Sensei 1.x - en to it_IT translation catalogue (733 entries)

en: # Learners
it_IT: # Studenti

en: %1$d of %2$d lessons completed
it_IT: %1$d di %2$d lezioni completate

en: %1$s Archives: %2$s
it_IT: Archivi %1$s : %2$s

en: %1$s Question(s) from %2$s
it_IT: %1$s Domanda/e da %2$s

en: %1$s deleted.
it_IT: %1$s cancellato.

en: %1$s marked as complete.
it_IT: %1$s segnato come completato.

en: %1$s saved.
it_IT: %1$s salvato.

en: %1$s updated.
it_IT: %1$s aggiornato.

en: %1$sNo %2$s found%3$s
it_IT: %1$sNessuno %2$s trovato%3$s

en: %1$sThis question does not appear in any quizzes yet.%2$s
it_IT: %1$sQuesta domanda ancora non appare in nessun quiz.%2$s

en: %s is a required field
it_IT: %s &egrave; un campo obbligatorio

en: %s updated
it_IT: %s aggiornato

en: (%d preview lessons)
it_IT: (%d precedenti lezioni)

en: (Duplicate)
it_IT: (Duplicato)

en: + Add Another Lesson
it_IT: + Aggiungi un altra Lezione

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; Sensei has been installed and set up.
it_IT: <strong>Congratulazioni!</strong> &#8211; Sensei &egrave; stato installato e configurato.

en: <strong>Sensei has been installed</strong> &#8211; You're ready to start creating courses!
it_IT: <strong>Sensei &egrave; stato installato</strong>  &#8211;  Sei pronto a creare corsi!

en: <strong>Welcome to Sensei</strong> &#8211; You're almost ready to create some courses!
it_IT: <strong>Benvenuto in Sensei</strong> &#8211;  Sei quasi pronto a creare dei corsi!

en: A learner completes a lesson
it_IT: Uno studente completa una lezione

en: A learner completes their course
it_IT: Uno studente completa il corso

en: A learner sends a private message to a teacher
it_IT: Uno studente invia un messaggio privato al docente

en: A learner starts their course
it_IT: Uno studente inizia il corso

en: A learner submits a quiz for grading
it_IT: Uno studente presenta un quiz per la valutazione

en: Access Permissions
it_IT: Permessi di accesso

en: Action
it_IT: Azione

en: Active Courses
it_IT: Corsi attivi

en: Add 'Teacher' role
it_IT: Aggiungi ruolo Insegnante

en: Add Course
it_IT: Aggiungi corso

en: Add Editor capabilities
it_IT: Aggiungi funzionalità Editor

en: Add Learner to %1$s
it_IT: Aggiungi studente a %1$s

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

en: Add New Course
it_IT: Aggiungi nuovo corso

en: Add New Course Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria corso

en: Add New Lesson Tag
it_IT: Aggiungi Tag nuova lezione

en: Add New Module
it_IT: Aggiungi nuovo modulo

en: Add New Question Category
it_IT: Aggiungi una nuova Categoria Domande

en: Add New Question Type
it_IT: Aggiungi Nuovo Tipo di Domanda

en: Add New Quiz Type
it_IT: Aggiungi nuovo tipo Quiz

en: Add Question
it_IT: Aggiungi una domanda

en: Add Question(s)
it_IT: Aggiungi domanda/e

en: Add Selected Question(s)
it_IT: Aggiungi domanda/e selezionata/e

en: Add a Lesson
it_IT: Aggiungi una lezione

en: Add a Product
it_IT: Aggiungi un prodotto

en: Add a new question to this quiz - your question will also be added to the %1$squestion bank%2$s.
it_IT: Aggiungi una nuova domanda a questo quiz. - la tua domanda sar&agrave; anche aggiunta alla %1$sbanca delle domande%2$s.

en: Add an existing question to this quiz from the %1$squestion bank%2$s.
it_IT: Aggiungi una domanda esistente a questo quiz dalla %1$sbanca delle domande%2$s.

en: Add any number of questions from a specified category. Edit your question categories %1$shere%2$s.
it_IT: Aggiungi un qualunque numero di domande da una categoria specifica. Modifica la categoria della tua domanda %1$squi%2$s.

en: Add file
it_IT: Aggiungi file

en: Add file to question
it_IT: Aggiungi un file alla domanda

en: Add new quiz settings
it_IT: Aggiungi nuove impostazioni quiz,

en: Add notes here...
it_IT: Aggiungi le note qui...

en: Add right answer
it_IT: Aggiungi risposta corretta

en: Add to '%1$s'
it_IT: Aggiungi a '%1$s'

en: Add to Menu
it_IT: Aggiungi al Men&ugrave;

en: Add to question
it_IT: Aggiungi alla domanda

en: Add wrong answer
it_IT: Aggiungi risposta sbagliata

en: Adds new settings to quizzes that were previously registered as global settings.
it_IT: Aggiunge nuove impostazioni per i quiz che in precedenza erano registrati come impostazioni globali.

en: All
it_IT: Tutte

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: All Categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All Course Categories
it_IT: Tutte le categorie del corso

en: All Courses
it_IT: Tutti i corsi

en: All Lesson Tags
it_IT: Tutti i tag della lezione

en: All Modules
it_IT: Tutti i moduli

en: All Question Categories
it_IT: Tutte le categorie domande

en: All Question Types
it_IT: Tutti i tipi di domanda

en: All Quiz Types
it_IT: Tutti i tipi di Quiz

en: All Types
it_IT: Tutti i tipi

en: All categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All courses by %s
it_IT: Tutti i corsi di %s

en: All types
it_IT: Tutti i tipi

en: Allow Comments for Lessons
it_IT: Consenti commenti per le lezioni

en: Allow this lesson to be viewed without purchase/login
it_IT: Permetti la visualizzazione di questa lezione senza acquistare/entrare

en: Allow user to retake the quiz
it_IT: Permetti all'utente di rifare il quiz

en: Analysis
it_IT: Analisi

en: Answer Feedback
it_IT: Feedback della risposta

en: Answer:
it_IT: Risposta:

en: Apply
it_IT: Applica

en: Are you sure you want to remove the user from this course?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo utente da questo corso?

en: Are you sure you want to remove the user from this lesson?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo utente da questa lezione?

en: Are you sure you want to remove these questions?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere queste domande?

en: Are you sure you want to remove this question?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa domanda?

en: Are you sure you want to remove this user?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo utente?

en: Are you sure you want to run the '%s' update?
it_IT: Sei sicuro di voler eseguire l'aggiornamento '%s'?

en: Assign to Course(s)
it_IT: Assegna al Corso(i)

en: At any time (by clicking the 'Complete Course' button)
it_IT: In qualsiasi momento (facendo clic sul pulsante 'Corso completo')

