload
pl_PL: Wytyczne do oceny przesłanego pliku

en: Hard
pl_PL: Zaawansowane

en: Header Image
pl_PL: Obraz nagłówka

en: Hide this notice
pl_PL: Ukryj to zawiadomienie

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically, click this button:
pl_PL: Jeżeli Twoja przeglądarka nie zaczęła ładować następnej strony automatycznie, kliknij przycisk:

en: Image Hard Crop - Archive
pl_PL: Obrazek Dysk Uprawy - Archiwum

en: Image Hard Crop - Course Lessons
pl_PL: Obrazek Dysk Uprawy - Kurs Lekcje

en: Image Hard Crop - Single
pl_PL: Obrazek Dysk Uprawy - Jedynka

en: Image Height - Archive
pl_PL: Wysokość obrazu - Archiwum

en: Image Height - Course Lessons
pl_PL: Wysokość obrazu - Kurs Lekcje

en: Image Height - Single
pl_PL: Wysokość obrazu - pojedyczny

en: Image Width - Archive
pl_PL: Szerokość obrazu - Archiwum

en: Image Width - Course Lessons
pl_PL: Width - Kurs Lekcje

en: Image Width - Single
pl_PL: Szerokość obrazu - pojedyczny

en: Important Sensei updates required
pl_PL: Wymagane ważne aktualizacje Sensei

en: Important Sensei upgrades required!
pl_PL: Wymagane ważne aktualizacje Sensei!

en: In Progress
pl_PL: W Toku

en: In progress
pl_PL: W trakcie

en: Incorrect login details
pl_PL: Szczegóły logowania

en: Install
pl_PL: Zainstaluj

en: Install Language Pack
pl_PL: Zainstaluj paczkę z tłumaczeniem.

en: Install Sensei Pages
pl_PL: Zainstaluj Strony Sensei'a

en: Invalid request
pl_PL: Błędne żądanie

en: Language
pl_PL: Język

en: Language options.
pl_PL: Opcje językowe.

en: Last Updated
pl_PL: Ostatnio Zaktualizowany

en: Learner
pl_PL: Uczeń

en: Learner Management
pl_PL: Zarządzanie Uczniami

en: Learner Profiles
pl_PL: Profil ucznia

en: Learner added successfully!
pl_PL: Uczeń został dodany.

en: Learner will also be added to the course '%1$s' if they are not already taking it.
pl_PL: Uczeń zostanie również dodany do kursu '%1$s' jeśli jeszcze w nim nie uczestniczy.

en: Learners
pl_PL: Uczniowie

en: Learners taking this Course
pl_PL: Uczniowie uczestniczący w Kursie

en: Learners taking this Lesson
pl_PL: Uczniowie uczestniczący w Lekcji

en: Lesson
pl_PL: Lekcja

en: Lesson Complexity
pl_PL: Stopień zaawansowania lekcji

en: Lesson Course
pl_PL: Lekcja Kursu

en: Lesson Information
pl_PL: Informacje o Lekcji

en: Lesson Length in minutes
pl_PL: Długość trwania lekcji w minutach

en: Lesson Reset Successfully.
pl_PL: Lekcja została zresetowana.

en: Lesson Tags
pl_PL: Tagi lekcji

en: Lesson tag: %1$s
pl_PL: Tag lekcji: %1$s

en: Lesson tags: %1$s
pl_PL: Tagi lekcji: %1$s

en: Lessons
pl_PL: Lekcje

en: Lessons Archive
pl_PL: Archiwum Lekcji

en: Lessons in this Course
pl_PL: Lekcje w Kursie

en: Login
pl_PL: Logowanie

en: Logout
pl_PL: Wyloguj się

en: Lost your password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Manage Grading
pl_PL: Zarządzanie Ocenami

en: Manage Learners
pl_PL: Zarządzanie Uczniami

en: Manage learners
pl_PL: Zarządzaj uczniami

en: Manage this course's learners %1$shere%2$s.
pl_PL: Zarządzaj Ten kurs jest %1$s %2$s

en: Manage this lesson's learners %1$shere%2$s.
pl_PL: Zarządzaj uczniami dla lekcji %1$shere%2$s.

en: Manual
pl_PL: Ręczny

en: Mark as Complete
pl_PL: Oznacz jako Zakończona

en: Message
pl_PL: Wiadomości

en: Message Information
pl_PL: Informacja Wiadomości

en: Message received by:
pl_PL: Wiadomość otrzymana przez:

en: Message sent by:
pl_PL: Wiadomość wysłana przez:

en: Messages
pl_PL: Wiadomości

en: Module
pl_PL: Moduł

en: Module order
pl_PL: Kolejność Moduł

en: Modules
pl_PL: Moduły

en: More
pl_PL: Więcej

en: More Lessons
pl_PL: Więcej Lekcji

en: More link text
pl_PL: Więcej link tekstowy

en: Multi Line
pl_PL: Wielowierszowe

en: Multiple Choice
pl_PL: Wielokrotny Wybór

en: Multiple Question
pl_PL: Pytanie wielokrotnego wyboru

en: Multiple Questions
pl_PL: Pytania wielokrotnego wyboru

en: My Active Courses
pl_PL: Moje Aktywne Kursy

en: My Completed Courses
pl_PL: Moje Ukończone Kursy

en: My Courses
pl_PL: Twoje Kursy

en: My Courses Page
pl_PL: Moja Kursy Page

en: My Courses Pagination
pl_PL: Moje Kursy paginacji

en: My Messages
pl_PL: Twoje Wiadomości

en: My Profile
pl_PL: Twój Profil

en: New %s
pl_PL: Nowy %s

en: New Course Category Name
pl_PL: Nowa Nazwa Kategorii Kursu

en: New Courses
pl_PL: Nowe Kursy

en: New Lessons
pl_PL: Nowe Lekcje

en: New Module Name
pl_PL: Dodaj nową nazwę modułu

en: New Question
pl_PL: Nowe Pytanie

en: New Question Category Name
pl_PL: Nowy Pytanie Nazwa kategorii

en: New Question Type Name
pl_PL: Nowy Rodzaj Pytania-Nazwa

en: New Quiz Type Name
pl_PL: Nowa Nazwa Typu Testu

en: New Tag Name
pl_PL: Nowa nazwa tagu

en: New course assigned to you
pl_PL: Nowy kurs wyznaczony dla Ciebie

en: New course created by
pl_PL: Kurs utworzony

en: New course created.
pl_PL: Nowy kurs stworzony.

