Sensei 1.x - en to ja_JP translation catalogue (689 entries)

en: "From" Address
ja_JP: アドレスから

en: "From" Name
ja_JP: 名簿から

en: %1$d of %2$d lessons completed
ja_JP: %2$dの%1$dレッスン完了

en: %1$s - Powered by Sensei
ja_JP: Senseiによる%1$s

en: %1$s Question(s) from %2$s
ja_JP: %2$sから%1$sの問題

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s%4$s.
ja_JP: %1$sの下書きを更新しました。%2$sプレビュー %3$s%4$s

en: %1$s published. %2$sView %1$s%3$s.
ja_JP: %1$sを公開しました。%2$s%1$sを表示%3$。

en: %1$s restored to revision from %2$s.
ja_JP: %2$sから改訂のために復元された%1$s

en: %1$s saved.
ja_JP: %1$sを保存しました。

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s%5$s.
ja_JP: %1$s 予定されている：%2$s. %3$sプレビュー%4$s%5$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %1$s%3$s.
ja_JP: %1$sを提出しました。%2$s%1$sをプレビュー%3$s。

en: %1$s updated.
ja_JP: %1$sを更新しました。

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s.
ja_JP: %1$sを更新しました。%2$s表示 %1$s%3$s

en: %1$sNo %2$s found%3$s
ja_JP: %1$s%2$sは見つかりません%3$s

en: %1$sSensei in your language %2$s. There is a translation available for your language.
ja_JP: Senseiにはあなたの言語が入っています。あなたの言語に対応した翻訳があります。

en: %1$sThis question does not appear in any quizzes yet.%2$s
ja_JP: %1$sこの問題はまだどの試験にも使われていません。%2$s

en: %s is a required field
ja_JP: %sが必要な分野

en: %s updated
ja_JP: %s がアップデートされました

en: (%d preview lessons)
ja_JP: (%d件のお試しレッスン)

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; Sensei has been installed and set up.
ja_JP: <strong>おめでとうございます !</strong> &#8211; Sensei をインストールし、設置しました。

en: <strong>Sensei has been installed</strong> &#8211; You're ready to start creating courses!
ja_JP: <strong>Sensei をインストールしました。</strong> &#8211; コースを作成開始する準備ができました !

en: <strong>Welcome to Sensei</strong> &#8211; You're almost ready to create some courses!
ja_JP: <strong>Senseiへようこそ</strong>&#8211; もうすぐコースを作る準備が整います。

en: A learner completes a lesson
ja_JP: 受講者がレッスンを完了しました

en: A learner completes their course
ja_JP: 受講者がコースを完了しました。

en: A learner sends a private message to a teacher
ja_JP: 受講者が講師にプライベートメッセージを送ります。

en: A learner starts their course
ja_JP: 受講者がコースを始めました。

en: A learner submits a quiz for grading
ja_JP: 受講者が採点のために試験を提出しました。

en: Access Permissions
ja_JP: アクセス許可

en: Action
ja_JP: 操作

en: Active Courses
ja_JP: 受講中のコース

en: Add 'Teacher' role
ja_JP: 「講師」の役割を追加します

en: Add Editor capabilities
ja_JP: 編集者の能力を追加します

en: Add Learner to %1$s
ja_JP: %1$sに受講者を追加します

en: Add New
ja_JP: 追加

en: Add New %s
ja_JP: 新規%sを追加

en: Add New Course
ja_JP: 新規コースを追加

en: Add New Course Category
ja_JP: 新規コースカテゴリーを追加

en: Add New Lesson Tag
ja_JP: 新しいレッスンタグを追加

en: Add New Module
ja_JP: 新規モジュールを追加

en: Add New Question Category
ja_JP: 新しい問題カテゴリーの追加

en: Add New Question Type
ja_JP: 新しい問題タイプの追加

en: Add New Quiz Type
ja_JP: 新しい試験タイプを追加します

en: Add Question
ja_JP: 問題を追加

en: Add Question(s)
ja_JP: 問題を追加

en: Add Selected Question(s)
ja_JP: 選択した問題を追加

en: Add a new question to this quiz - your question will also be added to the %1$squestion bank%2$s.
ja_JP: この試験に新しい問題を追加します。- 問題は%1$s問題倉庫%2$sに追加されます。

en: Add administrator capabilities
ja_JP: 管理人の能力がある人を追加します。

en: Add an existing question to this quiz from the %1$squestion bank%2$s.
ja_JP: %1$s問題倉庫%2$sからこの試験に存在する問題を追加します。

en: Add any number of questions from a specified category. Edit your question categories %1$shere%2$s.
ja_JP: 特定のカテゴリーからいくつもの問題を追加。%1$sここ%2$sで問題カテゴリーを編集します。

en: Add database index to comment statuses
ja_JP: データベースインデックスをコメントのステータスに追加します

en: Add file to question
ja_JP: 問題にファイルを追加

en: Add new quiz settings
ja_JP: 新しい試験の設定を追加します

en: Add notes here...
ja_JP: ノートを追加します...

en: Add right answer
ja_JP: 正解を追加

en: Add to Menu
ja_JP: メニューに追加

en: Add to question
ja_JP: 問題を追加

en: Add wrong answer
ja_JP: 不正解を追加

en: Adds a 'Teacher' role to your WordPress site that will allow users to mange the Grading and Analysis pages.
ja_JP: WordPressのサイトに「講師」の役割を追加することにより、ユーザーが成績とアナリシスのページを管理することができます。

en: Adds data to lessons to ensure that they show up on the 'Order Lessons' screen - if this update has been run once before then it will reset all lessons to the default order.
ja_JP: 「レッスンを注文する」の画面にきちんとレッスンが表示されるようにデータを追加します。もし以前に更新されていた場合、デフォルトの全てのレッスンはリセットされます。

en: Adds data to quizzes and lessons to ensure that they maintain their 1 to 1 relationship.
ja_JP: 一対一の関係の維持を確かなものにするために試験とレッスンのデータを追加します。

en: Adds new settings to quizzes that were previously registered as global settings.
ja_JP: 以前にグローバルセッティングとして登録された問題に新しい設定を追加します。

en: Adds the 'manage_sensei' and 'manage_sensei_grades' capabilities to the Administrator role.
ja_JP: 'manage_sensei'と 'manage_sensei_grades'の能力を管理人の役割に追加します。

en: Adds the 'manage_sensei_grades' capability to the Editor role.
ja_JP: 編集者に'manage_sensei_grades'ができる能力を追加します。

en: After changing this setting, you may need to %1$sregenerate your thumbnails%2$s.
ja_JP: この設定を変えた後、%1$sあなたのサムネールを更生する%2$s必要があるかもしれません。

en: All
ja_JP: すべて

en: All %s
ja_JP: すべての%s

en: All Categories
ja_JP: すべてのカテゴリー

en: All Course Categories
ja_JP: すべてのコースカテゴリー

en: All Lesson Tags
ja_JP: すべてのレッスンタグ

en: All Modules
ja_JP: すべてのモジュール

en: All Question Categories
ja_JP: すべての問題カテゴリー

en: All Question Types
ja_JP: すべての問題タイプ

en: All Quiz Types
ja_JP: 全ての試験タイプ

en: All Types
ja_JP: すべてのタイプ

en: All categories
ja_JP: すべてのカテゴリー

en: All courses by %s
ja_JP: %sによる全てのコース

en: All types
ja_JP: すべてのタイプ

en: Allow Comments for Lessons
ja_JP: レッスンへのコメントを許可します

en: Allow this lesson to be viewed without purchase/login
ja_JP: このレッスンを購入やログインなしで見れるようにする

en: Allow user to retake the quiz
ja_JP: ユーザーが再試験を受けることを許可します

en: Analysis
ja_JP: 解析

en: Answer Feedback
ja_JP: 回答へのフィードバック

en: Answer:
ja_JP: 答え：

en: Are you sure you want to remove the user from this course?
ja_JP: ユーザーをコースから削除してよろしいですか ?

