Sensei 1.x - en to id_ID translation catalogue (882 entries)

en: "From" Address
id_ID: "Dari" Alamat

en: "From" Name
id_ID: "Dari" Nama

en: # Learners
id_ID: # Pelajar

en: %1$d of %2$d lessons completed
id_ID: %1$d dari %2$d pelajaran telah selesai

en: %1$s - Powered by Sensei
id_ID: %1$s - Didukung oleh Sensei

en: %1$s Archives: %2$s
id_ID: %1$s Arsip: %2$s

en: %1$s Question(s) from %2$s
id_ID: %1$s Pertanyaan dari %2$s

en: %1$s deleted.
id_ID: %1$s terhapus.

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s%4$s.
id_ID: %1$s draf telah diperbarui. %2$s Preview %3$s %4$s.

en: %1$s marked as complete.
id_ID: %1$s tandai telah selesai.

en: %1$s published. %2$sView %1$s%3$s.
id_ID: %1$s telah diterbitkan. %2$sLihat %1$s %3$s.

en: %1$s restored to revision from %2$s.
id_ID: %1$s dikembalikan ke revisi dari %2$s.

en: %1$s saved.
id_ID: %1$s tersimpan.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s%5$s.
id_ID: %1$s dijadwalkan untuk: %2$s. %3$s Preview %4$s %5$s.

en: %1$s submitted. %2$sPreview %1$s%3$s.
id_ID: %1$stelah diajukan. %2$s Preview %1$s %3$s.

en: %1$s updated.
id_ID: %1$s telah diperbarui.

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s.
id_ID: %1$s telah diperbarui. %2$s Lihat %1$s %3$s.

en: %1$sNo %2$s found%3$s
id_ID: %1$sTidak %2$s ditemukan %3$s

en: %1$sSensei in your language %2$s. There is a translation available for your language.
id_ID: %1$sSensei dalam bahasamu %2$s. Ada terjemahan yang tersedia untuk bahasa Anda.

en: %1$sThis question does not appear in any quizzes yet.%2$s
id_ID: %1$s Pertanyaan ini belum muncul dalam quis mana pun. %2$s

en: %s Quiz
id_ID: Kuis: %s

en: %s cannot be empty
id_ID: %s tidak dapat kosong

en: %s is a required field
id_ID: %s adalah bidang yang dibutuhkan

en: %s updated
id_ID: %s terupdate

en: (%d preview lessons)
id_ID: (%d preview pelajaran)

en: (Duplicate)
id_ID: (Duplikasi)

en: + Add Another Lesson
id_ID: + Tambahkan Pelajaran Lain

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; Sensei has been installed and set up.
id_ID: <strong>Selamat!</strong> &#8211; Sensei telah terpasang dan siap dipakai.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Tidak dapat mendaftarkan Anda&hellip; silakan hubungi <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Silakan masukkan nama pengguna.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Silakan masukkan alamat email.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Alamat email tidak benar.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Bidang kata sandi kosong.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Email ini sudah terdaftar, silakan pilih yang lain.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Nama pengguna ini sudah terdaftar. Silakan pilih yang lain.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
id_ID: <strong>KESALAHAN</strong>: Nama pengguna ini tidak valid karena menggunakan karakter ilegal. Harap masukkan nama pengguna yang valid.

en: <strong>Sensei has been installed</strong> &#8211; You're ready to start creating courses!
id_ID: <strong>Sensei telah terpasang</strong> &#8211; Anda siap untuk mulai membuat kursus!

en: <strong>Welcome to Sensei</strong> &#8211; You're almost ready to create some courses!
id_ID: <strong>Selamat datang di Sensei</strong> &#8211; Anda hampir siap untuk membuat beberapa kursus!

en: A learner completes a lesson
id_ID: Seorang pelajar menyelesaikan pelajaran

en: A learner completes their course
id_ID: Seorang pelajar menyelesaikan kursusnya

en: A learner sends a private message to a teacher
id_ID: Seorang pelajar mengirim pesan pribadi kepada instruktur

en: A learner starts their course
id_ID: Seorang pelajar memulai kursusnya

en: A learner submits a quiz for grading
id_ID: Seorang pelajar menyerahkan quis untuk dinilai

en: Access Permissions
id_ID: Izin akses

en: Action
id_ID: Aksi

en: Active Courses
id_ID: Kursus Aktif

en: Add 'Teacher' role
id_ID: Tambahkan peran/role 'Instruktur'

en: Add Course
id_ID: Tambah kursus

en: Add Editor capabilities
id_ID: Tambahkan kemampuan Editor

en: Add Learner to %1$s
id_ID: Tambahkan Pelajar ke %1$s

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add New %s
id_ID: Tambahkan %s Baru