en: Next
pl_PL: Następne

en: Next Lesson
pl_PL: Następna Lekcja

en: No %s found
pl_PL: Nie znaleziono %s

en: No %s found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono %s w Koszu

en: No Change
pl_PL: Bez zmian

en: No Grade
pl_PL: Brak Oceny

en: No active subscription
pl_PL: Nie posiadasz aktywnych subskrypcji.

en: No course
pl_PL: Brak kursu

en: No course categories found.
pl_PL: Nie znaleziono kategorii.

en: No courses exist yet. Please add some first.
pl_PL: Nie ma jeszcze żadnych kursów. Musisz najpierw stworzyć, przynajmniej jeden.

en: No courses found that match your selection.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych kursów dla tego kryterium wyszukiwania.

en: No courses found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych kursów.

en: No items found.
pl_PL: Nie znaleziono niczego.

en: No learners found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych uczniów.

en: No lessons exist yet for this course.
pl_PL: Ten kurs nie ma jeszcze żadnych lekcji.

en: No lessons exist yet. Please add some first.
pl_PL: Nie ma jeszcze żadnych lekcji. Musisz najpierw stworzyć, przynajmniej jedną.

en: No lessons found that match your selection.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych lekcji dla tego kryterium wyszukiwania.

en: No lessons found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych lekcji.

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease add some to %3$sthe course%4$s.%2$s
pl_PL: Brak moduły są dostępne dla tej lekcji %1$s proszę dodać %3$s %4$s %2$s

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease select a course first.%2$s
pl_PL: Brak moduły są dostępne dla tej lekcji %1$s Proszę wybrać pierwszy %2$s

en: No posts found.
pl_PL: Nie znaleziono wpisów.

en: No products exist yet.
pl_PL: Nie ma jeszcze żadnych produktów.

en: No submissions found.
pl_PL: Nie znaleziono zgłoszenia.

en: None
pl_PL: Żadna

en: Not started
pl_PL: Nie zaczęto

en: Number of Categories (optional):
pl_PL: Ilość Kategorii (opcjonalnie):

en: Number of Courses (optional):
pl_PL: Liczba kursów (opcjonalne):

en: Number of Lessons (optional):
pl_PL: Ilość Lekcji (opionel):

en: Number of questions to show
pl_PL: Liczba pytań do wyświetlenia

en: Number of questions:
pl_PL: Liczba pytań:

en: Once all the course lessons have been completed
pl_PL: Gdy wszystkie lekcje kursu zostały zakończone

en: Once all the upgrades have been completed you will be able to use your WordPress site again.
pl_PL: Gdy wszystkie aktualizacje zostały zakończone będzie można ponownie użyć witryna oparta na WordPressie.

en: Once you have saved your lesson you will be able to add questions.
pl_PL: Po zapisaniu Twojej lekcji będzie można dodać pytania.

en: Optional settings for WooCommerce functions.
pl_PL: Opcjonalne ustawienia dla funkcji WooCommerce.

en: Or %1$s login %2$s to access your purchased courses
pl_PL: lub %1$s zaloguj się %2$s, aby uzyskać dostęp do zakupionych kursów.

en: Or %1$s to access your purchased courses
pl_PL: %1$s na dostęp do zakupionych kursów

en: Order Courses
pl_PL: Sortuj Kursy

en: Order Lessons
pl_PL: Sortuj Lekcje

en: Order Modules
pl_PL: Inne moduły

en: Order modules
pl_PL: Moduły Zamówienie

en: Other Learners taking this Course
pl_PL: Inne Uczniowie tego kursu

en: Other Lessons
pl_PL: Inne Lekcje

en: Output a placeholder image when no featured image has been specified for Courses and Lessons.
pl_PL: Wyjście obraz zastępczy, gdy nie ma funkcjonalny obraz został określony na kursy i lekcje.

en: Output the Course Author on Course archive and My Courses page.
pl_PL: Wyjście Autor Kurs archiwum przedmiotu i stronie Mój kursów.

en: Output the Course Image on the Course Archive Page.
pl_PL: Wyjście obrazu przedmiotu na kursie Archiwum Page.

en: Output the Course Image on the Single Course Page.
pl_PL: Kurs wyjście obrazu na Jednolitym Strona przedmiotu.

en: Output the Featured Courses Panel on the Course Archive Page.
pl_PL: Kursy wyjście Wyróżnione panel na przebieg Archiwum Page.

en: Output the Lesson Author on Course single page & Lesson archive page.
pl_PL: Wyjście Autor Lekcja przedmiotu jednej stronie i lekcji stronie archiwum.

en: Output the Lesson Image on the Single Course Page.
pl_PL: Lekcja wyjście obrazu na Jednolitym Strona przedmiotu.

en: Output the Lesson Image on the Single Lesson Page.
pl_PL: Wyjście obrazu na Jednolitym Lekcja Lekcja Page.

en: Override init_fields() in your class.
pl_PL: Przestawianie init_fields () w klasie.

en: Override init_sections() in your class.
pl_PL: Przestawianie init_sections () w klasie.

en: Paid
pl_PL: Płatny

en: Paid Courses
pl_PL: Płatne Kursy

en: Parent Course Category
pl_PL: Kategoria Kursu Nadrzędnego

en: Parent Course Category:
pl_PL: Kategoria Kursu Nadrzędnego:

en: Parent Module
pl_PL: Rodzic modułu

en: Parent Module:
pl_PL: Rodzic modułu:

en: Parent Question Category
pl_PL: Kategoria pytania rodzica

en: Parent Question Category:
pl_PL: Kategoria pytania rodzica:

en: Parent Question Type
pl_PL: Rodzic typu pytania

en: Parent Question Type:
pl_PL: Rodzic typu pytania:

en: Parent Quiz Type
pl_PL: Typ Testu Nadrzędnego

en: Parent Quiz Type:
pl_PL: Typ Testu Nadrzędnego:

en: Parent Tag
pl_PL: Rodzic tagu

en: Parent Tag:
pl_PL: Rodzic tagu:

en: Part of: %s
pl_PL: Część: %s

en: Pass Percentage
pl_PL: Zdane w procentach

en: Pass required
pl_PL: Przechodzą wymagane

en: Pass required to complete lesson
pl_PL: Wynik wymagany do zaliczenia lekcji

en: Passed
pl_PL: Zdane

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Paste the embed code for your video (e.g. YouTube, Vimeo etc.) in the box above.
pl_PL: Wklej powyżej kod dla filmu z YouTube, Vimeo, itp.