en: Are you sure you want to remove the user from this lesson?
ja_JP: ユーザーを講座から削除してよろしいですか ?

en: Are you sure you want to remove these questions?
ja_JP: これらの問題を削除していいですか？

en: Are you sure you want to remove this question?
ja_JP: この問題を削除してもいいですか？

en: Are you sure you want to remove this user?
ja_JP: このユーザーを削除してよろしいですか ?

en: Are you sure you want to run the '%s' update?
ja_JP: '%s'の更新をしてよろしいですか？

en: Assign role capabilities
ja_JP: 能力の役割分担

en: Assigns Sensei capabilites to the relevant user roles.
ja_JP: Senseiの能力を関連のあるユーザーに割り当てる。

en: At any time (by clicking the 'Complete Course' button)
ja_JP: コース完了ボタンを押すことによっていつでも

en: At no point should user_id be equal to 0.
ja_JP: ユーザーidが０になることはありません。

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Average Courses per Learner
ja_JP: 受講者の平均コース数

en: Average Percentage
ja_JP: 平均

en: Back to the module
ja_JP: モジュールへ戻る

en: Back to:
ja_JP: 戻る:

en: Background Colour
ja_JP: 背景色

en: Base Colour
ja_JP: ベースカラー

en: Body Background Colour
ja_JP: 本体の背景色

en: Body Text Colour
ja_JP: 本体の文字色

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Category Questions
ja_JP: 問題カテゴリー

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: カンニング&#8217; ですか？

en: Clicking each link will open up a new window/tab - do not close that window/tab until you see the message 'Update completed successfully'. Once you see that message you can close the window/tab and start the next upgrade by clicking on the next link in the list.
ja_JP: それぞれのリンクをクリックすると新しいウィンドウ／タブが開きます。「更新が見事に完了しました」のメッセージが表示されるまではウィンドウ／タブを閉じないでください。メッセージ表示された後はウィンドウ／タブを閉じ、次のリンクをクリックして新しいアップグレードを始めることができます。

en: Complete Lesson
ja_JP: レッスン完了

en: Complete Quiz
ja_JP: 試験の完了

en: Complete lesson for learner
ja_JP: 受講者によってレッスンが完了しました

en: Completed Courses
ja_JP: 完了したコース

en: Component:
ja_JP: 構成：

en: Congratulations! You have completed this lesson.
ja_JP: おめでとうございます！このレッスンを完了しました。

en: Congratulations! You have passed this lesson's quiz achieving %s%%
ja_JP: おめでとうございます！このレッスンの試験を%s%%で合格しました。

en: Congratulations! You have passed this lesson.
ja_JP: おめでとうございます！このレッスンに合格しました。

en: Congratulations! You have passed this quiz achieving %s%%
ja_JP: おめでとうございます！この試験を%s%%で合格しました。

en: Contact Course Teacher
ja_JP: コース講師に問い合わせ

en: Contact Lesson Teacher
ja_JP: レッスン講師に問い合わせ

en: Contact Teacher
ja_JP: 講師に問い合わせ

en: Convert all legacy Sensei activity types such as 'sensei_lesson_start' and 'sensei_user_answer' to new status format.
ja_JP: 'sensei_lesson_start' や 'sensei_user_answer' などの全ての受け継がれてきたSenseiアクティビティのタイプを新しいステータスのフォーマットに変えます。

en: Convert course statuses
ja_JP: コースのステータスを変えます

en: Convert essay paste questions into multi-line questions
ja_JP: エッセイペーストの問題をマルチライン問題に置き換えます

en: Convert legacy Sensei activity types
ja_JP: 受け継いできたSenseiアクティビティのタイプを変えます

en: Convert lesson statuses
ja_JP: レッスンのステータスを変える

en: Convert question statuses
ja_JP: 質問のステータスを変えます

en: Convert to new course statuses.
ja_JP: 新しいコースのステータスに変えます

en: Convert to new lesson statuses.
ja_JP: 新しいレッスンのステータスを変える。

en: Convert to new question statuses.
ja_JP: 新しい質問のステータスに変えます

en: Converts all essay paste questions into multi-line questions as the essay paste question type was removed in v1.5.0.
ja_JP: エッセイペーストの問題がv1.5.0から外されたので、エッセイペーストの問題をマルチライン問題に置き換えます

en: Course Archive Image
ja_JP: コース一覧イメージ

en: Course Archive Page
ja_JP: コース一覧ページ

en: Course Categories
ja_JP: コースカテゴリー

en: Course Category:
ja_JP: コースカテゴリー：

en: Course Lesson Images
ja_JP: コースのレッスンのイメージ

en: Course Lessons
ja_JP: コースレッスン

en: Course Management
ja_JP: コース管理

en: Course Modules
ja_JP: クラスモジュール

en: Course Notifications
ja_JP: コースからのお知らせ

en: Course Results:
ja_JP: コース結果

en: Course Title
ja_JP: コースタイトル

en: Course assigned to you
ja_JP: 割り当てられたコース

en: Course details
ja_JP: コースの詳細

en: Course(s)
ja_JP: コース

en: Courses
ja_JP: コース

en: Courses %s is taking
ja_JP: %sコースを受講しています

en: Courses are complete:
ja_JP: コースは完了しました:

en: Create a new lesson
ja_JP: 新しいレッスンを作成

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Data Updates
ja_JP: データを更新します

en: Description for student explaining what needs to be uploaded
ja_JP: アップロードのために何が必要かの生徒への説明

en: Disable HTML security
ja_JP: HTML セキュリティの無効化

en: Disable Private Messages
ja_JP: メッセージ機能の停止

en: Disable Sensei Javascript
ja_JP: Sensei JavaScript の無効化

en: Disable Sensei Styles
ja_JP: Senseiスタイルの禁止

en: Disable the private message functions between learners and teachers.
ja_JP: 生徒と先生間のメッセージ機能を停止します。

en: Display Course Author
ja_JP: コースの著者を表示する

en: Display Lesson Author
ja_JP: コースの著者を表示します

en: Display the learner's active and completed courses on their profile.
ja_JP: 受講者の利用可能な、もしくは完了しているコースを表示。