en: Add New Course
id_ID: Tambahkan Kursus Baru

en: Add New Course Category
id_ID: Tambahkan Kategori Kursus Baru

en: Add New Lesson Tag
id_ID: Tambah Label Induk Baru

en: Add New Module
id_ID: Tambahkan Modul Baru

en: Add New Question Category
id_ID: Tambah Kategori Pertanyaan Baru

en: Add New Question Type
id_ID: Tambah Jenis Pertanyaan Baru

en: Add New Quiz Type
id_ID: Tambahkan Jenis Quis Baru

en: Add Question
id_ID: Tambah pertanyaan

en: Add Question(s)
id_ID: Tambah Pertanyaan

en: Add Selected Question(s)
id_ID: Tambah pertanyaan yang terpilih

en: Add a Lesson
id_ID: Tambahkan Pelajaran

en: Add a Product
id_ID: Tambah Produk

en: Add a new question to this quiz - your question will also be added to the %1$squestion bank%2$s.
id_ID: Tambahkan pertanyaan baru ke kuis ini - pertanyaan Anda juga akan ditambahkan ke %1$sbank pertanyaan%2$s.

en: Add administrator capabilities
id_ID: Tambahkan kemampuan administrator

en: Add an existing question to this quiz from the %1$squestion bank%2$s.
id_ID: Tambahkan pertanyaan yang ada ke kuis ini dari %1$s bank pertanyaan %2$s.

en: Add any number of questions from a specified category. Edit your question categories %1$shere%2$s.
id_ID: Tambahkan sejumlah pertanyaan dari kategori tertentu. Edit kategori pertanyaan Anda%1$sini%2$s.

en: Add database index to comment statuses
id_ID: Tambahkan index database pada status komentar

en: Add file
id_ID: Tambahkan berkas

en: Add file to question
id_ID: tambah berkas untuk pertanyaan

en: Add new quiz settings
id_ID: Tambahkan seting quis baru

en: Add notes here...
id_ID: Tambahkan catatan disini...

en: Add right answer
id_ID: Tambah jawaban yang benar

en: Add to '%1$s'
id_ID: Ditambahkan ke '%1$s'

en: Add to Menu
id_ID: Tambah ke Menu

en: Add to question
id_ID: Tambah pada pertanyaan

en: Add wrong answer
id_ID: Tambah jawaban yang salah

en: Adds a 'Teacher' role to your WordPress site that will allow users to mange the Grading and Analysis pages.
id_ID: Tambahkan peran/role 'Instrultur' ke situs WordPress Anda yang akan mengizinkan pengguna untuk mengatur halaman penilaian dan analisis.

en: Adds data to lessons to ensure that they show up on the 'Order Lessons' screen - if this update has been run once before then it will reset all lessons to the default order.
id_ID: Menambahkan data ke pelajaran untuk memastikan bahwa mereka muncul di layar 'Pesan Pelajaran' - jika pembaruan ini telah dijalankan satu kali sebelum kemudian akan mereset semua pelajaran ke urutan default.

en: Adds data to quizzes and lessons to ensure that they maintain their 1 to 1 relationship.
id_ID: Menambahkan data ke quis dan pelajaran untuk memastikan bahwa mereka mempertahankan hubungan 1 ke 1 mereka.

en: Adds new settings to quizzes that were previously registered as global settings.
id_ID: Menambahkan pengaturan baru ke quis yang sebelumnya terdaftar sebagai pengaturan global.

en: Adds the 'manage_sensei' and 'manage_sensei_grades' capabilities to the Administrator role.
id_ID: Tambahkan kemampuan 'manage_sensei' dan 'manage_sensei_grades' ke peran/role Administrator.

en: Adds the 'manage_sensei_grades' capability to the Editor role.
id_ID: Tambahan kemampuan 'manage_sensei_grades' ke peran/role Editor.

en: Advanced: Log Sensei/WooCommerce integration events (Uses WC_Logger, logs events at `notice` level)
id_ID: Lanjutan: Log Sensei / Event integrasi WooCommerce (Menggunakan WC_Logger, log event di tingkat `notice`)

en: After changing this setting, you may need to %1$sregenerate your thumbnails%2$s.
id_ID: Setelah mengubah pengaturan ini, Anda mungkin perlu %1$s generate ulang thumbnail Anda %2$s.