en: Percent Complete
pl_PL: Procent wykonania

en: Please add some first
pl_PL: Musisz najpierw stworzyć, przynajmniej jeden.

en: Please add some.
pl_PL: Stwórz, przynajmniej jedną.

en: Please complete the previous %1$s before taking this Quiz.
pl_PL: Proszę uzupełnić %1$s przed przyjęciem Quiz.

en: Please complete the previous %1$s before taking this course.
pl_PL: Proszę uzupełnić %1$s przed tego kursu.

en: Please enter your username and password
pl_PL: Proszę podać nazwę użytkownika i hasło.

en: Please log in to view your messages.
pl_PL: Zaloguj się, aby zobaczyć wiadomości.

en: Please login to view your messages.
pl_PL: Zaloguj się, aby zobaczyć wiadomości.

en: Please purchase the %1$s before starting the lesson.
pl_PL: Kup %1$s zanim rozpoczniesz tę lekcję.

en: Please purchase the %1$s before starting this Lesson.
pl_PL: Proszę zakupić %1$s przed rozpoczęciem lekcji.

en: Please purchase the %1$s before starting this Quiz.
pl_PL: Proszę %1$s przed rozpoczęciem Quiz.

en: Please purchase the %1$s before taking this quiz.
pl_PL: Zamów %1$s przez rozpoczęciem quizu.

en: Please save your lesson in order to add questions to your quiz.
pl_PL: Zapisz lekcję aby dodać pytania do testu.

en: Please sign up for %1$sthe course%2$s before taking this quiz
pl_PL: Zaloguj się %1$s %2$s przed zrobieniem tego quizu

en: Please sign up for the %1$s before starting the lesson.
pl_PL: Zarejestruj się w %1$s zanim rozpoczniesz tę lekcję.

en: Please sign up for the %1$s before starting this Quiz.
pl_PL: Zaloguj się %1$s przed rozpoczęciem Quiz.

en: Please sign up for the %1$s before taking this Quiz.
pl_PL: Zaloguj się %1$s przed przyjęciem Quiz.

en: Please sign up for the %1$s before taking this quiz.
pl_PL: Zarejestruj się na %1$s przez rozpoczęciem quizu..

en: Please supply a %1$s ID.
pl_PL: Proszę podaj ID %1$s.

en: Please supply a course ID for the shortcode: %s
pl_PL: Podaj ID kursu dla krótkiego kodu: %s

en: Please supply a lesson ID for this shortcode.
pl_PL: Podaj ID lekcji dla tego krótkiego kodu.

en: Please use '%s' instead.
pl_PL: Prosimy użyć '%s' w zamian.

en: Prevent the frontend javascript from loading. This affects the progress bars and the My Courses tabs.
pl_PL: Zapobiec frontend javascript z załadunkiem. Ma to wpływ na paski postępu i zakładki Moje kursów.

en: Prevent the frontend stylesheets from loading. This will remove the default styles for all Sensei elements.
pl_PL: Zapobiec arkuszy stylów frontend z załadunkiem. Spowoduje to usunięcie domyślne style dla wszystkich elementów sensei.

en: Preview this course
pl_PL: Podejrzyj kurs

en: Preview:
pl_PL: Podgląd:

en: Previous
pl_PL: Poprzednie

en: Processing Updates...
pl_PL: Aktualizacje tworzenie ...

en: Public learner profiles
pl_PL: Profile uczeń Publicznego

[ctx: Purchase thank you note on Checkout page. The course link(s) will be show]
en: You have purchased the following course: | You have purchased the following courses:
pl_PL[0]: Zamówiłeś kurs:
pl_PL[1]: Zamówiłeś kursy:
pl_PL[2]: Zamówiłeś kursy:
pl_PL[3]: Zamówiłeś kursy:

en: Purchase this Course
pl_PL: Kup Kurs

en: Question
pl_PL: Pytanie

en: Question %d:
pl_PL: Pytanie %d:

en: Question Category:
pl_PL: Kategoria Pytania:

en: Question Description (optional):
pl_PL: Opis pytania (opcjonalnie):

en: Question Grade:
pl_PL: Ocena Pytania:

en: Question Type:
pl_PL: Typ Pytania:

en: Question Types
pl_PL: Rodzaje Pytań

en: Question grade:
pl_PL: Ocena pytania:

en: Question media:
pl_PL: Media pytania:

en: Question:
pl_PL: Pytanie:

en: Questions
pl_PL: Pytania

en: Quiz
pl_PL: Test

en: Quiz Graded Successfully!
pl_PL: Test został oceniony!

en: Quiz Questions
pl_PL: Pytania Testu

en: Quiz Reset Successfully.
pl_PL: Test został zresetowany.

en: Quiz Saved Successfully.
pl_PL: Test został zapisany.

en: Quiz Settings
pl_PL: Ustawienia Testu

en: Quiz Types
pl_PL: Typy Testu

en: Quiz passmark percentage
pl_PL: Wynik procentowy wymagany do zaliczenia.

en: Quizzes
pl_PL: Testy

en: Randomise answer order
pl_PL: Losuj kolejność odpowiedzi

en: Randomise question order
pl_PL: Losuj kolejność pytań

en: Re-run Update
pl_PL: Rozpocznij Ponownie Aktualizacje

en: Recommended Answer
pl_PL: Zalecana Odpowiedz

en: Register
pl_PL: Rejestracja

en: Remember me
pl_PL: Zapamiętaj mnie

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove Question
pl_PL: Usuń Pytanie

en: Remove Question(s)
pl_PL: Usuń Pytanie(a)

en: Remove Sensei activity for deleted users
pl_PL: Usuń działalność Sensei usuniętych użytkowników

en: Remove from %1$s
pl_PL: Usuń z %1$s

en: Removes all course, lesson &amp; quiz activity for users that have already been deleted from the database. This will fix incorrect learner counts in the Analysis section.
pl_PL: Usuwa wszystkie Oczywiście lekcji & amp; Aktywność Quiz dla użytkowników, które zostały już usunięte z bazy danych. Będzie to naprawić błędne liczy uczącego się w sekcji Analiz.