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate (with lessons)
ja_JP: 複製(レッスン含む)

en: Duplicate this course
ja_JP: このコースを複製

en: Duplicate this course with its lessons
ja_JP: このコースと含まれるレッスンを複製

en: Duplicate this lesson
ja_JP: このレッスンを複製

en: Edit Course Category
ja_JP: コースカテゴリーを編集

en: Edit Lesson Tag
ja_JP: レッスンタグを編集

en: Edit Module
ja_JP: モジュールを編集する

en: Edit Question
ja_JP: 問題編集

en: Edit Question Category
ja_JP: 問題カテゴリーの編集

en: Edit Question Type
ja_JP: 問題タイプの編集

en: Edit Quiz Type
ja_JP: 試験タイプを編集

en: Edit course
ja_JP: コースを編集

en: Email Footer Text
ja_JP: メールのフッター文字

en: Email Notifications
ja_JP: メール通知

en: Emails Sent to All Users
ja_JP: すべてのユーザーに送信されたメール

en: Emails Sent to Learners
ja_JP: 受講者へ送信されたメール

en: Emails Sent to Teachers
ja_JP: 講師へ送信されたメール

en: Enable WooCommerce Courses
ja_JP: WooCommerceコースの利用

en: Enable public learner profiles that will be accessible to everyone. Profile URL format: %s
ja_JP: 誰にとってもアクセスしやすい一般公開受講者プロフィールを使えるようにします。プロフィールURLフォーマット：%s

en: Enable quiz reset button
ja_JP: 試験のリセットボタンを有効化

en: Enables the quiz reset button.
ja_JP: 試験のリセットボタンを使えるようにします。

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the %1$smedia uploader%2$s.
ja_JP: メールの冒頭に載せたいイメージのURLを入力します。%1$smedia uploader%2$sを使ってイメージをアップロードします。

en: Enter a title for this course here
ja_JP: コースのタイトルを入力

en: Enter a title for this lesson here
ja_JP: レッスンのタイトルを入力

en: Enter your private message.
ja_JP: プライベートメッセージを入力する

en: Error adding learner.
ja_JP: 受講者の追加に失敗しました。

en: Existing Questions
ja_JP: 既存の問題

en: Export all rows (CSV)
ja_JP: 全てを書き出し（CSV形式）

en: Failed
ja_JP: 不合格

en: Failed to install/update the translation:
ja_JP: インストールに失敗しました／翻訳をアップデートします：

en: Featured
ja_JP: おすすめ

en: Featured Course
ja_JP: おすすめコース

en: Featured Courses
ja_JP: おすすめコース

en: Featured Courses Panel
ja_JP: おすすめコースパネル

en: Find learner
ja_JP: 受講者を探す

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free Courses
ja_JP: 無料コース

en: Free Preview
ja_JP: 無料お試し

en: Gap Fill
ja_JP: 穴埋め

en: General
ja_JP: 一般設定

en: Grade quiz
ja_JP: 試験を採点する

en: Grade quiz automatically
ja_JP: 試験の自動採点

en: Grade: %d
ja_JP: 成績： %d

en: Graded
ja_JP: 採点されました

en: Grades quiz and displays answer explanation immediately after completion. Only applicable if quiz is limited to Multiple Choice, True/False and Gap Fill questions. Questions that have a grade of zero are skipped during autograding.
ja_JP: 試験の採点と問題解答の説明を完了後すぐに表示します。ただし試験が選択肢や真偽のパターンに限定されています。採点数が０点の問題は自動採点の際には添削されません。

en: Grading
ja_JP: 採点中

en: Grading Notes
ja_JP: 成績表

en: Guide/Teacher Notes for grading the answer
ja_JP: 答案の採点の案内／教師のメモ

en: Guide/Teacher Notes for grading the upload
ja_JP: アップロードを採点するためのガイド／教師のメモ

en: Header Image
ja_JP: ヘッダーイメージ

en: Hide this notice
ja_JP: 通知を非表示

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically, click this button:
ja_JP: ブラウザーが自動的に次のページに進まない場合は、このボタンを押してください：

en: Image Hard Crop - Archive
ja_JP: アーカイブ-イメージハードクロップ

en: Image Hard Crop - Course Lessons
ja_JP: イメージハードクロップ - コースのレッスン

en: Image Hard Crop - Single
ja_JP: イメージハードクロップ - シングル

en: Image Height - Archive
ja_JP: アーカイブ-イメージ縦

en: Image Height - Course Lessons
ja_JP: イメージ縦 - コースの講義

en: Image Height - Single
ja_JP: イメージ縦 - シングル

en: Image Width - Archive
ja_JP: アーカイブ-イメージ幅

en: Image Width - Course Lessons
ja_JP: イメージ幅 - コースの講義

en: Image Width - Single
ja_JP: イメージ幅 - シングル

en: Important Sensei updates required
ja_JP: 重要なSenseiの更新が求められています

en: Important Sensei upgrades required!
ja_JP: 重要なSenseiのアプグレードが求められています！

en: In Progress
ja_JP: 受講中

en: In progress
ja_JP: 進行中

en: Incorrect - Right Answer:
ja_JP: 不正解です　正答：

en: Incorrect login details
ja_JP: ログインのための情報が間違っています。

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install Language Pack
ja_JP: 言語パックをインストールします

en: Install Sensei Pages
ja_JP: Sensei ページをインストール

en: Insufficient permissions
ja_JP: 不十分なアクセス許可

en: Invalid request
ja_JP: 無効なリクエスト

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language options.
ja_JP: 言語の選択

en: Learner Management
ja_JP: 受講者管理

en: Learner Profiles
ja_JP: 受講者のプロフィール

en: Learner added successfully!
ja_JP: 受講者を追加しました。

en: Learner will also be added to the course '%1$s' if they are not already taking it.
ja_JP: まだ受講していない場合には受講者はコース '%1$s'に追加されます。

en: Learners added successfully!
ja_JP: 受講者を追加しました。

en: Learners per page
ja_JP: 1ページ毎の受講者

en: Lesson Complexity
ja_JP: レッスンの難易度

en: Lesson Length in minutes
ja_JP: レッスンの長さ

en: Lesson Tags
ja_JP: レッスンタグ

en: Lessons
ja_JP: レッスン

en: Lessons Archive
ja_JP: レッスン一覧

en: Lessons in this Course
ja_JP: このコースのレッスン

en: Lost your password?
ja_JP: パスワードを忘れましたか？

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年Mj日 G:i

en: Manage Grading
ja_JP: 成績管理

en: Manage Learners
ja_JP: 受講者管理

en: Manage this course's learners %1$shere%2$s.
ja_JP: このコースの受講者%1$shere%2$sを管理する。

en: Manage this lesson's learners %1$shere%2$s.
ja_JP: このレッスンの受講者%1$shere%2$sを管理する

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Module order
ja_JP: モジュールの表示順

en: Modules
ja_JP: モジュール

en: More
ja_JP: もっと

en: More Lessons
ja_JP: より多くのレッスン

en: More link text
ja_JP: より多くの関連テキスト

en: Multi Line
ja_JP: 複数線

en: Multiple Question
ja_JP: 複数の問題

en: Multiple Questions
ja_JP: 複数の問題

en: My Active Courses
ja_JP: 利用可能なコース

en: My Completed Courses
ja_JP: 完了したコース

en: My Courses
ja_JP: マイコース

en: My Courses Page
ja_JP: マイコースページ

en: My Courses Pagination
ja_JP: マイコースのページごとの表示数

en: My Messages
ja_JP: マイメッセージ

en: N/A
ja_JP: 該当するものがありません。

en: New %s
ja_JP: 新規%s

en: New Course Category Name
ja_JP: 新規コースカテゴリー名

en: New Courses
ja_JP: 新規コース

en: New Lessons
ja_JP: 新しいレッスン

en: New Module Name
ja_JP: 新規モジュール名

en: New Question
ja_JP: 新規問題

en: New Question Category Name
ja_JP: 新しい問題カテゴリーの名前

en: New Question Type Name
ja_JP: 新しい問題タイプの名前

en: New Quiz Type Name
ja_JP: 新しい試験タイプ名

en: New Tag Name
ja_JP: 新規タグ名

en: New course assigned to you
ja_JP: 新しいコースが割り当てられました。

en: New course created by
ja_JP: によってつくられた新しいコース

en: New course created.
ja_JP: 新規コースを作成しました。

en: Next Lesson
ja_JP: 次のレッスン

en: No
ja_JP: いいえ

en: No %s found
ja_JP: %sがありません

en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に%sはありません

en: No Change
ja_JP: 変更はありません。

en: No active subscription
ja_JP: 活発なサブスクリプションはありません

en: No course
ja_JP: コースはありません

en: No course categories found.
ja_JP: コースカテゴリーが見つかりませんでした。

en: No courses exist yet. Please add some first.
ja_JP: まだ、コースがありません。まずは幾つか登録してください。