en: All
id_ID: Semua

en: All %s
id_ID: Semua %s

en: All Categories
id_ID: Semua Kategori

en: All Course Categories
id_ID: Semua Kategori Kursus

en: All Courses
id_ID: Semua Kursus

en: All Lesson Tags
id_ID: Semua Label Pelajaran

en: All Modules
id_ID: Semua Modul

en: All Question Categories
id_ID: Semua Kategori Pertanyaan

en: All Question Types
id_ID: Semua Jenis Pertanyaan

en: All Quiz Types
id_ID: Semua Jenis Quis

en: All Types
id_ID: Semua Tipe

en: All categories
id_ID: Semua kategori

en: All courses by %s
id_ID: Semua kursus oleh %s

en: All types
id_ID: Semua jenis

en: Allow Comments for Lessons
id_ID: Izinkan Komentar untuk Pelajaran

en: Allow any HTML tags in the Video Embed field. Warning: Enabling this may leave your site more vulnerable to XSS attacks
id_ID: Izinkan tag HTML apa pun di bidang Video Tanam. Peringatan: Mengaktifkan ini dapat membuat situs Anda lebih rentan terhadap serangan XSS

en: Allow this lesson to be viewed without purchase/login
id_ID: Biarkan pelajaran ini dilihat tanpa pembelian / login

en: Allow user to retake the quiz
id_ID: Perbolehkan pengguna untuk mengambil ulang kuis

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %1$sUpgrade Constants%2$s.
id_ID: Kesalahan otentikasi terjadi saat memperbarui terjemahan. Silakan coba lagi atau konfigurasikan %1$sTingkat Konstanta%2$s Anda.

en: Analysis
id_ID: Analisis

en: Answer Feedback
id_ID: Balas Feedback

en: Answer:
id_ID: Jawaban

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Are you sure you want to remove the user from this course?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus user ini dari kursus?

en: Are you sure you want to remove the user from this lesson?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus user ini dari pelajaran?

en: Are you sure you want to remove these questions?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus pertanyaan-pertanyaan ini?

en: Are you sure you want to remove this question?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus pertanyaan ini?

en: Are you sure you want to remove this user?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus user ini?

en: Are you sure you want to reset the progress of this user for this course?
id_ID: Anda yakin ingin mereset progres pengguna ini untuk kursus ini?

en: Are you sure you want to reset the progress of this user for this lesson?
id_ID: Anda yakin ingin mereset progres pengguna ini untuk pelajaran ini?

en: Are you sure you want to run the '%s' update?
id_ID: Apakah and a yakin akan menjalankan pembaharuan '%s' ?

en: Assign role capabilities
id_ID: Tetapkan kemampuan peran/role

en: Assign to Course(s)
id_ID: Tugaskan ke Kursus

en: Assigns Sensei capabilites to the relevant user roles.
id_ID: Menetapkan Sensei kemampuan ke peran/role pengguna yang relevan.

en: At any time (by clicking the 'Complete Course' button)
id_ID: Kapanpun (dengan menekan tombol 'Kursus Komplit')

en: At no point should user_id be equal to 0.
id_ID: Tidak ada gunanya user_id sama dengan 0.

en: Author Cannot publish courses
id_ID: Penulis tidak dapat mempublikaskan kursus

en: Author:
id_ID: Pembuat:

en: Auto grade
id_ID: Nilai otomatis

en: Auto-start courses belonging to a membership
id_ID: Mulai kursus otomatis tergantung pada keanggotaan

en: Automatically start courses belonging to a WC Membership when activated
id_ID: Mulai kursus otomatis bergantung pada Keanggotaan WC ketika diaktifkan

en: Average Courses per Learner
id_ID: Rata-rata kursus per Pelajar

en: Average Grade
id_ID: Nilai rata-rata

en: Average Percentage
id_ID: Persentase Rata-rata

en: Back to %s
id_ID: Kembali ke %s

en: Back to the course
id_ID: Kembali ke kursus

en: Back to the lesson
id_ID: Kembali ke pelajaran

en: Back to the module
id_ID: Kembali ke modul

en: Back to:
id_ID: Kembali ke:

en: Background Colour
id_ID: Warna Latar Belakang

en: Base Colour
id_ID: Warna Dasar

en: Body Background Colour
id_ID: Warna Latar Belakang Body

en: Body Text Colour
id_ID: Warna Teks Body

en: Brackets (e.g. [1])
id_ID: Braket (contohnya. [1])

en: Bulk Learner Actions
id_ID: Tindakan Pembelajaran Massal

en: Bulk learner action succeeded
id_ID: Aksi pelajar massal berhasil

en: Cancel
id_ID: Batalkan

en: Cannot publish when author is missing
id_ID: Tidak dapat diterbitkan ketika pengarang tidak ditemukan