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Average Courses per Learner
it_IT: Media di corsi per studente

en: Average Grade
it_IT: Media voto

en: Average Percentage
it_IT: Media percentuale

en: Back to the course
it_IT: Torna al corso

en: Back to the lesson
it_IT: Torna alla lezione

en: Back to the module
it_IT: Torna al modulo

en: Back to:
it_IT: Torna a:

en: Background Colour
it_IT: Colore di sfondo

en: Base Colour
it_IT: Colore di base

en: Body Background Colour
it_IT: Colore di sfondo del body

en: Body Text Colour
it_IT: Colore del testo del body

en: Brackets (e.g. [1])
it_IT: Parentesi (es. [1])

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category Questions
it_IT: Categoria domande

en: Change file
it_IT: Cambia file

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Stai barando eh?

en: Clicking each link will open up a new window/tab - do not close that window/tab until you see the message 'Update completed successfully'. Once you see that message you can close the window/tab and start the next upgrade by clicking on the next link in the list.
it_IT: Cliccando ogni link si aprirà una nuova finestra - non chiudere quella finestra prima di visualizzare il messaggio 'Aggiornamento completato con successo'. Una volta visualizzato il messaggio è possibile chiudere la finestra e avviare il successivo aggiornamento cliccando sul link seguente nella lista.

en: Complete
it_IT: Completa

en: Complete Lesson
it_IT: Completa lezione

en: Complete Quiz
it_IT: Completa quiz

en: Complete course for learner
it_IT: Completa corso per lo studente

en: Complete lesson for learner
it_IT: Completa lezione per lo studente

en: Completed
it_IT: Completato

en: Completed Courses
it_IT: Corsi completati

en: Complexity:
it_IT: Complessità:

en: Component:
it_IT: Componente:

en: Congratulations! You have completed this lesson.
it_IT: Congratulazioni! Hai completato questa lezione.

en: Congratulations! You have passed this lesson's quiz achieving %s%%
it_IT: Congratulazioni! Hai superato i quiz di questa lezione raggiungendo %s%%

en: Congratulations! You have passed this lesson.
it_IT: Congratulazioni! Hai superato la lezione.

en: Congratulations! You have passed this quiz achieving %s%%
it_IT: Congratulazioni! Hai superato i quiz raggiungendo %s%%

en: Contact Course Teacher
it_IT: Contatta il docente del corso

en: Contact Lesson Teacher
it_IT: Contatta il docente della lezione

en: Contact Teacher
it_IT: Contatta il docente

en: Convert course statuses
it_IT: Converti status corso.

en: Convert lesson statuses
it_IT: Converti status lezione

en: Convert question statuses
it_IT: Converti status domanda

en: Convert to new course statuses.
it_IT: Converti in nuovi status corso.

en: Convert to new lesson statuses.
it_IT: Converti in nuovi status di lezione.

en: Convert to new question statuses.
it_IT: Converti in nuovi status domanda.

en: Correct answer
it_IT: Risposta esatta

en: Course
it_IT: Corso

en: Course Archive Image
it_IT: Archivio immagini corso

en: Course Archive Page
it_IT: Pagina Archivio Corsi

en: Course Categories
it_IT: Categorie corso

en: Course Category
it_IT: Categoria corso

en: Course Category:
it_IT: Categoria corso:

en: Course Lesson Images
it_IT: Immagini lezione corso

en: Course Lessons
it_IT: Lezioni corso

en: Course Management
it_IT: Gestione corsi

en: Course Modules
it_IT: Modulo corsi

en: Course Notifications
it_IT: Notifiche corso

en: Course Prerequisite
it_IT: Prerequisiti corso

en: Course Results:
it_IT: Risultati corso:

en: Course Title
it_IT: Titolo corso

en: Course Video
it_IT: Video corso

en: Course assigned to you
it_IT: Corso a te assegnato

en: Course details
it_IT: Dettagli corso

en: Course does not exist
it_IT: Il corso non esiste

en: Course(s)
it_IT: Corso/i

en: Courses
it_IT: Corsi

en: Courses %s is taking
it_IT: Corsi che sta seguendo %s

en: Courses are complete:
it_IT: Corsi completati:

en: Create a new lesson
it_IT: Crea una nuova lezione

en: Custom field deleted.
it_IT: Campo personalizzato cancellato

en: Custom field updated.
it_IT: Campo personalizzato aggiornato

en: Data Updates
it_IT: Aggiornamenti Dati

en: Date Completed
it_IT: Data di completamento

en: Date Registered
it_IT: Data di registrazione

en: Date Started
it_IT: Data di inizio

en: Delete Course
it_IT: Cancella corso

en: Delete file
it_IT: Cancella file

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description for student explaining what needs to be uploaded
it_IT: Descrizione per lo studente che spiega cosa bisogna caricare

en: Disable HTML security
it_IT: Disattiva i controlli di sicurezza dell'HTML

en: Disable Private Messages
it_IT: Disabilita messaggi privati

en: Disable Sensei Javascript
it_IT: Disabilita Javascript Sensei

en: Disable Sensei Styles
it_IT: Disabilita stili Sensei

en: Disable the private message functions between learners and teachers.
it_IT: Disabilita le funzioni dei messaggi privati tra studenti e docenti.

en: Display Course Author
it_IT: Mostra l'autore del corso

en: Display Lesson Author
it_IT: Mostra l'autore della lezione

en: Display the learner's active and completed courses on their profile.
it_IT: Mostra i corsi attivi e completati degli studenti nel loro profilo.

en: Docs
it_IT: Documentazione

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Don't show quiz question points
it_IT: Non mostrare i punteggi delle domande nei quiz

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate (with lessons)
it_IT: Duplica (con lezioni)

en: Duplicate this course
it_IT: Duplica questo corso

en: Duplicate this course with its lessons
it_IT: Duplica questo corso con le sue lezioni

en: Duplicate this lesson
it_IT: Duplica questa lezione

en: Easy
it_IT: Facile

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Edit Course Category
it_IT: Modifica categoria corso

en: Edit Lesson Tag
it_IT: Modifica Tag lezione

en: Edit Module
it_IT: Modifica modulo

en: Edit Question
it_IT: Modifica domanda

en: Edit Question Category
it_IT: Modifica Categoria Domande

en: Edit Question Type
it_IT: Modifica Tipo di Domanda

en: Edit Quiz Type
it_IT: Modifica Tipo Quiz

en: Edit Start Date
it_IT: Modifica la data di inizio

en: Edit course
it_IT: Modifica corso

en: Edit this lesson
it_IT: Modifica questa lezione

en: Email Footer Text
it_IT: Testo piè di pagina email

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Emails Sent to All Users
it_IT: Email inviata a tutti gli utenti

en: Emails Sent to Learners
it_IT: Email inviata agli studenti

en: Emails Sent to Teachers
it_IT: Email inviata ai docenti

en: Enable WooCommerce Courses
it_IT: Abilita corsi WooCommerce

en: Enable quiz reset button
it_IT: Abilita il bottone di reset del quiz

en: Enables the quiz reset button.
it_IT: Abilita il bottone di reset del quiz.