en: No courses found that match your selection.
ja_JP: あなたの選択に当てはまるコースがありません。

en: No courses found.
ja_JP: コースが見つかりません。

en: No lessons exist yet for this course.
ja_JP: このコースにはまだレッスンがありません。

en: No lessons exist yet. Please add some first.
ja_JP: レッスンがまだありません。まずは追加してください。

en: No lessons found that match your selection.
ja_JP: 選んだものに当てはまるレッスンはありません。

en: No lessons found.
ja_JP: レッスンがありません。

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease add some to %3$sthe course%4$s.%2$s
ja_JP: このレッスンにはまだモジュールがありません。%1$sコースに%4$s.%2$s入れてください%3$

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease select a course first.%2$s
ja_JP: このレッスンにはまだモジュールがありません。%1$s初めにコースを選んでください。%2$s

en: No modules found.
ja_JP: モジュールが見つかりません

en: No posts found.
ja_JP: 投稿が見つかりません。

en: No results found
ja_JP: 検索結果がありません。。

en: No submissions found.
ja_JP: 提出物が見つかりません。

en: None
ja_JP: なし

en: Not started
ja_JP: 開始していません

en: Number of Categories (optional):
ja_JP: カテゴリーの数（オプショナル）：

en: Number of Courses (optional):
ja_JP: コースの数(オプション):

en: Number of Lessons (optional):
ja_JP: レッスンの数(オプショナル)：

en: Number of questions to show
ja_JP: 表示する問題数

en: Number of questions:
ja_JP: 問題数:

en: Once all the course lessons have been completed
ja_JP: 一度すべてのコースレッスンが完了しました

en: Once all the upgrades have been completed you will be able to use your WordPress site again.
ja_JP: すべてのアップグレードが完了したら、再びWordPressのサイトが使えるようになります。

en: Once you have saved your lesson you will be able to add questions.
ja_JP: 一度レッスンを保存すると質問を追加することができます。

en: Optional settings for WooCommerce functions.
ja_JP: WooCommerceの機能を変えるための選択

en: Or %1$s login %2$s to access your purchased courses
ja_JP: または%1$s購入したコースにアクセスするためには%2$sにログインしてください

en: Or %1$s to access your purchased courses
ja_JP: もしくは購入したコースにアクセスするためには%1$s してください。

en: Order Courses
ja_JP: コースの表示順

en: Order Lessons
ja_JP: レッスンの表示順

en: Order Modules
ja_JP: モジュールの表示順

en: Order modules
ja_JP: モジュールを並べ替え

en: Other Learners taking this Course
ja_JP: 他の受講者がこのコースを選択しています

en: Other Lessons
ja_JP: 他のレッスン

en: Output a placeholder image when no featured image has been specified for Courses and Lessons.
ja_JP: 特集イメージがコースやレッスンで無かった場合、置き換え画像を出力する。

en: Output the Course Author on Course archive and My Courses page.
ja_JP: コース一覧とマイコースのページでコース作成者を出力する。

en: Output the Course Image on the Course Archive Page.
ja_JP: コース一覧ページにコースのイメージを出力する。

en: Output the Course Image on the Single Course Page.
ja_JP: シングルコースページにコースイメージを出力する。

en: Output the Featured Courses Panel on the Course Archive Page.
ja_JP: コースのアーカイブページのおすすめコースパネルに表示する。

en: Output the Lesson Author on Course single page & Lesson archive page.
ja_JP: コースのシングルページとレッスン一覧ページにレッスン製作者を出力します。

en: Output the Lesson Image on the Single Course Page.
ja_JP: シングルコースのページにレッスンイメージを出力する。

en: Output the Lesson Image on the Single Lesson Page.
ja_JP: シングルレッスンのページにレッスンイメージを出力する。

en: Override init_fields() in your class.
ja_JP: あなたのクラスでinit_fields()を無効にします。

en: Override init_sections() in your class.
ja_JP: あなたのクラスでinit_sections()を無効にする。

en: Paid
ja_JP: 支払済

en: Paid Courses
ja_JP: 有料コース

en: Parent Course Category
ja_JP: 親コースカテゴリー

en: Parent Course Category:
ja_JP: 親コースカテゴリー:

en: Parent Module
ja_JP: 原型のモジュール

en: Parent Module:
ja_JP: 原型のモジュール：

en: Parent Question Category
ja_JP: 問題の親カテゴリー

en: Parent Question Category:
ja_JP: 問題の親カテゴリー:

en: Parent Question Type
ja_JP: 問題の親タイプ

en: Parent Question Type:
ja_JP: 問題の親タイプ:

en: Parent Quiz Type
ja_JP: 親の試験のタイプ

en: Parent Quiz Type:
ja_JP: 親の試験のタイプ：

en: Parent Tag
ja_JP: タグ

en: Parent Tag:
ja_JP: タグ：

en: Part of: %s
ja_JP: 部分：%s

en: Pass Percentage
ja_JP: 合格率

en: Pass required
ja_JP: 合格する必要があります

en: Pass required to complete lesson
ja_JP: レッスン完了に合格が必須

en: Passed
ja_JP: 合格

en: Paste the embed code for your video (e.g. YouTube, Vimeo etc.) in the box above.
ja_JP: 上の枠に動画の埋め込みコード (YouTube や Vimeo など) を貼り付けます。

en: Percent Complete
ja_JP: %修了

en: Please complete the previous %1$s before taking this Quiz.
ja_JP: この試験を受ける前に一つ前の%1$sを完了してください。

en: Please complete the previous %1$s before taking this course.
ja_JP: このクラスを取る前に前回の%1$sを完了してください。

en: Please enter your username and password
ja_JP: ユーザーネームとパスワードを入力してください。

en: Please log in to view your messages.
ja_JP: メッセージを見るためにログインしてください

en: Please login to view your messages.
ja_JP: メッセージを確認するためにログインしてください。

en: Please purchase the %1$s before starting this Lesson.
ja_JP: このレッスンを始める前に%1$sを購入してください。

en: Please purchase the %1$s before starting this Quiz.
ja_JP: この試験を始める前に%1$sを購入してください。

en: Please purchase the %1$s before taking this quiz.
ja_JP: この試験を受ける前に %1$sを購入してください。

en: Please save your lesson in order to add questions to your quiz.
ja_JP: 試験に問題を追加するために、あなたのレッスンを保存してください。

en: Please sign up for %1$sthe course%2$s before taking this quiz
ja_JP: この試験を受ける前に%1$sコース%2$sの登録をお願いします。

en: Please sign up for the %1$s before starting the lesson.
ja_JP: レッスンを受ける前に%1$sの登録をお願いします。