en: Reset Lesson
pl_PL: Resetuj Lekcję

en: Reset Quiz
pl_PL: Resetuj Test

en: Reset filter
pl_PL: Resetuj filtr

en: Restricted Access
pl_PL: Ograniczony dostęp

en: Restructure question meta data
pl_PL: Restrukturyzacja pytanie meta danych

en: Restructure quiz lesson relationship
pl_PL: Restrukturyzacja relacja lekcja quizu

en: Restructures the question meta data as it relates to quizzes - this accounts for changes in the data structure in v1.6+.
pl_PL: Restrukturyzuje się pytanie meta danych, ponieważ odnosi się do quizów - stanowi to zmiany w strukturze danych w v1.6 +.

en: Review grade
pl_PL: Ocena ocena

en: Right:
pl_PL: Prawidłowa:

en: Run Update
pl_PL: Rozpocznij Aktualizacje

en: Save Course
pl_PL: Zapisz Kurs

en: Save Quiz
pl_PL: Zapisz Test

en: Save course order
pl_PL: Zapisz kolejność kursów

en: Save lesson order
pl_PL: Zapisz kolejność lekcji.

en: Save module order
pl_PL: Zapisz moduł zamówienie

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search %s
pl_PL: Szukaj %s

en: Search Course Categories
pl_PL: Szukaj Kategorii Kursu

en: Search Courses
pl_PL: Szukaj Kursów

en: Search Learners
pl_PL: Szukaj Uczniów

en: Search Lesson Tags
pl_PL: Szukaj Tagów Lekcji

en: Search Lessons
pl_PL: Szukaj Lekcji

en: Search Modules
pl_PL: Szukaj Modułu

en: Search Question Categories
pl_PL: Szukaj Kategorii Pytania

en: Search Question Types
pl_PL: Szukaj Typów Pytania

en: Search Quiz Types
pl_PL: Szukaj Typów Testu

en: Search Users
pl_PL: Szukaj Użytkowników

en: Search for a user by typing their name or username.
pl_PL: Szukaj użytkownik, wpisując ich nazwę lub nazwę użytkownika.

en: Search for and select the courses that this module will belong to.
pl_PL: Wyszukaj i wybierz kursy, że moduł ten będzie należał do.

en: Search for courses
pl_PL: Szukaj kursów

en: Search for courses...
pl_PL: Szukaj kursu

en: Seems you don't have permission to do this!
pl_PL: Wygląda na to, że nie masz uprawnień do tej akcji!

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select Category:
pl_PL: Wybierz Kategorię:

en: Select Learner
pl_PL: Wybierz Ucznia

en: Select a Page:
pl_PL: Wybierz Stronę:

en: Select a Question Category
pl_PL: Wybierz kategorię pytania

en: Select a course
pl_PL: Wybierz kurs

en: Select a lesson
pl_PL: Wybierz lekcję

en: Select the notifications that will be sent to all users.
pl_PL: Wybierz zgłoszeń, które zostaną wysłane do wszystkich użytkowników.

en: Select the notifications that will be sent to learners.
pl_PL: Wybierz powiadomień, które będą wysyłane do osób uczących się.

en: Select the notifications that will be sent to teachers.
pl_PL: Wybierz zgłoszeń, które zostaną wysłane do nauczycieli.

en: Selected from '%1$s'
pl_PL: Wybierz z '%1$s'

en: Send Message
pl_PL: Wyślij Wiadomość

en: Send Private Message
pl_PL: Wyślij Prywatną Wiadomość

en: Sensei - Category Courses
pl_PL: Sensei - Kategoria Kursów

en: Sensei - Course Categories
pl_PL: Sensei - Kategorie kursów

en: Sensei - Course Component
pl_PL: Sensei - Kurs Komponent

en: Sensei - Lesson Component
pl_PL: Sensei - Komponent Lekcja

en: Sensei Settings
pl_PL: Ustawienia Sensei

en: Sensei Updates
pl_PL: Aktualizacje Sensei

en: Sensei activity type %s is no longer used.
pl_PL: Sensei typ %s nie jest już używany.

en: Sent by %1$s on %2$s.
pl_PL: Wysłane %1$s %2$s

en: Set all quizzes to have a random question order
pl_PL: Ustaw wszystkie quizy mieć kolejności losowej zapytania

en: Set all quizzes to show all questions
pl_PL: Ustaw wszystkie quizy, aby pokazać wszystkie pytania

en: Set default order of lessons
pl_PL: Ustaw domyślną kolejność lekcji

en: Set default question type
pl_PL: Ustaw domyślny typ pytań

en: Set default quiz grade type
pl_PL: Ustaw domyślne klasy typu Quiz

en: Sets all question grade points to the default value of '1'.
pl_PL: Ustawia wszystkie punkty klasy pytanie do domyślnej wartości '1'.

en: Sets all questions to the default 'multiple choice' type.
pl_PL: Zestawy do ustawień 'wielokrotnego wyboru' typu na wszystkie pytania.

en: Sets all quizzes to show all questions - this can be changed per quiz.
pl_PL: Ustawia wszystkie quizy, aby pokazać wszystkie pytania - można to zmienić na quiz.

en: Sets all quizzes to the default 'auto' grade type.
pl_PL: Ustawia wszystkie quizy do domyślnego typu 'auto' klasy.

en: Sets the order all of questions in all quizzes to a random order, which can be switched off per quiz.
pl_PL: Ustawia kolejność wszystkich pytań w każdym quizy do kolejności losowej, która może być wyłączony na quiz.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Settings for email notifications sent from your site.
pl_PL: Ustawienia powiadomień e-mail wysyłanych z Twojej strony.

en: Settings for public Learner Profiles.
pl_PL: Ustawienia profili Learner publicznych.

en: Settings that apply to all Courses.
pl_PL: Ustawienia, które mają zastosowanie do wszystkich kursów.

en: Settings that apply to all Lessons.
pl_PL: Ustawienia, które mają zastosowanie do wszystkich lekcji.