en: Enter a title for this course here
it_IT: Inserisci qui un titolo per questo corso

en: Enter a title for this lesson here
it_IT: Inserisci qui un titolo per questa lezione

en: Enter your private message.
it_IT: Inserisci il tuo messaggio privato.

en: Error adding learner.
it_IT: Errore durante l'aggiunta dello studente.

en: Existing Questions
it_IT: Domande esistenti

en: Export all rows (CSV)
it_IT: Esporta tutte le righe (CSV)

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed to install/update the translation:
it_IT: Impossibile installare / aggiornare la traduzione:

en: False
it_IT: Falso

en: Feature this course
it_IT: Metti in evidenza questo corso

en: Featured
it_IT: In primo piano

en: Featured Course
it_IT: Corsi in evidenza

en: Featured Courses
it_IT: Corsi in evidenza

en: File Upload
it_IT: Caricamento File

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Find learner
it_IT: Cerca studente

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free Courses
it_IT: Corsi completati

en: Free Preview
it_IT: Anteprima gratuita

en: Gap Fill
it_IT: Riempimento spazio

en: General
it_IT: Generale

en: Grade
it_IT: Voto

en: Grade quiz
it_IT: Quiz di valutazione

en: Grade quiz automatically
it_IT: Valuta automaticamente il quiz

en: Grade: %d
it_IT: Valutazione: %d

en: Graded
it_IT: Classificato

en: Grading
it_IT: Classificazione

en: Grading Notes
it_IT: Note classificazione

en: Guide/Teacher Notes for grading the answer
it_IT: Note della Guida/Insegnante per le risposte di valutazione

en: Guide/Teacher Notes for grading the upload
it_IT: Note della Guida/Insegnante per la valutazione dell'upload

en: Hard
it_IT: Difficile

en: Header Image
it_IT: Immagine intestazione

en: Hide this notice
it_IT: Nascondi questo avviso

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically, click this button:
it_IT: Se il tuo browser non avvia automaticamente il caricamento della pagina successiva, clicca su questo pulsante:

en: Image Height - Archive
it_IT: Altezza immagine - Archivio

en: Image Height - Course Lessons
it_IT: Altezza immagine - Lezioni corso

en: Image Height - Single
it_IT: Altezza immagine - Singola

en: Image Width - Archive
it_IT: Larghezza immagine - Archivio

en: Image Width - Course Lessons
it_IT: Larghezza immagine - Lezioni corso

en: Image Width - Single
it_IT: Larghezza immagine - Singola

en: Important Sensei updates required
it_IT: Necessari importanti aggiornamenti Sensei

en: Important Sensei upgrades required!
it_IT: Necessari importanti aggiornamenti Sensei!

en: In Progress
it_IT: In corso

en: In progress
it_IT: In corso

en: Incorrect - Right Answer:
it_IT: Errato- Risposta esatta:

en: Incorrect login details
it_IT: Dettagli di login non validi

en: Install
it_IT: Installa

en: Install Language Pack
it_IT: Installa pacchetto lingue

en: Install Sensei Pages
it_IT: Installa Pagine Sensei

en: Insufficient permissions
it_IT: Permessi non sufficienti

en: Invalid Course
it_IT: Corso non valido

en: Invalid post type. Can duplicate only lessons and courses
it_IT: Il tipo di post non è valido. Puoi duplicare solo lezioni e corsi

en: Invalid request
it_IT: Richiesta non valida

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language options.
it_IT: Opzioni lingua.

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Learner
it_IT: Studente

en: Learner Management
it_IT: Gestione studente

en: Learner Profiles
it_IT: Profilo studenti

en: Learner added successfully!
it_IT: Studente aggiunto con successo!

en: Learner will also be added to the course '%1$s' if they are not already taking it.
it_IT: Lo studente verr&agrave; aggiunto anche al corso '%1$s' se non lo sta gi&agrave; seguendo.

en: Learners
it_IT: Studenti

en: Learners taking this Course
it_IT: Utenti che stanno svolgendo questo corso

en: Learners taking this Lesson
it_IT: Utenti che stanno svolgendo questa lezione

en: Length:
it_IT: Durata:

en: Lesson
it_IT: Lezione

en: Lesson Complexity
it_IT: Complessit&agrave; lezione

en: Lesson Course
it_IT: Corso Lezione

en: Lesson Information
it_IT: Informazioni lezione

en: Lesson Length in minutes
it_IT: Durata lezione in minuti

en: Lesson Reset Successfully.
it_IT: Lezione resettata con successo.

en: Lesson Tags
it_IT: Tag lezioni

en: Lesson tag: %1$s
it_IT: Tag lezione: %1$s

en: Lesson tags: %1$s
it_IT: Tag lezione: %1$s

en: Lessons
it_IT: Lezioni

en: Lessons Archive
it_IT: Archivio lezioni

en: Lessons in this Course
it_IT: Lezioni in questo corso

en: Logout
it_IT: Esci

en: Lost your password?
it_IT: Hai perso la password?

en: Manage Grading
it_IT: Gestisci valutazioni

en: Manage Learners
it_IT: Gestisci studenti

en: Manage learners
it_IT: Gestisci studenti

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Mark as Complete
it_IT: Segna come completato

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message Information
it_IT: Informazioni messaggio

en: Message received by:
it_IT: Messaggio ricevuto da:

en: Message sent by:
it_IT: Messaggio inviato da:

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Module
it_IT: Modulo

en: Module order
it_IT: Modulo d'ordine

en: Modules
it_IT: Moduli

en: More
it_IT: Altro

en: More Lessons
it_IT: Pi&ugrave; lezioni

en: More link text
it_IT: Altri link

en: Multi Line
it_IT: Multi Linea

en: Multiple Choice
it_IT: Scelta multipla

en: Multiple Question
it_IT: Domanda multipla

en: Multiple Questions
it_IT: Domande multiple

en: My Active Courses
it_IT: I miei corsi attivi

en: My Completed Courses
it_IT: I miei corsi completati

en: My Courses
it_IT: I Miei Corsi

en: My Courses Page
it_IT: La mia pagina corsi

en: My Courses Pagination
it_IT: La mia pagina Corsi

en: My Messages
it_IT: I miei messaggi

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: New %s
it_IT: Nuovo %s

en: New Course Category Name
it_IT: Nome nuova categoria corso

en: New Courses
it_IT: Nuovi corsi

en: New Lessons
it_IT: Nuove lezioni

en: New Module Name
it_IT: Nome nuovo modulo

en: New Question
it_IT: Nuova domanda

en: New Question Category Name
it_IT: Nome nuova categorie di Domande

en: New Question Type Name
it_IT: Nome Nuovo Tipo di Domanda

en: New Quiz Type Name
it_IT: Nome nuovo tipo Quiz

en: New Tag Name
it_IT: Nuovo nome Tag

en: New course assigned to you
it_IT: Nuovo corso a te assegnato

en: New course created by
it_IT: Nuovo corso creato da

en: New course created.
it_IT: Nuovo corso creato.