en: Please sign up for the %1$s before starting this Quiz.
ja_JP: この試験を始める前に%1$sの登録をお願いします。

en: Please sign up for the %1$s before taking this Quiz.
ja_JP: この試験を受ける前に%1$sの登録をお願いします。

en: Please sign up for the %1$s before taking this quiz.
ja_JP: 試験を受ける前に%1$s に登録してください。

en: Please supply a %1$s ID.
ja_JP: %1$さんの IDを入力してください

en: Please supply a course ID for the shortcode: %s
ja_JP: このショートコードにコースIDを入力してください：%s

en: Please supply a lesson ID for this shortcode.
ja_JP: このショートコードにレッスンIDを入力してください。

en: Please use '%s' instead.
ja_JP: '%s'を代わりに使ってください。

en: Prevent the frontend javascript from loading. This affects the progress bars and the My Courses tabs.
ja_JP: フロントエンドのジャバスクリプトの読み込みを止めます。これは、プログレスバーとマイコースのタブに影響を与えます。

en: Prevent the frontend stylesheets from loading. This will remove the default styles for all Sensei elements.
ja_JP: フロントエンドのスタイルシートの読み込みをやめます。これはSenseiの要素の全てのデフォルトスタイルを取り除けることになります。

en: Processing Updates...
ja_JP: 更新を進行中...

en: Public learner profiles
ja_JP: 一般受講者のプロフィール

[ctx: Purchase thank you note on Checkout page. The course link(s) will be show]
en: You have purchased the following course: | You have purchased the following courses:
ja_JP[0]: 下記のコースを購入しました：

en: Purchase this Course
ja_JP: このコースを購入する

en: Question
ja_JP: 問題

en: Question %d:
ja_JP: 問題 %d:

en: Question Category:
ja_JP: 問題カテゴリー:

en: Question Description (optional):
ja_JP: 質問の説明（オプション）：

en: Question Grade:
ja_JP: 問題のグレード:

en: Question Type:
ja_JP: 問題タイプ:

en: Question Types
ja_JP: 問題のタイプ

en: Question grade:
ja_JP: 問題のグレード:

en: Question media:
ja_JP: 問題のメディア:

en: Question:
ja_JP: 問題:

en: Questions
ja_JP: 問題

en: Quiz
ja_JP: 試験

en: Quiz Graded Successfully!
ja_JP: 試験が採点されました。

en: Quiz Questions
ja_JP: 試験問題

en: Quiz Reset Successfully.
ja_JP: 試験のリセットに成功しました。

en: Quiz Saved Successfully.
ja_JP: 試験の保存に成功しました。

en: Quiz Settings
ja_JP: 試験設定

en: Quiz Types
ja_JP: 試験タイプ

en: Quiz passmark percentage
ja_JP: 試験合格率

en: Quizzes
ja_JP: 試験

en: REST Api TestHarness
ja_JP: REST API TestHarness

en: Randomise answer order
ja_JP: 解答の順番をランダム化

en: Randomise question order
ja_JP: 出題順をランダムにする

en: Re-run Update
ja_JP: 再更新する

en: Recommended Answer
ja_JP: お勧めする回答

en: Register
ja_JP: 登録

en: Remember me
ja_JP: 覚えておく

en: Remove Question
ja_JP: 問題削除

en: Remove Question(s)
ja_JP: 問題を削除

en: Remove Sensei activity for deleted users
ja_JP: 削除されたユーザーのためにSenseiアクティビティを外します

en: Removes all course, lesson &amp; quiz activity for users that have already been deleted from the database. This will fix incorrect learner counts in the Analysis section.
ja_JP: データーベースからすでに削除されたユーザーのためにすべてのコース、レッスン、&amp; 試験を取り除きます。これによってアナリシスセクションの誤っている受講者数を正すことができます。

en: Reset Quiz
ja_JP: 試験のリセット

en: Restricted Access
ja_JP: アクセスが制限されています

en: Restructure question meta data
ja_JP: 質問のメタデータを再構成します

en: Restructure quiz lesson relationship
ja_JP: 試験とレッスンの関係を再構築します。

en: Restructures the question meta data as it relates to quizzes - this accounts for changes in the data structure in v1.6+.
ja_JP: 試験と関係のあるメタデータの質問を再構築します。これはv1.6+のデータ構築の変更の要因になります。

en: Review grade
ja_JP: 成績を確認する

en: Right:
ja_JP: 正解:

en: Run Update
ja_JP: 更新する

en: Save Quiz
ja_JP: 試験の保存

en: Save course order
ja_JP: コースの表示順を保存

en: Save lesson order
ja_JP: レッスンの表示順を保存

en: Save module order
ja_JP: モジュールの表示順を保存します

en: Search %s
ja_JP: %sを検索

en: Search Course Categories
ja_JP: コースカテゴリーを検索します

en: Search Courses
ja_JP: コースを検索

en: Search Lesson Tags
ja_JP: レッスンタグを検索

en: Search Lessons
ja_JP: レッスンを検索

en: Search Modules
ja_JP: モジュールを検索します

en: Search Question Categories
ja_JP: 問題カテゴリーを検索

en: Search Question Types
ja_JP: 問題タイプの検索

en: Search Quiz Types
ja_JP: 試験タイプを検索

en: Search for a user by typing their name or username.
ja_JP: 名前、またはユーザーネームを入力して利用者を検索します。

en: Search for and select the courses that this module will belong to.
ja_JP: このモジュールが属しているコースを検索して選択してください。

en: Search for courses
ja_JP: コースを検索

en: Search for courses...
ja_JP: コースを検索する

en: Seems you don't have permission to do this!
ja_JP: あなたはこれをする許可を受けていないようです！

en: Select Category:
ja_JP: カテゴリーを選択する：

en: Select Learner
ja_JP: 受講者を選択

en: Select a Page:
ja_JP: ページを選択する：

en: Select a Question Category
ja_JP: 問題カテゴリーを選択

en: Select a course
ja_JP: コースを選択

en: Select the notifications that will be sent to all users.
ja_JP: すべてのユーザーに送られる通知を選択する

en: Select the notifications that will be sent to learners.
ja_JP: 受講者へ送られる通知を選択する

en: Select the notifications that will be sent to teachers.
ja_JP: 講師へ送られる通知を選択する

en: Send Message
ja_JP: 送信

en: Send Private Message
ja_JP: プライベートメッセージを送る

en: Sensei - Category Courses
ja_JP: Senesi - コースカテゴリー

en: Sensei - Course Categories
ja_JP: Sensei:コースカテゴリー

en: Sensei - Course Component
ja_JP: Sensei:コース構成

en: Sensei - Lesson Component
ja_JP: Sensei-レッスンの内容

en: Sensei Settings
ja_JP: Sensei 設定

en: Sensei Updates
ja_JP: Senseiの更新

en: Sensei activity type %s is no longer used.
ja_JP: 活用しているSenseiの%sは既に使われていません。

en: Sent by %1$s on %2$s.
ja_JP: %2$sに%1$sから送信されました。

en: Set all quizzes to have a random question order
ja_JP: 全ての問題がランダムな順番になるように設定します

en: Set all quizzes to show all questions
ja_JP: すべての試験の問題が表示されるように設定します。

en: Set default order of lessons
ja_JP: レッスンの順番をデフォルトに設定します

en: Set default question type
ja_JP: デフォルトの問題のタイプを設定します

en: Set default quiz grade type
ja_JP: デフォルトの問題のタイプを設定します

en: Sets all question grade points to the default value of '1'.
ja_JP: すべての問題の採点数をデフォルトの”１”に設定します。