en: Settings that apply to the entire plugin.
pl_PL: Ustawienia, które odnoszą się do całej wtyczki.

en: Show a random selection of questions from this quiz each time a student views it.
pl_PL: Wyświetl losowy zakres pytań z tego testu, za każdym razem gdy jest on przeglądany przez ucznia.

en: Show all courses
pl_PL: Wyświetl wszystkie kursy

en: Show all teachers
pl_PL: Pokaż wszystkich nauczycieli

en: Show hierarchy
pl_PL: Pokaż kolejność

en: Show learner's courses
pl_PL: Kursy Pokaż uczącego się

en: Show post counts
pl_PL: Pokaż liczbę wpisów

en: Sign Up
pl_PL: Rejestracja

en: Single Course Image
pl_PL: Obraz pojedynczego kursu

en: Single Lesson Images
pl_PL: Pojedyczny obraz lekcji

en: Single Line
pl_PL: Jednowierszowe

en: Skip setup
pl_PL: Pomiń konfigurację

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
pl_PL: Przepraszamy, ale nie ma tłumaczenia w Twoim języku =/

en: Sorry, you do not have an access to this content without an active subscription.
pl_PL: Przepraszamy, nie masz dostępu do tych treści bez aktywnej subskrypcji.

en: Sort by newest first
pl_PL: Sortuj od najnowszych

en: Sort by title A-Z
pl_PL: Sortuj alfabetycznie A-Z

en: Standard
pl_PL: Średniozaawansowane

en: Start %s
pl_PL: %s

en: Start a Course!
pl_PL: Rozpocznij Kurs!

en: Start taking this Course
pl_PL: Zażyciem golfowe

en: Submitted file: %1$s
pl_PL: Dodane pliki: %1$s

en: Teacher
pl_PL: Nauczyciel

en: Text after the Gap:
pl_PL: Tekst po polu do wypełnienia:

en: Text before the Gap:
pl_PL: Tekst przed polem do wypełnienia:

en: The Course
pl_PL: Kurs

en: The Gap:
pl_PL: Pole do wypełnienia:

en: The address from which all emails will be sent.
pl_PL: Adres, pod który zostaną wysłane wszystkie e-maile.

en: The background colour for Sensei email templates. Default %1$s#f5f5f5%2$s.
pl_PL: Kolor tła dla sensei szablonów e-mail. %1$s # %2$s

en: The base colour for Sensei email templates. Default %1$s#557da1%2$s.
pl_PL: Kolor podstawowy dla sensei szablonów e-mail. %1$s # %2$s

en: The course order has been saved.
pl_PL: Kolejność kursów została zapisana.

en: The height in pixels of the featured image for the Course Archive page.
pl_PL: Wysokość w pikselach obrazu opisywany na stronie Archiwum golfowe.

en: The height in pixels of the featured image for the Course single post page.
pl_PL: Wysokość w pikselach obrazu opisywany na stronie Single Post Course.

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
pl_PL: Wysokość w pikselach obrazu funkcjonalny do lekcji na jednej stronie przedmiotu.

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
pl_PL: Wysokość w pikselach obrazu funkcjonalny do lekcji jednej stronie postu.

en: The latest version of Sensei requires some important database upgrades. In order to run these upgrades you will need to follow the step by step guide below. Your site will not function correctly unless you run these critical updates.
pl_PL: Najnowsza wersja Sensei wymaga aktualizacji baz danych ważne. Aby uruchomić te aktualizacje trzeba będzie śledzić krok po kroku poniżej. Twoja strona nie będzie działać poprawnie, jeśli nie uruchomić te aktualizacje krytyczne.

en: The lesson order has been saved.
pl_PL: Kolejność lekcji została zapisana.

en: The main body background colour for Sensei email templates. Default %1$s#fdfdfd%2$s.
pl_PL: Głównym kolor tła ciała dla sensei szablonów e-mail. %1$s %2$s

en: The main body text colour for Sensei email templates. Default %1$s#505050%2$s.
pl_PL: Głównym organem kolor tekstu dla sensei szablonów e-mail. %1$s # %2$s

en: The module order has been saved for this course.
pl_PL: Kolejność moduł został zapisany na ten kurs.

en: The name from which all emails will be sent.
pl_PL: Nazwa, z którego będą wysyłane wszystkie e-maile.

en: The number of courses to output for the my courses page.
pl_PL: Liczba kursów do wyjścia na mojej stronie kursy.

en: The page to use to display courses. If you leave this blank the default custom post type archive will apply.
pl_PL: Strona używać do wyświetlania kursów. Jeśli zostawisz to pole puste Archiwum domyślny niestandardowych typu post będzie stosować.

en: The page to use to display the courses that a user is currently taking as well as the courses a user has complete.
pl_PL: Strona używać do wyświetlania kursów, które użytkownik ma obecnie, jak również kursów użytkownik ma pełną.

en: The pass mark is %1$s
pl_PL: Warunkiem zaliczenia %1$s

en: The passmark must be achieved before the lesson is complete.
pl_PL: Wynik, który należy osiągnąć aby zaliczyć lekcję.

en: The text that will be displayed on the Course Archive for the more courses link.
pl_PL: Tekst, który będzie wyświetlany na Archiwum kurs na więcej kursów link.

en: The text to appear in the footer of Sensei emails.
pl_PL: Pojawić się tekst w stopce sensei wiadomości e-mail.

en: The user requested does not exist.
pl_PL: Użytkownik nie istnieje.

en: The username of the learner who sent this message.
pl_PL: Nazwa użytkownika ucznia który wysłał tę wiadomość.

en: The username of the teacher who received this message.
pl_PL: Nazwa użytkownika nauczyciela który otrzymał tę wiadomość.

en: The width in pixels of the featured image for the Course Archive page.
pl_PL: Szerokość w pikselach obrazu opisywany na stronie Archiwum golfowe.

en: The width in pixels of the featured image for the Course single post page.
pl_PL: Szerokość w pikselach obrazu opisywany na stronie Single Post Course.

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
pl_PL: Szerokość w pikselach obrazu funkcjonalny do lekcji na jednej stronie przedmiotu.