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Lesson
it_IT: Prossima lezione

en: No %s found
it_IT: Nessun %s trovato

en: No %s found in Trash
it_IT: Nessun %s trovato nel Cestino

en: No Change
it_IT: Nessuna modifica

en: No Course ID provided
it_IT: Nono hai fornito l'ID del corso

en: No Grade
it_IT: Nessun voto

en: No active subscription
it_IT: Nessuna abbonamento attivo

en: No course
it_IT: Nessun corso

en: No course categories found.
it_IT: Nessuna categoria di corso trovata

en: No courses exist yet. Please add some first.
it_IT: Ancora non esiste alcun corso. Per favore aggiungine qualcuno prima.

en: No courses found that match your selection.
it_IT: Non &egrave; stato trovato alcun corso che corrisponda con i tuoi criteri di ricerca.

en: No courses found.
it_IT: Nessun corso trovato.

en: No items found.
it_IT: Nessun elemento trovato.

en: No learners found.
it_IT: Nessuno studente trovato.

en: No lessons exist yet for this course.
it_IT: Ancora non esiste alcuna lezione per questo corso.

en: No lessons exist yet. Please add some first.
it_IT: Non esiste ancora nessuna lezione. Per favore aggiungine qualcuna prima.

en: No lessons found that match your selection.
it_IT: Non &egrave; stata trovata nessuna lezione che combaci con i tuoi criteri di ricerca.

en: No lessons found.
it_IT: Nessuna lezione trovata.

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease add some to %3$sthe course%4$s.%2$s
it_IT: Nessun modulo è ancora disponibile per questa lezione. %1$sSi prega di aggiungere contenuti %3$sal corso%4$s.%2$s

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease select a course first.%2$s
it_IT: Nessun modulo è ancora disponibile per questa lezione. %1$sSi prega di scegliere prima un corso.%2$s

en: No modules found.
it_IT: Nessun modulo trovato

en: No posts found.
it_IT: Nessun messaggio trovato.

en: No products exist yet.
it_IT: Ancora non esiste alcun prodotto.

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No submissions found.
it_IT: Nessuna sottoscrizione trovata.

en: None
it_IT: Nessuna

en: Not started
it_IT: Non iniziato

en: Number (e.g. 1. Default)
it_IT: Numero (es. 1. Predefinito)

en: Number of Categories (optional):
it_IT: Numero di categorie (opzionale):

en: Number of Courses (optional):
it_IT: Numero di corsi (opzionale):

en: Number of Lessons (optional):
it_IT: Numero di lezioni (opzionale):

en: Number of questions to show
it_IT: Numero di domande da mostrare

en: Number of questions:
it_IT: Numero di domande:

en: Once all the course lessons have been completed
it_IT: Una volta completate tutte le lezioni del corso

en: Once all the upgrades have been completed you will be able to use your WordPress site again.
it_IT: Una volta completati tutti gli aggiornamenti sarai in grado di utilizzare nuovamente il tuo sito WordPress.

en: Once you have saved your lesson you will be able to add questions.
it_IT: Dopo aver salvato la tua lezione sarai in grado di aggiungere domande.

en: Optional settings for WooCommerce Memberships functions.
it_IT: Impostazioni facoltative per le funzioni di WooCommerce Memberships

en: Optional settings for WooCommerce functions.
it_IT: Impostazioni opzionali per le funzioni WooCommerce.

en: Or %1$s login %2$s to access your purchased courses
it_IT: O %1$s login %2$s per accedere ai corsi acquistati

en: Or %1$s to access your purchased courses
it_IT: Oppure %1$s per accedere ai tuoi corsi acquistati

en: Order Courses
it_IT: Ordina Corsi

en: Order Lessons
it_IT: Ordina Lezioni

en: Order Modules
it_IT: Ordina moduli

en: Order modules
it_IT: Ordina moduli

en: Other Learners taking this Course
it_IT: Altri utenti che stanno svolgendo questo corso

en: Other Lessons
it_IT: Altre Lezioni

en: Output a placeholder image when no featured image has been specified for Courses and Lessons.
it_IT: Fornisci un'immagine segnaposto quando non è stata specificata alcuna immagine per Corsi e Lezioni

en: Override init_fields() in your class.
it_IT: Override init_fields() nella tua classe

en: Override init_sections() in your class.
it_IT: Override init_sections() nella tua classe.

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Courses
it_IT: Corsi a pagamento

en: Parent Course Category
it_IT: Categoria corso genitore

en: Parent Course Category:
it_IT: Categoria corso genitore:

en: Parent Module
it_IT: Modulo Genitore

en: Parent Module:
it_IT: Modulo Genitore:

en: Parent Question Category
it_IT: Categoria Genitore Domande

en: Parent Question Category:
it_IT: Categoria Genitore Domande:

en: Parent Question Type
it_IT: Tipo di domanda genitore

en: Parent Question Type:
it_IT: Tipo di domanda genitore:

en: Parent Quiz Type
it_IT: Tipo Quiz genitore

en: Parent Quiz Type:
it_IT: Tipo Quiz genitore:

en: Parent Tag
it_IT: Tag Genitore

en: Parent Tag:
it_IT: Tag Genitore:

en: Part of: %s
it_IT: Parte di: %s

en: Pass Percentage
it_IT: Percentuale per passare

en: Pass required
it_IT: Pass richiesto

en: Pass required to complete lesson
it_IT: È richiesto un pass per completare la lezione

en: Passed
it_IT: Superato

en: Paste the embed code for your video (e.g. YouTube, Vimeo etc.) in the box above.
it_IT: Incolla il codice embed del tuo video (ad esempio YouTube, Vimeo, ecc) nella casella sopra.

en: Percent Complete
it_IT: Percentuale completata

en: Please add some first
it_IT: Per favore aggiungine qualcuno prima

en: Please add some.
it_IT: Per favore aggiungine qualcuna.

en: Please complete the previous %1$s before taking this Quiz.
it_IT: Si prega di completare la precedente %1$s prima di svolgere questo quiz

en: Please complete the previous %1$s before taking this course.
it_IT: Si prega di compilare il precedente %1$s prima di prendere questo corso.

en: Please enter your username and password
it_IT: Per favore inserisci il tuo nome utente e password

en: Please log in to view your messages.
it_IT: Per favore effettua il log in per vedere i tuoi messaggi.

en: Please login to view your messages.
it_IT: Effettua l'accesso per visualizzare i tuoi messaggi.

en: Please purchase the %1$s before starting the lesson.
it_IT: Per favore acquista %1$s prima di iniziare la lezione.