en: Sets all questions to the default 'multiple choice' type.
ja_JP: すべてのもん台を選択肢タイプのデフォルトに設定します。

en: Sets all quizzes to show all questions - this can be changed per quiz.
ja_JP: すべての試験の問題が表示されるように設定します - これは試験ごとに変えることができます。

en: Sets all quizzes to the default 'auto' grade type.
ja_JP: すべての試験を自動採点タイプのデフォルトに設定します。

en: Sets the order all of questions in all quizzes to a random order, which can be switched off per quiz.
ja_JP: すべての試験の問題がランダムな順序で出るように設定する。これは試験ごとに変えることができます。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings for email notifications sent from your site.
ja_JP: あなたのページから送ったメール通知の設定

en: Settings for public Learner Profiles.
ja_JP: 一般受講者のプロフィールの設定

en: Settings that apply to all Courses.
ja_JP: すべてのコースの申し込み設定

en: Settings that apply to all Lessons.
ja_JP: すべてのレッスンの申し込み設定

en: Settings that apply to the entire plugin.
ja_JP: プラグイン全体に適用される設定。

en: Show a random selection of questions from this quiz each time a student views it.
ja_JP: 受講者が見る度にランダムに選択された問題を表示します。

en: Show all courses
ja_JP: すべてのコースを見る

en: Show all teachers
ja_JP: すべての講師を表示します

en: Show hierarchy
ja_JP: 階層を表示する

en: Show learner's courses
ja_JP: 受講者のコースの表示

en: Show post counts
ja_JP: 投稿容量を表示する

en: Single Course Image
ja_JP: 一つのコースのイメージ

en: Single Lesson Images
ja_JP: シングルレッスンのイメージ

en: Single Line
ja_JP: 単線

en: Skip setup
ja_JP: 設定をスキップ

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
ja_JP: 残念ながらあなたの言語での翻訳がありません=/

en: Sorry, you do not have an access to this content without an active subscription.
ja_JP: 残念なことに、活発なサブスクリプションなしでこの内容にアクセスすることはできません。

en: Sort by newest first
ja_JP: 新着順

en: Sort by title A-Z
ja_JP: あいうえお順

en: Start %s
ja_JP: %sを開始

en: Start taking this Course
ja_JP: このコースを受講開始

en: Submitted file: %1$s
ja_JP: 提出されたファイル：%1$s

en: Teacher
ja_JP: 講師

en: Text after the Gap:
ja_JP: 空白の後の文：

en: Text before the Gap:
ja_JP: 空白の前の文：

en: The Course
ja_JP: コース

en: The Gap:
ja_JP: 空白：

en: The address from which all emails will be sent.
ja_JP: すべてのメールが送信されるアドレス

en: The background colour for Sensei email templates. Default %1$s#f5f5f5%2$s.
ja_JP: Senseiのメールテンプレートの背景色。デフォルト%1$s#f5f5f5%2$s.

en: The base colour for Sensei email templates. Default %1$s#557da1%2$s.
ja_JP: Senseiメールのテンプレートのためのベースカラー。デフォルト%1$s#557da1%2$s.

en: The course order has been saved.
ja_JP: コースの表示順が保存されました。

en: The height in pixels of the featured image for the Course Archive page.
ja_JP: コース一覧の特集画像の縦ピクセル高さ

en: The height in pixels of the featured image for the Course single post page.
ja_JP: コース一個別ページの特集画像の縦ピクセル高さ

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
ja_JP: コースのレッスン個別ページの特集画像の縦ピクセル高さ

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
ja_JP: レッスン個別ページの特集画像の縦ピクセル高さ

en: The latest version of Sensei requires some important database upgrades. In order to run these upgrades you will need to follow the step by step guide below. Your site will not function correctly unless you run these critical updates.
ja_JP: 最新バージョンのSenseiがいくつかの重要なデータベースのアップグレードを必要としています。このアップグレードを進めるためには書きに記されている順序に従ってください。この重要なアップデートがされるまではページが正しく機能しません。

en: The lesson order has been saved.
ja_JP: レッスンの表示順を保存しました。

en: The main body background colour for Sensei email templates. Default %1$s#fdfdfd%2$s.
ja_JP: Senseiのメールテンプレートの本体の背景色。デフォルト%1$s#fdfdfd%2$s.

en: The main body text colour for Sensei email templates. Default %1$s#505050%2$s.
ja_JP: Senseiメールのテンプレートのための本体文字色。デフォルト%1$s#505050%2$s.

en: The module order has been saved for this course.
ja_JP: モジュールの表示順が保存されました。

en: The name from which all emails will be sent.
ja_JP: 全てのメールが送信される名前

en: The nonce supplied in order to run this update function is invalid
ja_JP: この最新版機能を実行するために提供された臨時物は無効です

en: The number of courses to output for the my courses page.
ja_JP: マイコースページで出力するコースの数

en: The page to use to display courses. If you leave this blank the default custom post type archive will apply.
ja_JP: コースを表示するためのページです。もし未入力の場合、カスタム投稿のアーカイブが適用されます。

en: The page to use to display the courses that a user is currently taking as well as the courses a user has complete.
ja_JP: 完了したコースだけでなく、受講中のコースも表示する。

en: The pass mark is %1$s
ja_JP: 合格点は%1$sです

en: The passmark must be achieved before the lesson is complete.
ja_JP: レッスンを完了するには基準点への到達を必須にする。

en: The text that will be displayed on the Course Archive for the more courses link.
ja_JP: より多くのコースへのリンクのコース一覧がある場合に表示するときのテキスト。

en: The text to appear in the footer of Sensei emails.
ja_JP: Senseiのメールのフッターに出てくる文。

en: The user requested does not exist.
ja_JP: このユーザーの要望は存在しません。

en: The username of the learner who sent this message.
ja_JP: このメッセージを送った受講者のユーザーネーム

en: The username of the teacher who received this message.
ja_JP: このメッセージを受け取った教師のユーザーネーム

en: The width in pixels of the featured image for the Course Archive page.
ja_JP: コース一覧の特集画像の横ピクセル幅。

en: The width in pixels of the featured image for the Course single post page.
ja_JP: コース一個別ページの特集画像の横ピクセル幅。

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
ja_JP: コースのレッスン個別ページの特集画像の横ピクセル幅。