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
pl_PL: Szerokość w pikselach obrazu funkcjonalny do lekcji jednej stronie postu.

en: Their quiz is graded (auto and manual grading)
pl_PL: Ich quizu jest oceniana (automatyczne i ręczne sortowanie)

en: There are no Questions for this Quiz yet. Please add some below.
pl_PL: Ten test nie ma jeszcze żadnych pytań. Możesz dodać je poniżej.

en: There are no courses for this teacher.
pl_PL: Nie ma kursów od tego Nauczyciela.

en: There are no lessons in this course.
pl_PL: Ten kurs nie posiada żadnych lekcji.

en: There are no questions for this Quiz yet. Check back soon.
pl_PL: Nie ma jeszcze żadnych pytań na ten quiz. Sprawdź wkrótce.

en: There are no questions matching your search.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych pytań dla tego kryterium wyszukiwania.

en: There is no quiz for this lesson yet - please add one in the 'Quiz Questions' box.
pl_PL: Quiz nie jest jeszcze na tej lekcji - należy dodać jeden w polu 'Quiz pytania'.

en: There is no translation available for your language!
pl_PL: Tłumaczenie w Twoim języku jest niedostępne!

en: These are updates that have been made available as new Sensei versions have been released. Updates of type %1$sAuto%2$s will run as you update Sensei to the relevant version - other updates need to be run manually and you can do that here.
pl_PL: Są to aktualizacje, które zostały udostępnione jako nowe wersje Sensei zostały zwolnione. Aktualizacje %1$s %2$s zostanie uruchomiony po zaktualizowaniu Sensei do odpowiedniej wersji - inne aktualizacje muszą być uruchamiany ręcznie i możesz to zrobić tutaj.

en: They complete a course
pl_PL: Oni ukończyć kurs

en: They receive a reply to their private message
pl_PL: Otrzymują odpowiedź na ich prywatnych wiadomości

en: This course is already in your cart, please proceed to %1$s, to gain access.
pl_PL: Ten kurs jest już w Twoim koszyku, przejdź do %1$s, aby uzyskać dostęp.

en: This feedback will be automatically displayed to the student once they have completed the quiz.
pl_PL: Ta opinia zostanie wyświetlona po zakończeniu testu przez ucznia.

en: This indexes the comment statuses in the database, which will speed up all Sensei activity queries.
pl_PL: Te indeksy stanów komentarz w bazie danych, co przyspieszy wszystkie zapytania aktywności sensei.

en: This is a preview lesson. Please purchase the %1$s to access all lessons.
pl_PL: Jest to podgląd lekcji. Proszę zakupić %1$s aby uzyskać dostęp do wszystkich lekcji.

en: This is a preview lesson. Please sign up for the %1$s to access all lessons.
pl_PL: Jest to lekcja podgląd. Zaloguj się %1$s na dostęp do wszystkich lekcji.

en: This learner has no active courses.
pl_PL: Ten uczeń nie ma żadnych aktywnych kursów.

en: This learner has not completed any courses yet.
pl_PL: Ten uczeń nie ma jeszcze żadnych zakończonych kursów.

en: This quiz is not able to be automatically graded.
pl_PL: Ten test nie jest w stanie automatycznie sortowane.

en: This widget will output a list of Course Categories.
pl_PL: To wyjście widget listę kategorii przedmiotu.

en: This widget will output a list of Courses - New, Featured, Free, Paid, Active, Completed.
pl_PL: To wyjście widget listę kursów - Nowe, Wyróżnione, Free, Płatny, Aktywny, Zakończono.

en: This widget will output a list of Courses for a specific category.
pl_PL: Ten widget wyświetli listę kursów dla określonej kategorii.

en: This widget will output a list of the latest Lessons.
pl_PL: Ten widget wyjście wola lista najnowszych lekcji.

en: This will allow learners to post comments on the single Lesson page, only learner who have access to the Lesson will be allowed to comment.
pl_PL: To pozwoli uczącym się pisać komentarzy na stronie jednej lekcji, tylko uczący się, którzy mają dostęp do lekcji będą mogli komentować.

en: This will determine when courses are marked as complete.
pl_PL: Pozwoli to ustalić, gdy kursy są oznaczone jako ukończone.

en: This will duplicate the course lessons along with all of their quizzes and questions. Are you sure you want to do this?
pl_PL: Lekcje tego kursu, wszystkie testy i ich pytania zostaną powielone. Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: This will duplicate the lesson quiz and all of its questions. Are you sure you want to do this?
pl_PL: Test i jego wszystkie pytania zostaną powielone. Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Title (optional):
pl_PL: Tytuł (opcjonalnie):

en: To run the upgrades click on each of the links below in the order that they appear.
pl_PL: Aby uruchomić aktualizacje kliknij na każdego z linków poniżej w kolejności, w jakiej występują.

en: Total Completed Courses
pl_PL: Wszystkie Zakończone Kursy

en: Total Courses
pl_PL: Wszystkie Kursy

en: Total Grade
pl_PL: Łączna ocena

en: Total Learners
pl_PL: Wszyscy Uczniowie

en: Total Lessons
pl_PL: Wszystkie Lekcje

en: Translations installed/updated successfully!
pl_PL: Tłumaczenie zainstalowano/zaktualizowano pomyślnie!

en: True
pl_PL: Prawda

en: True/False
pl_PL: Prawda/Fałsz

en: Tweet
pl_PL: Tweetnij

en: Type
pl_PL: Typ

en: Ungraded
pl_PL: Nie oceniony

en: Unused
pl_PL: Nieużywane

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update Course Category
pl_PL: Aktualizuj Kategorię Kursu

en: Update Gap Fill questions
pl_PL: Aktualizacja Gap Wypełnij pytania

en: Update Lesson Tag
pl_PL: Aktualizacji tagu lekcji

en: Update Module
pl_PL: Aktualizuj moduł

en: Update Question
pl_PL: Aktualizuj Pytanie

en: Update Question Category
pl_PL: Aktualizuj kategorie pytania

en: Update Question Type
pl_PL: Uaktualnij Rodzaj Pytania

en: Update Quiz Type
pl_PL: Aktualizuj Typ Testu

en: Update comment counts
pl_PL: Liczy aktualizacja komentarz

en: Update comment counts on Courses and Lessons due to status changes.
pl_PL: Aktualizacja komentarz liczy na kursy i lekcje z powodu zmiany statusu.

en: Update completed successfully!
pl_PL: Aktualizacja Zakończyła się powodzeniem!