en: Please purchase the %1$s before starting this Lesson.
it_IT: Si prega di acquistare il %1$s prima di iniziare la lezione

en: Please purchase the %1$s before starting this Quiz.
it_IT: Si prega di acquistare il %1$s prima di iniziare questo quiz

en: Please purchase the %1$s before taking this quiz.
it_IT: Si prega di acquistare %1$s prima di iniziare questo quiz.

en: Please save your lesson in order to add questions to your quiz.
it_IT: Per favore salva la tua lezione per poter aggiungere domande al tuo quiz.

en: Please sign up for %1$sthe course%2$s before taking this quiz
it_IT: Si prega di registrarsi per %1$s ilcorso %2$s prima di iniziare questo quiz

en: Please sign up for the %1$s before starting the lesson.
it_IT: Per favore iscriviti a %1$s prima di iniziare la lezione.

en: Please sign up for the %1$s before starting this Quiz.
it_IT: Si prega di effettuare l'accesso per il %1$s prima di iniziare questo quiz.

en: Please sign up for the %1$s before taking this Quiz.
it_IT: Si prega di effettuare l'accesso per il %1$s prima di svolgere questo quiz.

en: Please sign up for the %1$s before taking this quiz.
it_IT: Si prega di registrarsi per i%1$ s prima di prendere iniziare questo quiz.

en: Please supply a %1$s ID.
it_IT: Per favore fornisci un ID %1$s.

en: Please supply a course ID for the shortcode: %s
it_IT: Si prega di fornire un ID corso per lo shortcode:% s

en: Please supply a lesson ID for this shortcode.
it_IT: Si prega di fornire un ID lezione per questo shortcode.

en: Please use '%s' instead.
it_IT: Per favore usa '%s' in alternativa.

en: Points: %s
it_IT: Punti: %s

en: Prerequisite
it_IT: Prerequisiti

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview this course
it_IT: Vedi l'anteprima di questo corso

en: Preview:
it_IT: Anteprima:

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Processing Updates...
it_IT: Aggiornamenti in corso...

en: Public learner profiles
it_IT: Profilo pubblico studenti

[ctx: Purchase thank you note on Checkout page. The course link(s) will be show]
en: You have purchased the following course: | You have purchased the following courses:
it_IT[0]: Hai acquistato il seguente corso:
it_IT[1]: Hai acquistato i seguenti corsi:

en: Purchase this Course
it_IT: Acquista questo Corso

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question %d:
it_IT: Domanda %d:

en: Question Category:
it_IT: Categoria domanda:

en: Question Description (optional):
it_IT: Descrizione domanda (opzionale):

en: Question Grade:
it_IT: Domanda di valutazione:

en: Question Type:
it_IT: Tipo domanda:

en: Question Types
it_IT: Tipi di Domanda

en: Question grade:
it_IT: Domanda di valutazione:

en: Question media:
it_IT: Media della domanda:

en: Question:
it_IT: Domanda:

en: Questions
it_IT: Domande

en: Quiz Graded Successfully!
it_IT: Quiz superato con successo!

en: Quiz Questions
it_IT: Domande Quiz

en: Quiz Reset Successfully.
it_IT: Quiz resettato con successo.

en: Quiz Saved Successfully.
it_IT: Quiz salvato con successo.

en: Quiz Settings
it_IT: Impostazioni Quiz

en: Quiz Types
it_IT: Tipi di Quiz

en: Quiz passmark percentage
it_IT: Percentuale punteggio minimo del quiz

en: Quiz question points format
it_IT: Formato del punteggio nelle domande dei quiz

en: Quizzes
it_IT: Quiz

en: Randomise answer order
it_IT: Mischia ordine risposta

en: Randomise question order
it_IT: Randomizza ordine domande

en: Re-run Update
it_IT: Ricarica l'aggiornamento

en: Recommended Answer
it_IT: Risposte raccomandate

en: Register
it_IT: Registrati

en: Register for this Course
it_IT: Iscriviti a questo Corso

en: Remember me
it_IT: Ricordamelo

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Question
it_IT: Rimuovi domanda

en: Remove Question(s)
it_IT: Rimuovi domanda/e

en: Remove Sensei activity for deleted users
it_IT: Rimuovere le attività di Sensei per gli utenti eliminati

en: Remove from %1$s
it_IT: Rimuovi da %1$s

en: Reset Course(s)
it_IT: Azzera Corso(i)

en: Reset Lesson
it_IT: Resetta lezione

en: Reset Quiz
it_IT: Resetta quiz

en: Reset filter
it_IT: Resetta filtro

en: Reset progress
it_IT: Azzera il progresso

en: Restricted Access
it_IT: Accesso limitato

en: Review grade
it_IT: Rivedi punteggio

en: Right:
it_IT: Corretta:

en: Run Update
it_IT: Carica l'aggiornamento

en: Save Course
it_IT: Salva corso

en: Save Quiz
it_IT: Salva quiz

en: Save course order
it_IT: Salva ordine corso

en: Save lesson order
it_IT: Salva ordine lezione

en: Save module order
it_IT: Salva ordine modulo

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search %s
it_IT: Cerca %s

en: Search Course Categories
it_IT: Cerca categorie corso

en: Search Courses
it_IT: Cerca corsi

en: Search Learners
it_IT: Cerca studenti

en: Search Lesson Tags
it_IT: Cerca i tags della lezione

en: Search Lessons
it_IT: Cerca lezioni

en: Search Modules
it_IT: Cerca moduli

en: Search Question Categories
it_IT: Cerca categorie domande

en: Search Question Types
it_IT: Cerca tipi di domanda

en: Search Quiz Types
it_IT: Cerca tipi di Quiz

en: Search Users
it_IT: Cerca utenti

en: Search for a user by typing their name or username.
it_IT: Cerca un utente attraverso il nome o il suo username

en: Search for and select the courses that this module will belong to.
it_IT: Cerca e seleziona i corsi che conterrà questo modulo

en: Search for courses
it_IT: Cerca corsi

en: Search for courses...
it_IT: Cerca un corso...

en: Seems you don't have permission to do this!
it_IT: Sembra che non tu non abbia il permesso di fare questo!