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
ja_JP: レッスン個別ページの特集画像の横ピクセル幅。

en: Their quiz is graded (auto and manual grading)
ja_JP: 試験が（自動と手動で）採点されました

en: There are no Questions for this Quiz yet. Please add some below.
ja_JP: この試験に問題はまだありません。以下にいくつかを追加してください。

en: There are no courses for this teacher.
ja_JP: この講師のコースはありません。

en: There are no lessons in this course.
ja_JP: このコースにはレッスンがありません。

en: There are no questions for this Quiz yet. Check back soon.
ja_JP: この問題にはまだ試験がありません。後ほど確認してください。

en: There are no questions matching your search.
ja_JP: 検索に沿った問題がありません。

en: There is no quiz for this lesson yet - please add one in the 'Quiz Questions' box.
ja_JP: このレッスンにはまだ試験がありません。「試験問題」の欄に追加してください。

en: There is no translation available for your language!
ja_JP: あなたの言語での翻訳がまだありません！

en: These are updates that have been made available as new Sensei versions have been released. Updates of type %1$sAuto%2$s will run as you update Sensei to the relevant version - other updates need to be run manually and you can do that here.
ja_JP: これらは、新しいSenseiバージョンがリリースされ利用可能な更新です。更新タイプが%1$s自動%2$sはバージョンアップの際に自動更新されます。他のものは手動で更新しないといけません。

en: They complete a course
ja_JP: コースを完了しました

en: They receive a reply to their private message
ja_JP: プライベートメッセージへの返信を受け取ります

en: This course is already in your cart, please proceed to %1$s, to gain access.
ja_JP: このコースはすでにカートに入っています。アクセスするために%1$sをしてください。

en: This feedback will be automatically displayed to the student once they have completed the quiz.
ja_JP: 試験を完了した受講者にこのフィードバックは自動的に表示されます。

en: This indexes the comment statuses in the database, which will speed up all Sensei activity queries.
ja_JP: このインデックスはSenseiアクティビティについての質問をスピードアップするデーターベースの中のコメントステータスです。

en: This is a preview lesson. Please purchase the %1$s to access all lessons.
ja_JP: これはお試しレッスンです。%1$sを購入してすべてのレッスンを閲覧しましょう。

en: This is a preview lesson. Please sign up for the %1$s to access all lessons.
ja_JP: これはお試しレッスンです。%1$sに登録してすべてのレッスンを閲覧しましょう。

en: This learner has no active courses.
ja_JP: この受講者はコースを受講していません。

en: This learner has not completed any courses yet.
ja_JP: この受講者はまだコースを完了していません。

en: This quiz is not able to be automatically graded.
ja_JP: このクイズは自動的に採点することができません。

en: This widget will output a list of Course Categories.
ja_JP: このウィジェットはコースカテゴリーの一覧を表示します。

en: This widget will output a list of Courses - New, Featured, Free, Paid, Active, Completed.
ja_JP: このウィジェットはコースのリストを表示します。- 新着、おすすめ、無料、有料、受講中、完了。

en: This widget will output a list of Courses for a specific category.
ja_JP: このウィジェットは特定のカテゴリーのコース一覧を表示します。

en: This widget will output a list of the latest Lessons.
ja_JP: このウィジェットは最新のレッスンの一覧を表示します。

en: This will allow learners to post comments on the single Lesson page, only learner who have access to the Lesson will be allowed to comment.
ja_JP: 受講者がシングルレッスンのページでコメントを投稿できる様になります。ただしそのレッスンにアクセスすることができる受講者のみコメントできます。

en: This will determine when courses are marked as complete.
ja_JP: コースが完了した時に決定します。

en: This will duplicate the course lessons along with all of their quizzes and questions. Are you sure you want to do this?
ja_JP: コースレッスンと一緒にすべての試験と問題を複製します。複製を実行してよろしいですか？

en: This will duplicate the lesson quiz and all of its questions. Are you sure you want to do this?
ja_JP: レッスン試験とすべての問題を複製します。複製を実行してもよろしいですか？

en: Title (optional):
ja_JP: タイトル(オプション):

en: To run the upgrades click on each of the links below in the order that they appear.
ja_JP: アップグレードをするためには下記にあるリンクをを順序通りに一つづつクリックしてください。

en: Total Completed Courses
ja_JP: 完了したコースの合計

en: Total Courses
ja_JP: コース合計数

en: Total Grade
ja_JP: 総成績

en: Translations installed/updated successfully!
ja_JP: 翻訳のインストール／アップデートに成功しました。

en: Tweet
ja_JP: ツイート

en: Unused
ja_JP: 未使用

en: Update Course Category
ja_JP: コースカテゴリーを更新

en: Update Gap Fill questions
ja_JP: 穴埋め問題をアップデートします。

en: Update Lesson Tag
ja_JP: レッスンタグを更新

en: Update Module
ja_JP: モジュールをアップデートします

en: Update Question
ja_JP: 問題の更新

en: Update Question Category
ja_JP: 問題カテゴリーの更新

en: Update Question Type
ja_JP: 問題タイプの更新

en: Update Quiz Type
ja_JP: 試験タイプを更新

en: Update comment counts
ja_JP: コメント数をアップデートします

en: Update comment counts on Courses and Lessons due to status changes.
ja_JP: ステータスの変更によるコースやレッスンのコメント数を更新します。

en: Update completed successfully!
ja_JP: 更新が見事に完了しました！

en: Update existing lesson statuses.
ja_JP: 存在しているレッスンのステータスを更新する。

en: Update lesson statuses
ja_JP: レッスンのステータスを更新する

en: Update question answer data
ja_JP: 質疑応答データをアップデートします

en: Update question grade points
ja_JP: 問題の採点数を更新します

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Updates questions to use the new question types structure.
ja_JP: 新しい構成の問題が使えるように問題をアップデートします。

en: Updates the format of gap fill questions to allow auto grading and greater flexibility in matching.
ja_JP: 自動採点とマッチングのさらなる柔軟性のために穴埋め問題のフォーマットを更新します。

en: Uploading a new file will replace your existing one:
ja_JP: アップロードしている新しいファイルは既存のファイルを取り替えます：

en: Use WooCommerce to sell Courses by linking a Product to a Course.
ja_JP: コースの商品と連携することでWooCommerceを使う。

en: Use placeholder images
ja_JP: 置き換え画像を使う

en: Use this action to install or re-install translation for your language if available.
ja_JP: あなたの言語の翻訳が利用できるのであれば、これによってをインストール、または再インストールすることができます。

en: Used
ja_JP: 使用済み

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username or Email
ja_JP: ユーザーネームまたはメールアドレス

en: Users must be logged in to view Course and Lesson content.
ja_JP: ユーザーがコースとレッスン内容を見るためにはログインしなければなりません。

en: Variation #
ja_JP: バリエーション #

en: View %s
ja_JP: %sを表示

en: View & reply to private messages sent to your course & lesson teachers.
ja_JP: コースやレッスンの先生への個人的なメッセージを見たり返信する。

en: View the Lesson Quiz
ja_JP: レッスン試験を見る

en: View the lesson quiz
ja_JP: レッスンの試験を見てみる

en: Want to know what these upgrades are all about? %1$sFind out more here%2$s.
ja_JP: これらのアップグレードについてもっと知りたい方はこちらからどうぞ。%1$s%2$s

en: Wrong:
ja_JP: 不正解:

en: Yes
ja_JP: はい

en: You %1$s the lesson
ja_JP: あなたはレッスンを%1$s

en: You are not allowed to view this message.
ja_JP: このメッセージを見る権限がありません。

en: You can access %d of this course's lessons for free
ja_JP: このコースのレッスンの%dは無料で受けられます。

en: You can edit the assigned course here:
ja_JP: 割り当てられたコースをここで編集できます：

en: You can grade this quiz %1$shere%2$s.
ja_JP: この試験 %1$shere%2$s.の採点ができます。

en: You can reply to this message %1$shere%2$s.
ja_JP: このメッセージ%1$shere%2$sへの返信ができます。

en: You can review and publish the new course here:
ja_JP: ここで新しいコースを確認し公開することができます：

en: You can review your grade and your answers %1$shere%2$s.
ja_JP: 採点とあなたの答案を見ることができます%1$shere%2$s。