en: Update existing lesson statuses.
pl_PL: Aktualizować istniejące stany lekcji.

en: Update lesson statuses
pl_PL: Statusy lekcji aktualizacja

en: Update question answer data
pl_PL: Aktualizuj dane pytanie odpowiedź

en: Update question grade points
pl_PL: Aktualizuj punktów klasy zapytania

en: Updated
pl_PL: Zaktualizowany

en: Updates
pl_PL: Aktualizacje

en: Updates questions to use the new question types structure.
pl_PL: Aktualizacje pytania do korzystania z nowej struktury typów pytań.

en: Updates the format of gap fill questions to allow auto grading and greater flexibility in matching.
pl_PL: Aktualizuje format luki wypełnić pytania, aby umożliwić automatyczną wagę i większą elastyczność w dopasowaniu.

en: Uploading a new file will replace your existing one:
pl_PL: Przesyłanie nowy plik zastąpi istniejący:

en: Use WooCommerce to sell Courses by linking a Product to a Course.
pl_PL: Użyj WooCommerce sprzedać Kursy łącząc produkt do Course.

en: Use placeholder images
pl_PL: Użyj obrazów zastępczych

en: Use this action to install or re-install translation for your language if available.
pl_PL: Użyj tej funkcji aby zainstalować tłumaczenie w Twoim języku, jeśli jest dostępne.

en: Used
pl_PL: Używane

en: Username
pl_PL: Nazwa Użytkownika

en: Username or Email
pl_PL: Nazwa użytkownika lub e-mail

en: Users must be logged in to view Course and Lesson content.
pl_PL: Użytkownicy muszą być zalogowany, aby zobaczyć przedmiotu i treści lekcji.

en: Variation #
pl_PL: Wersja #

en: Video Embed Code
pl_PL: Kod Video

en: View %s
pl_PL: Zobacz %s

en: View & reply to private messages sent to your course & lesson teachers.
pl_PL: Odpowiedz na prywatne wiadomości wysłane nauczycielom kursów i lekcji.

en: View course
pl_PL: Zobacz kurs

en: View course: %1$s
pl_PL: Zobacz kurs: %1$s

en: View results
pl_PL: Zobacz wyniki

en: View the Lesson Quiz
pl_PL: Przystąp do testu

en: View the lesson quiz
pl_PL: Przystąp do testu

en: Want to know what these upgrades are all about? %1$sFind out more here%2$s.
pl_PL: Chcesz wiedzieć, co te aktualizacje są wszystkim %1$s Dowiedz się więcej %2$s

en: WooCommerce Product
pl_PL: Produkt WooCommerce

en: Wrong:
pl_PL: Nieprawidłowa:

en: You %1$s the lesson
pl_PL: %1$s lekcja

en: You are not allowed to view this message.
pl_PL: Niestety nie możesz zobaczyć tej wiadomości.

en: You can access %d of this course's lessons for free
pl_PL: Możesz wziąć udział w %d lekcji tego kursu, za darmo.

en: You can edit the assigned course here:
pl_PL: Możesz edytować przypisany kurs tutaj:

en: You can grade this quiz %1$shere%2$s.
pl_PL: Państwo mogą oceniać tego %1$s %2$s

en: You can reply to this message %1$shere%2$s.
pl_PL: Możesz odpowiedzieć na tę %1$s %2$s

en: You can review and publish the new course here:
pl_PL: Można przeglądać i publikować nowy kurs tutaj:

en: You can review your grade and your answers %1$shere%2$s.
pl_PL: Możesz przejrzeć swoją klasę i swoje %1$s %2$s

en: You can view the message and reply %1$shere%2$s.
pl_PL: Tutaj możesz odczytać wiadomości i odpisać na nie %1$tutaj%2$s.

en: You do not have any messages.
pl_PL: Nie masz żadnych wiadomości.

en: You have already added this Course to your cart. Please %1$s to access the course.
pl_PL: Ten Kurs znajduje się już w koszyku. %1$s by przejść na stronę kursu.

en: You have completed a course
pl_PL: Kurs zakończony powodzeniem

en: You have completed a quiz
pl_PL: Zakończeniu quizu

en: You have completed and %1$s the course
pl_PL: Zakończeniu %1$s kurs

en: You have completed this lesson's quiz and it will be graded soon. %1$sView the lesson quiz%2$s
pl_PL: Zakończeniu quizu tej lekcji i będzie oceniana %1$s Zobacz lekcji %2$s

en: You have completed this quiz and it will be graded soon. You require %1$s%% to pass.
pl_PL: Ukończyłeś ten quiz i będzie oceniana wkrótce. %1$s %% przejść.

en: You have no active courses.
pl_PL: Nie masz żadnych aktywnych kursów.

en: You have no completed courses.
pl_PL: Nie masz ukończonych kursów.

en: You have no courses.
pl_PL: Nie masz żadnych kursów.

en: You have no featured courses.
pl_PL: Nie masz polecanych kursów.

en: You have not completed any courses yet.
pl_PL: Nie masz jeszcze żadnych zakończonych kursów.

en: You have not started this course yet.
pl_PL: Ten kurs nie jest jeszcze rozpoczęty.

en: You have not taken this lesson's quiz yet
pl_PL: Nie podjęto jeszcze quizu tej lekcji jest

en: You have passed this course with a grade of %1$d%%.
pl_PL: Zdałeś ten kurs z %1$d %%

en: You have received a reply to your private message
pl_PL: Otrzymałeś odpowiedź do prywatnej wiadomości

en: You have selected more questions than this category contains - please reduce the number of questions that you are adding.
pl_PL: Liczba wybranych pytań jest większa niż ta dostępna, w tej kategorii - proszę zmniejsz liczbę pytań które chcesz dodać.

en: You must be logged in to take this quiz
pl_PL: Musisz być zalogowany/na aby rozpocząć ten quiz

en: You must first complete %1$s before viewing this Lesson
pl_PL: Najpierw trzeba %1$s przed oglądania tej lekcji

en: You must first complete: %1$s
pl_PL: Najpierw należy %1$s

en: You require %1$d%% to pass this course. Your grade is %2$s%%.
pl_PL: %1$d %% przejść ten kurs. Twoja ocena %2$s %%

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz.
pl_PL: %1$d %% zdać quiz, ta lekcja jest.