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select Category:
it_IT: Seleziona categoria:

en: Select Course
it_IT: Seleziona Corso

en: Select Course(s)
it_IT: Seleziona Corso(i)

en: Select Courses
it_IT: Seleziona corsi

en: Select Learner
it_IT: Seleziona studente

en: Select a Page:
it_IT: Seleziona una Pagina:

en: Select a Question Category
it_IT: Seleziona una categoria di domanda

en: Select a course
it_IT: Seleziona un corso

en: Select a lesson
it_IT: Seleziona una lezione

en: Selected from '%1$s'
it_IT: Selezionate da '%1$s'

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Send Private Message
it_IT: Invia messaggio privato

en: Sensei - Category Courses
it_IT: Sensei - Categoria corsi

en: Sensei - Course Categories
it_IT: Sensei - Categorie corso

en: Sensei - Course Component
it_IT: Sensei - Componente corso

en: Sensei - Lesson Component
it_IT: Senesi - Componente lezione

en: Sensei Settings
it_IT: Impostazioni Sensei

en: Sensei Updates
it_IT: Aggiornamenti Sensei

en: Sent by %1$s on %2$s.
it_IT: Inviato da %1$s su %2$s.

en: Set default order of lessons
it_IT: Imposta ordine delle lezioni predefinito

en: Set default question type
it_IT: Selezionare il tipo di domanda di default

en: Set the quiz question points format
it_IT: Imposta in che modo viene visualizzato il punteggio nelle domande dei quiz

en: Sets all questions to the default 'multiple choice' type.
it_IT: Impostare tutte le domande al tipo di default 'a risposta multipla'.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings > General
it_IT: Impostazioni > Generali

en: Settings for email notifications sent from your site.
it_IT: Impostazioni delle notifiche email inviate dal tuo sito.

en: Settings for public Learner Profiles.
it_IT: Impostazioni per Profili pubblici Studente .

en: Settings that apply to all Courses.
it_IT: Impostazioni che vengono applicate a tutti i corsi

en: Settings that apply to all Lessons.
it_IT: Impostazioni che vengono applicate a tutte le lezioni.

en: Settings that apply to the entire plugin.
it_IT: Impostazioni che vengono applicate a tutto il plugin.

en: Show a random selection of questions from this quiz each time a student views it.
it_IT: Mostra una selezione casuale delle domande da questo quiz ogni volta che uno studente le vede.

en: Show all courses
it_IT: Mostra tutti i corsi

en: Show all teachers
it_IT: Mostra tutti i docenti

en: Show hierarchy
it_IT: Mostra gerarchia

en: Show learner's courses
it_IT: Mostra i corsi dello studente

en: Show post counts
it_IT: Mostra contatore post

en: Sign Up
it_IT: Iscriviti

en: Single Course Image
it_IT: Immagine singolo Corso

en: Single Line
it_IT: Linea Singola

en: Skip setup
it_IT: Salta configurazione

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
it_IT: Siamo spiacenti ma non ci sono traduzioni disponibili per la tua lingua =/

en: Sorry, you do not have an access to this content without an active subscription.
it_IT: Spiacente, per avere l'accesso a questo contenuto devi avere una sottoscrizione attiva.

en: Sort by newest first
it_IT: Ordina dal più recente

en: Sort by title A-Z
it_IT: Ordina dalla A alla Z

en: Standard
it_IT: Normale

en: Start %s
it_IT: Inizia %s

en: Start a Course!
it_IT: Inizia un corso!

en: Start taking this Course
it_IT: Inizia a svolgere questo corso

en: Status
it_IT: Stato

en: Submitted file: %1$s
it_IT: File inviato: %1$s

en: Teacher
it_IT: Docente

en: Text (e.g. Points: 1)
it_IT: Testo (es. Punti: 1)

en: Text after the Gap:
it_IT: Testo dopo lo spazio vuoto:

en: Text and Brackets (e.g. [Points: 1])
it_IT: Testo e Parentesi (es. [Punti: 1])

en: Text before the Gap:
it_IT: Testo prima dello spazio vuoto:

en: The Course
it_IT: Il Corso

en: The Gap:
it_IT: Lo spazio vuoto:

en: The address from which all emails will be sent.
it_IT: L'indirizzo dal quale tutte le email saranno inviate.

en: The background colour for Sensei email templates. Default %1$s#f5f5f5%2$s.
it_IT: Il colore di sfondo per i template email di Sensei. Predefinito %1$s#f5f5f5%2$s.

en: The base colour for Sensei email templates. Default %1$s#557da1%2$s.
it_IT: Colore di base per i template email di Sensei. Predefinito %1$s#557da1%2$s.

en: The course order has been saved.
it_IT: L'ordine del corso &egrave; stato salvato.

en: The height in pixels of the featured image for the Course Archive page.
it_IT: L'altezza in pixel dell'immagine in evidenza per la pagina Archivio Corsi.

en: The latest version of Sensei requires some important database upgrades. In order to run these upgrades you will need to follow the step by step guide below. Your site will not function correctly unless you run these critical updates.
it_IT: L'ultima versione di Sensei richiede alcuni importanti aggiornamenti di database. Per eseguire questi aggiornamenti è necessario seguire la guida passo passo di seguito. Il tuo sito non funzionerà correttamente a meno che non si eseguano questi aggiornamenti critici.

en: The lesson order has been saved.
it_IT: L'ordine della lezione &grave; stato salvato.

en: The module order has been saved for this course.
it_IT: Il modulo d'ordine per questo corso è stato salvato.

en: The pass mark is %1$s
it_IT: Il punteggio minimo è %1$s

en: The passmark must be achieved before the lesson is complete.
it_IT: Devi ottenere la conferma di aver passato il test per poter completare la lezione.

en: The product associated with this course.
it_IT: Il prodotto associato a questo corso

en: The product you are buying contains a course you are already taking
it_IT: Il prodotto che stai acquistando contiene un corso che stai già frequentando

en: The text to appear in the footer of Sensei emails.
it_IT: Testo che apparirà nel piè di pagina delle email di Sensei.

en: The user requested does not exist.
it_IT: L'utente richiesto non esiste.

en: The username of the learner who sent this message.
it_IT: Il nome utente dello studente che ha inviato questo messaggio.

en: The username of the teacher who received this message.
it_IT: Il nome utente del docente che ha ricevuto questo messaggio.

en: The width in pixels of the featured image for the Course Archive page.
it_IT: La larghezza in pixel dell'immagine in evidenza per la pagina Archivio Corsi.

en: There are no Questions for this Quiz yet. Please add some below.
it_IT: Ancora non ci sono domande per questo quiz. Per favore aggiungine qualcuna qui sotto.

en: There are no courses for this teacher.
it_IT: Non ci sono corsi per questo docente.

en: There are no lessons in this course.
it_IT: Non ci sono lezioni in questo corso.

en: There are no questions for this Quiz yet. Check back soon.
it_IT: Non ci sono ancora domande per questo quiz. Controlla presto.

en: There are no questions matching your search.
it_IT: Non ci sono domande che corrispondono con la tua ricerca.

en: There is no quiz for this lesson yet - please add one in the 'Quiz Questions' box.
it_IT: Non ci sono ancora quiz per questa lezione - per favore aggiungine uno dal box 'Quiz Lezione'.

en: There is no translation available for your language!
it_IT: Non esiste alcuna traduzione disponibile per la tua lingua!

en: They complete a course
it_IT: Hanno completato un corso

en: This bulk action is not supported
it_IT: Questa azione di massa non è supportata

en: This course is already in your cart, please proceed to %1$s, to gain access.
it_IT: Questo corso è già nel carrello, procedi al%1$s, per ottenere l'accesso.

en: This feedback will be automatically displayed to the student once they have completed the quiz.
it_IT: Questo feedback verr&agrave; mostrato automaticamente allo studente una volta che ha completato il quiz.