en: You can view the message and reply %1$shere%2$s.
ja_JP: メッセージを見て返信できます%1$shere%2$s。

en: You do not have any messages.
ja_JP: メッセージはありません。

en: You have already added this Course to your cart. Please %1$s to access the course.
ja_JP: すでにこのコースはカートに入っています。コースにアクセスするために%1$sしてください。

en: You have completed a course
ja_JP: コースを完了しました。

en: You have completed a quiz
ja_JP: 試験が完了しました

en: You have completed and %1$s the course
ja_JP: コースを完了し%1$sしました

en: You have completed this lesson's quiz and it will be graded soon. %1$sView the lesson quiz%2$s
ja_JP: このレッスンの試験が終わりました。すぐに採点されます。%1$sレッスン試験を見る%2$s

en: You have completed this quiz and it will be graded soon. You require %1$s%% to pass.
ja_JP: この試験は完了しすぐに採点されます。合格するためには%1$s%%が求められています。

en: You have no active courses.
ja_JP: 受講コースはありません。

en: You have no completed courses.
ja_JP: 完了したコースはありません。

en: You have no courses.
ja_JP: コースがありません。

en: You have no featured courses.
ja_JP: おすすめコースはありません。

en: You have not completed any courses yet.
ja_JP: まだ、どのコースも終わっていません。

en: You have not started this course yet.
ja_JP: まだこのコースを始めていません。

en: You have not taken this lesson's quiz yet
ja_JP: このレッスンの試験をまだ受けていません。

en: You have passed this course with a grade of %1$d%%.
ja_JP: このクラスを%1$d%%の成績で合格しました。

en: You have received a reply to your private message
ja_JP: プライベートメッセージへの返信があります

en: You have selected more questions than this category contains - please reduce the number of questions that you are adding.
ja_JP: このカテゴリーに含まれているものよりも多くの問題が選択されました。- 追加する問題を減らしてください。

en: You must be logged in to take this quiz
ja_JP: このクイズを受けるためにログインする必要があります

en: You must first complete %1$s before viewing this Lesson
ja_JP: このレッスンを閲覧する前に%1$sを完了してください。

en: You must first complete %1$s before viewing this course
ja_JP: コースを表示するには%1$sを完了してください。

en: You must first complete: %1$s
ja_JP: まずは%1$sを完了させないといけません。

en: You require %1$d%% to pass this course. Your grade is %2$s%%.
ja_JP: このコースに合格するために%1$d%%が求められいます。あなたの成績は%2$s%%です。

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz.
ja_JP: この試験に合格するためには%1$d%%が求められています。

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz. Your grade is %2$s%%
ja_JP: このレッスンの試験に合格するためには%1$d%%が求められています。あなたの成績は%2$s%%です

en: You require %1$d%% to pass this quiz.
ja_JP: この試験に合格するためには%1$d%%が求められています。

en: You require %1$d%% to pass this quiz. Your grade is %2$s%%
ja_JP: この試験に合格するためには%1$d%%が求められています。あなたの成績は%2$s%%です

en: Your private message has been sent.
ja_JP: メッセージは送信されました

en: Your quiz has been graded
ja_JP: 試験が採点されました

en: Your student
ja_JP: あなたの受講者

en: Your student has completed a course
ja_JP: 受講者がコースを完了しました

en: Your student has completed a lesson
ja_JP: 受講者がレッスンを完了しました

en: Your student has sent you a private message
ja_JP: 受講者がプライベートメッセージを送信しました

en: Your student has started a course
ja_JP: 受講者がコースを始めました。

en: Your student has submitted a quiz for grading
ja_JP: 受講者が採点のための試験を提出しました。

en: [%1$s] You have a new message
ja_JP: 新しいメッセージがあります[%1$s]

en: [%1$s] You have completed a course
ja_JP: コースを完了しました[%1$s]

en: [%1$s] You have completed a quiz
ja_JP: 試験が完了しました[%1$s]

en: [%1$s] You have received a new private message
ja_JP: 新しいプライベートメッセージを受信しま[%1$s]

en: [%1$s] Your quiz has been graded
ja_JP: 試験が採点されました[%1$s]

en: [%1$s] Your student has completed a course
ja_JP: 受講者がコースを完了しました[%1$s]

en: [%1$s] Your student has completed a lesson
ja_JP: 受講者がレッスンを完了しました[%1$s]

en: [%1$s] Your student has started a course
ja_JP: [%1$s] 受講者がコースを始めました。

en: [%1$s] Your student has submitted a quiz for grading
ja_JP: 受講者が採点のための試験を提出しました[%1$s]

[ctx: column name]
en: Categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: column name]
en: Course Title
ja_JP: コースタイトル

[ctx: column name]
en: Lesson Title
ja_JP: レッスンタイトル

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Course
ja_JP: 前提条件コース

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Lesson
ja_JP: 前提条件レッスン

[ctx: column name]
en: Question
ja_JP: 問題

[ctx: column name]
en: Type
ja_JP: タイプ

en: complete purchase
ja_JP: 購入が完了しました

en: failed
ja_JP: 不合格

en: for grading.
ja_JP: 採点

en: has been assigned to you.
ja_JP: 割り当てられました。

en: has completed and %1$s the course
ja_JP: コースを完了し%1$s しました。

en: has completed the lesson
ja_JP: このレッスンを完了しました。

en: has replied to your private message regarding the %1$s
ja_JP: %1$sについてプライベートメッセージへの返信があります。

en: has sent you a private message regarding the %1$s
ja_JP: %1$sについてプライベートメッセージを送信しました。

en: has started the course
ja_JP: 受講を開始しました。

en: has submitted the quiz for lesson
ja_JP: レッスンの試験を提出しました。

en: in %s
ja_JP: カテゴリー: %s

en: learner
ja_JP: 受講者

en: lesson
ja_JP: レッスン

en: log in
ja_JP: ログインする

en: n/a
ja_JP: 該当するものがありません。

[ctx: noun]
en: Support
ja_JP: サポートする

[ctx: page_slug]
en: courses-overview
ja_JP: コース概要

en: passed
ja_JP: 合格

[ctx: plugin action link]
en: Configure
ja_JP: 設定

[ctx: post type single slug]
en: lesson
ja_JP: レッスン

[ctx: post type single slug]
en: messages
ja_JP: メッセージ

[ctx: post type single slug]
en: multiple_question
ja_JP: 選択肢設問

[ctx: post type single slug]
en: question
ja_JP: 問題

[ctx: post type single slug]
en: quiz
ja_JP: 試験

[ctx: post type single url base]
en: course
ja_JP: コース

en: run some more updates
ja_JP: 幾つかの更新を実行

[ctx: taxonomy archive slug]
en: course-category
ja_JP: コースカテゴリー

[ctx: taxonomy general name]
en: Course Categories
ja_JP: コースカテゴリー

[ctx: taxonomy general name]
en: Lesson Tags
ja_JP: レッスンタグ

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
ja_JP: 問題カテゴリー

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Types
ja_JP: 問題タイプ

[ctx: taxonomy general name]
en: Quiz Types
ja_JP: 試験タイプ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Course Category
ja_JP: コースカテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Lesson Tag
ja_JP: レッスンタグ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
ja_JP: 問題カテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Type
ja_JP: 問題タイプ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Quiz Type
ja_JP: 試験タイプ

en: was submitted for review by
ja_JP: が確認のために　を提出しました。

en: with a grade of
ja_JP: 成績は