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz. Your grade is %2$s%%
pl_PL: Potrzebujesz %1$d %% aby zdać quiz tej lekcji. Twoja ocena %2$s %%

en: You require %1$d%% to pass this quiz.
pl_PL: %1$d %% przekazać ten quiz.

en: You require %1$d%% to pass this quiz. Your grade is %2$s%%
pl_PL: %1$d %% przekazać ten quiz. Twoja ocena %2$s %%

en: Your private message has been sent.
pl_PL: Prywatna wiadomość została wysłana.

en: Your quiz has been graded
pl_PL: Quiz zostały sklasyfikowane

en: Your student
pl_PL: Twój uczeń

en: Your student has completed a course
pl_PL: Twój uczeń ukończył kurs

en: Your student has completed a lesson
pl_PL: Twój uczeń ukończył lekcję

en: Your student has sent you a private message
pl_PL: Twój uczeń wysłał Ci prywatną wiadomość

en: Your student has started a course
pl_PL: Twój uczeń rozpoczął kurs

en: Your student has submitted a quiz for grading
pl_PL: Twój uczeń złożył quiz klasyfikacji

en: [%1$s] You have a new message
pl_PL: %1$s Masz nową wiadomość

en: [%1$s] You have completed a course
pl_PL: %1$s Masz ukończony kurs

en: [%1$s] You have completed a quiz
pl_PL: %1$s Zakończono quiz

en: [%1$s] You have received a new private message
pl_PL: %1$s Odebrano nową prywatną wiadomość

en: [%1$s] Your quiz has been graded
pl_PL: %1$s quiz zostały sklasyfikowane

en: [%1$s] Your student has completed a course
pl_PL: %1$s Twój uczeń ukończył kurs

en: [%1$s] Your student has completed a lesson
pl_PL: [%1$s] Twój uczeń ukończył lekcję

en: [%1$s] Your student has started a course
pl_PL: %1$s Twój uczeń rozpoczął kurs

en: [%1$s] Your student has submitted a quiz for grading
pl_PL: %1$s Twój uczeń złożył quiz klasyfikacji

[ctx: column name]
en: Categories
pl_PL: Kategorie [ nazwa kulumny ]

[ctx: column name]
en: Category
pl_PL: Kategoria

[ctx: column name]
en: Course
pl_PL: Kurs

[ctx: column name]
en: Course Title
pl_PL: Tytuł Kursu

[ctx: column name]
en: Lesson Title
pl_PL: Tytuł Lekcji

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Course
pl_PL: Kurs Warunkowy

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Lesson
pl_PL: Lekcja Warunkowa

[ctx: column name]
en: Question
pl_PL: Pytanie [ nazwa kulumny ]

[ctx: column name]
en: Type
pl_PL: Typ [ nazwa kulumny ]

[ctx: column name]
en: WooCommerce Product
pl_PL: Produkt WooCommerce

en: complete purchase
pl_PL: przyjęto zamówienie

en: complete the purchase
pl_PL: zakończ transakcję

en: course
pl_PL: kurs

en: failed
pl_PL: Oblane

en: for grading.
pl_PL: klasyfikacji.

en: has been assigned to you.
pl_PL: został przypisany do Ciebie.

en: has completed and %1$s the course
pl_PL: zakończyła %1$s kurs

en: has completed the lesson
pl_PL: ukończył lekcję

en: has replied to your private message regarding the %1$s
pl_PL: odpowiedziała na prywatnej wiadomości %1$s

en: has sent you a private message regarding the %1$s
pl_PL: wysłał Ci prywatną wiadomość dotyczącą %1$s

en: has started the course
pl_PL: Kurs rozpoczęty

en: has submitted the quiz for lesson
pl_PL: złożył w quizie na lekcji

en: in %s
pl_PL: w %s

en: learner
pl_PL: uczen

en: lesson
pl_PL: lekcja

en: log in
pl_PL: Zaloguj się

[ctx: noun]
en: Support
pl_PL: Pomoc

[ctx: page_slug]
en: courses-overview
pl_PL: kursy

[ctx: page_slug]
en: my-courses
pl_PL: twoje-kursy

en: passed
pl_PL: Zdane

[ctx: plugin action link]
en: Configure
pl_PL: Konfiguruj

[ctx: post type single slug]
en: lesson
pl_PL: lekcja

[ctx: post type single slug]
en: messages
pl_PL: wiadomosci

[ctx: post type single slug]
en: multiple_question
pl_PL: pytanie_wielokrotnego_wyboru

[ctx: post type single slug]
en: question
pl_PL: pytanie

[ctx: post type single slug]
en: quiz
pl_PL: test

[ctx: post type single url base]
en: course
pl_PL: kurs

[ctx: post type single url slug]
en: course
pl_PL: kurs

en: run some more updates
pl_PL: uruchomić jeszcze kilka nowości

[ctx: taxonomy archive slug]
en: course-category
pl_PL: kategoria-kursu

[ctx: taxonomy archive slug]
en: lesson-tag
pl_PL: Tagi-lekcji [ taxonomy archive slug ]

[ctx: taxonomy archive slug]
en: question-category
pl_PL: Pytanie-category

[ctx: taxonomy archive slug]
en: question-type
pl_PL: pytanie-rodzaj

[ctx: taxonomy archive slug]
en: quiz-type
pl_PL: typ-testu

[ctx: taxonomy general name]
en: Course Categories
pl_PL: Kategorie Kursu

[ctx: taxonomy general name]
en: Lesson Tags
pl_PL: Tagi lekcji [ taxonomy general name ]

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
pl_PL: Kategorie pytania [ taxonomy general name]

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Types
pl_PL: Typy Pytania

[ctx: taxonomy general name]
en: Quiz Types
pl_PL: Typy Testu

[ctx: taxonomy singular name]
en: Course Category
pl_PL: Kategoria Kursu

[ctx: taxonomy singular name]
en: Lesson Tag
pl_PL: Tag lekcji [ taxonomy singular name ]

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
pl_PL: Kategoria Pytania [ taxonomy singular name ]

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Type
pl_PL: Typ Pytania

[ctx: taxonomy singular name]
en: Quiz Type
pl_PL: Typ Testu

en: was submitted for review by
pl_PL: została poddana przeglądowi przez

en: with a grade of
pl_PL: z klasy