en: This is a preview lesson. Please purchase the %1$s to access all lessons.
it_IT: Questa è una lezione di anteprima. Si prega di acquistare il %1$s per accedere a tutte le lezioni.

en: This is a preview lesson. Please sign up for the %1$s to access all lessons.
it_IT: Questa è una lezione di anteprima. Si prega di effettuare l'accesso per %1$s per accedere a tutte le lezioni.

en: This learner has no active courses.
it_IT: Questo studente non ha corsi attivi.

en: This learner has not completed any courses yet.
it_IT: Questo studente non ha ancora completato alcun corso.

en: This quiz is not able to be automatically graded.
it_IT: Questo quiz non può essere valutato automaticamente.

en: This widget will output a list of Course Categories.
it_IT: Questo widget produrrà una lista di categorie corso

en: This widget will output a list of Courses for a specific category.
it_IT: Questo widget produrrà un elenco di corsi per una categoria specifica .

en: This widget will output a list of the latest Lessons.
it_IT: Questo widget mostrer&agrave; una lista delle ultime lezioni.

en: This will allow learners to post comments on the single Lesson page, only learner who have access to the Lesson will be allowed to comment.
it_IT: Ciò consentirà agli studenti di inviare commenti nella pagina stessa della lezione, solo agli studenti che hanno accesso alla lezione sarà consentito di commentare.

en: This will determine when courses are marked as complete.
it_IT: Questo determinerà quando i corsi sono contrassegnati come completati.

en: This will duplicate the course lessons along with all of their quizzes and questions. Are you sure you want to do this?
it_IT: Questo duplicher&agrave; le lezioni del corso insieme a tutti i loro quiz e domande. Sei sicuro di volerlo fare?

en: This will duplicate the lesson quiz and all of its questions. Are you sure you want to do this?
it_IT: Questo duplicher&agrave; il quiz della lezione e tutte le sue domande. Sei sicuro di volerlo fare?

en: Title (optional):
it_IT: Titolo (opzionale):

en: To run the upgrades click on each of the links below in the order that they appear.
it_IT: Per eseguire gli aggiornamenti clicca su ogni link di seguito nell'ordine in cui appaiono.

en: Total Completed Courses
it_IT: Totale corsi completati

en: Total Courses
it_IT: Totale corsi

en: Total Grade
it_IT: Valutazione complessiva

en: Total Learners
it_IT: Totale studenti

en: Total Lessons
it_IT: Totale lezioni

en: Translations installed/updated successfully!
it_IT: Traduzione installata/aggiornata correttamente!

en: True
it_IT: Vero

en: True/False
it_IT: Vero/Falso

en: Type
it_IT: Tipo

en: Unassign from Course(s)
it_IT: Rimuovi dal Corso(i)

en: Ungraded
it_IT: Non classificato

en: Unused
it_IT: Non utilizzata

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Course Category
it_IT: Aggiorna categoria corso

en: Update Lesson Tag
it_IT: Aggiorna Tag lezione

en: Update Module
it_IT: Aggiorna modulo

en: Update Question
it_IT: Aggiorna domanda

en: Update Question Category
it_IT: Aggiorna Categoria Domande

en: Update Question Type
it_IT: Aggiorna Tipo di Domanda

en: Update Quiz Type
it_IT: Aggiorna Tipo Quiz

en: Update completed successfully!
it_IT: Aggiornamento completato con successo!

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Uploading a new file will replace your existing one:
it_IT: Caricare un nuovo file sostituirà quello esistente:

en: Use WooCommerce to sell Courses by linking a Product to a Course.
it_IT: Utilizza WooCommerce per vendere corsi collegando un prodotto ad un corso.

en: Use placeholder images
it_IT: Usa le immagini segnaposto

en: Used
it_IT: Utilizzata

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username or Email
it_IT: Nome utente o Email

en: Users must be logged in to view Course and Lesson content.
it_IT: Gli utenti devono accedere all'area riservata per vedere Corsi e Lezioni

en: Variation #
it_IT: Variazione #

en: Video Embed Code
it_IT: Codice Embed Video

en: View %s
it_IT: Vedi %s

en: View & reply to private messages sent to your course & lesson teachers.
it_IT: Vedi & rispondi ai messaggi privati inviato al tuo corso & insegnanti della lezione.

en: View course
it_IT: Vedi corso

en: View course: %1$s
it_IT: Vedi corso: %1$s

en: View results
it_IT: Vedi risultati

en: View the Lesson Quiz
it_IT: Vedi quiz lezione

en: View the lesson quiz
it_IT: Vedi i quiz della lezione

en: WooCommerce Product
it_IT: Prodotto WooCommerce

en: Wrong:
it_IT: Sbagliata:

en: Yes
it_IT: Si

en: You %1$s the lesson
it_IT: Hai %1$s la lezione

en: You are not allowed to view this message.
it_IT: Non hai il permesso di vedere questo messaggio.

en: You can access %d of this course's lessons for free
it_IT: Puoi accedere a %d lezioni di questo corso gratuitamente

en: You can edit the assigned course here:
it_IT: È possibile modificare il corso assegnato qui:

en: You can grade this quiz %1$shere%2$s.
it_IT: Puoi valutare questo quiz %1$shere%2$s.

en: You can reply to this message %1$shere%2$s.
it_IT: Puoi rispondere a questo messaggio %1$shere%2$s.

en: You can review and publish the new course here:
it_IT: Puoi vedere e modificare il nuovo corso qui:

en: You can review your grade and your answers %1$shere%2$s.
it_IT: È possibile rivedere la tua valutazione e le risposte %1$squi%2$s.

en: You do not have any messages.
it_IT: Non hai nessun messaggio.

en: You have already added this Course to your cart. Please %1$s to access the course.
it_IT: Hai gi&agrave; aggiunto questo corso al tuo carrello. Per favore %1$s per accedere al corso.

en: You have completed a course
it_IT: Hai completato un corso

en: You have completed a quiz
it_IT: Hai completato un quiz

en: You have completed and %1$s the course
it_IT: Hai completato e %1$s il corso

en: You have completed this lesson's quiz and it will be graded soon. %1$sView the lesson quiz%2$s
it_IT: Hai completato i quiz di questa lezione che sarà presto valutata. %1$sGuarda i quiz della lezione%2$s

en: You have completed this quiz and it will be graded soon. You require %1$s%% to pass.
it_IT: Hai completato i quiz che saranno presto valutati. Ti è richiesto il %1$s%% per superare la lezione.

en: You have no active courses.
it_IT: Non hai corsi attivi.

en: You have no completed courses.
it_IT: Non hai completato alcun corso

en: You have no courses.
it_IT: Non hai corsi

en: You have no featured courses.
it_IT: Non hai corsi in primo piano.

en: You have not completed any courses yet.
it_IT: Non hai ancora completato alcun corso.

en: You have not started this course yet.
it_IT: Non hai ancora iniziato alcun corso.

en: You have not taken this lesson's quiz yet
it_IT: Non hai ancora iniziato i quiz di questa lezione

en: You have passed this course with a grade of %1$d%%.
it_IT: Hai superato questo corso con una valutazione di %1$d%%.

en: You have received a reply to your private message
it_IT: Hai ricevuto una risposta ad un tuo messaggio privato

en: You have selected more questions than this category contains - please reduce the number of questions that you are adding.
it_IT: Hai selezionato pi&ugrave; domande di quante ne contiene questa categoria - per favore riduci il numero di domande che stai aggiungendo.

en: You must be logged in to take this quiz
it_IT: Devi effettuare il login per fare questo quiz

en: You must first complete %1$s before viewing this Lesson
it_IT: Devi  aver completato %1$s prima di vedere questa lezione

en: You must first complete %1$s before viewing this course
it_IT: Devi finire prima %1$s per poter visualizzare questo corso

en: You must first complete: %1$s
it_IT: Devi prima completare: %1$s

en: You require %1$d%% to pass this course. Your grade is %2$s%%.
it_IT: È richiesto il %1$d%% per superare questo corso. La tua valutazione è %2$s%%

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz.
it_IT: È richiesto il %1$d%% per superare i quiz di questa lezione.

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz. Your grade is %2$s%%
it_IT: È richiesto il %1$d%% per superare i quiz di questa lezione. La tua valutazione è %2$s%%

en: You require %1$d%% to pass this quiz.
it_IT: È richiesto il %1$d%% per superare questo quiz.

en: You require %1$d%% to pass this quiz. Your grade is %2$s%%
it_IT: È richiesto %1$d%% per superare questo quiz. La tua valutazione è %2$s%%

en: Your private message has been sent.
it_IT: Il tuo messaggio privato è stato inviato

en: Your quiz has been graded
it_IT: Il tuo quiz è stato valutato

en: Your student
it_IT: Il tuo studente

en: Your student has completed a course
it_IT: Il tuo studente ha completato un corso

en: Your student has completed a lesson
it_IT: Il tuo studente ha completato una lezione

en: Your student has sent you a private message
it_IT: Il tuo studente ti ha inviato un messaggio privato

en: Your student has started a course
it_IT: Il tuo studente ha iniziato un corso

en: Your student has submitted a quiz for grading
it_IT: Il tuo studente ha inviato un quiz di valutazione

en: [%1$s] You have a new message
it_IT: Hai un nuovo messaggio - %1$s

en: [%1$s] You have completed a course
it_IT: Hai completato un corso - %1$s

en: [%1$s] You have completed a quiz
it_IT: Hai completato un quiz - %1$s

en: [%1$s] You have received a new private message
it_IT: Hai ricevuto un nuovo messaggio privato - %1$s

en: [%1$s] Your quiz has been graded
it_IT: [%1$s] Il tuo quiz è stato valutato

en: [%1$s] Your student has completed a course
it_IT: Un tuo studente ha completato un corso - %1$s

en: [%1$s] Your student has completed a lesson
it_IT: Un tuo studente ha completato una lezione - %1$s

en: [%1$s] Your student has started a course
it_IT: Il tuo studente ha iniziato un corso - %1$s

en: [%1$s] Your student has submitted a quiz for grading
it_IT: Il tuo studente ha inviato un quiz di valutazione - %1$s

en: add a new Administrator
it_IT: aggiungi un nuovo Amministratore

en: by
it_IT: da

[ctx: column name]
en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: column name]
en: Category
it_IT: Categoria

[ctx: column name]
en: Course
it_IT: Corso

[ctx: column name]
en: Course Title
it_IT: Titolo corso

[ctx: column name]
en: Lesson Title
it_IT: Titolo lezione

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Course
it_IT: Pre-requisiti corso

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Lesson
it_IT: Pre-requisiti lezione

[ctx: column name]
en: Question
it_IT: Domanda

[ctx: column name]
en: Type
it_IT: Tipo

[ctx: column name]
en: WooCommerce Product
it_IT: Prodotto WooCommerce

en: complete purchase
it_IT: Acquisto completo

en: complete the purchase
it_IT: completa l'acquisto

en: course
it_IT: corso

en: existing Administrator
it_IT: Amministratore esistente

en: failed
it_IT: fallito

en: for grading.
it_IT: per la valutazione.

en: has been assigned to you.
it_IT: ti è stato assegnato.

en: has completed and %1$s the course
it_IT: ha completato e %1$s il corso

en: has completed the lesson
it_IT: ha completato la lezione

en: has sent you a private message regarding the %1$s
it_IT: ti ha inviato un messaggio privato per quanto riguarda i %1$s

en: has started the course
it_IT: ha iniziato il corso

en: has submitted the quiz for lesson
it_IT: ha inviato il quiz per la lezione

en: learner
it_IT: studente

en: lesson
it_IT: lezione

en: minutes
it_IT: minuti

[ctx: noun]
en: Support
it_IT: Supporto

[ctx: page_slug]
en: courses-overview
it_IT: panoramica-corsi

[ctx: page_slug]
en: my-courses
it_IT: miei-corsi

en: passed
it_IT: superato

[ctx: plugin action link]
en: Configure
it_IT: Configura

[ctx: post type single slug]
en: lesson
it_IT: lezione

[ctx: post type single slug]
en: messages
it_IT: messaggi

[ctx: post type single slug]
en: multiple_question
it_IT: domanda_multipla

[ctx: post type single slug]
en: question
it_IT: domanda

[ctx: post type single url base]
en: course
it_IT: corso

[ctx: post type single url slug]
en: course
it_IT: corso

en: run some more updates
it_IT: esegui alcuni ulteriori aggiornamenti

[ctx: taxonomy archive slug]
en: course-category
it_IT: categoria-corso

[ctx: taxonomy archive slug]
en: question-category
it_IT: categoria-domande

[ctx: taxonomy archive slug]
en: question-type
it_IT: tipo-domanda

[ctx: taxonomy archive slug]
en: quiz-type
it_IT: tipo-quiz

[ctx: taxonomy general name]
en: Course Categories
it_IT: Categorie corso

[ctx: taxonomy general name]
en: Lesson Tags
it_IT: Tag della lezione

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
it_IT: Categorie domande

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Types
it_IT: Tipi di domanda

[ctx: taxonomy general name]
en: Quiz Types
it_IT: Tipi di Quiz

[ctx: taxonomy singular name]
en: Course Category
it_IT: Categoria corso

[ctx: taxonomy singular name]
en: Lesson Tag
it_IT: Tag della lezione

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
it_IT: Categoria domanda

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Type
it_IT: Tipo di domanda

[ctx: taxonomy singular name]
en: Quiz Type
it_IT: Tipo di Quiz

en: was submitted for review by
it_IT: è stato presentato per la revisione da

en: with a grade of
it_IT: con una valutazione di