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category Questions
id_ID: Kategori pertanyaan

en: Change file
id_ID: Ubah berkas

en: Cheatin&#8217; huh?
id_ID: Curang&#8217; ya?

en: Cheatin&#8217; uh?
id_ID: &#8217;Curang&#8217; ya?

en: Checkout
id_ID: Periksa

en: Clicking each link will open up a new window/tab - do not close that window/tab until you see the message 'Update completed successfully'. Once you see that message you can close the window/tab and start the next upgrade by clicking on the next link in the list.
id_ID: Mengeklik setiap tautan akan membuka jendela / tab baru - jangan tutup jendela / tab tersebut sampai Anda melihat pesan 'Pembaruan berhasil diselesaikan'. Setelah Anda melihat pesan itu Anda dapat menutup jendela / tab dan memulai peningkatan berikutnya dengan mengklik tautan berikutnya dalam daftar.

en: Complete
id_ID: Komplit

en: Complete Lesson
id_ID: Pelajaran Lengkap

en: Complete Quiz
id_ID: Kuis Komplit

en: Complete course for learner
id_ID: Kursus lengkap untuk pelajar

en: Complete lesson for learner
id_ID: Pelajaran lengkap untuk pelajar

en: Completed
id_ID: Selesai

en: Completed Courses
id_ID: Kursus Selesai

en: Complexity:
id_ID: Kompleksitas:

en: Component:
id_ID: Komponen:

en: Congratulations! You have completed this lesson.
id_ID: Selamat! Anda telah menyelesaikan pelajaran ini.

en: Congratulations! You have passed this lesson's quiz achieving %s%%
id_ID: Selamat! Anda telah berhasil melewati kuis ini %s%%

en: Congratulations! You have passed this lesson.
id_ID: Selamat! Anda telah menyelesaikan pelajaran ini.

en: Congratulations! You have passed this quiz achieving %s%%
id_ID: Selamat! Anda telah berhasil melewati kuis ini %s%%

en: Contact Course Teacher
id_ID: Kontak Instruktur Kursus

en: Contact Lesson Teacher
id_ID: Kontak Instruktur Pelajaran

en: Contact Teacher
id_ID: Kontak Instruktur

en: Convert all legacy Sensei activity types such as 'sensei_lesson_start' and 'sensei_user_answer' to new status format.
id_ID: Konversi semua jenis aktivitas Sensei warisan seperti 'sensei_lesson_start' dan 'sensei_user_answer' ke format status baru.

en: Convert course statuses
id_ID: Konversi status kursus

en: Convert essay paste questions into multi-line questions
id_ID: Konversi pertanyaan essai ke dalam pertanyaan multi-line

en: Convert legacy Sensei activity types
id_ID: Konversi warisan tipe aktivitas Sensei

en: Convert lesson statuses
id_ID: Konversi status pelajaran

en: Convert question statuses
id_ID: Konversi status pertanyaan

en: Convert to new course statuses.
id_ID: Konversi ke status kursus baru.

en: Convert to new lesson statuses.
id_ID: Konversi ke status pelajaran baru.

en: Convert to new question statuses.
id_ID: Konversi ke status pertanyaan baru.

en: Converts all essay paste questions into multi-line questions as the essay paste question type was removed in v1.5.0.
id_ID: Konversi semua pertanyaan essai ke dalam pertanyaan multi-line seperti tipe pertanyaan essai yang telah dibuang di versi v1.5.0.

en: Correct answer
id_ID: Jawaban benar

en: Course
id_ID: Kursus

en: Course Archive Image
id_ID: Gambar Arsip Kursus

en: Course Archive Page
id_ID: Halaman Arsip Kursus

en: Course Categories
id_ID: Kategori Kursus

en: Course Category
id_ID: Kategori Kursus

en: Course Category:
id_ID: Kategori Kursus:

en: Course Lesson Images
id_ID: Gambar Pelajaran Kursus

en: Course Lessons
id_ID: Pelajaran Kursus

en: Course Management
id_ID: Pengelolaan Kursus

en: Course Modules
id_ID: Modul Kursus

en: Course Notifications
id_ID: Pemberitahuan Kursus

en: Course Prerequisite
id_ID: Persyaratan Kursus

en: Course Results:
id_ID: Hasil Kursus:

en: Course Title
id_ID: Judul kursus

en: Course Video
id_ID: Video Kursus

en: Course assigned to you
id_ID: Kursus telah diberikan pada Anda

en: Course details
id_ID: Detail kursus

en: Course does not exist
id_ID: Kursus tidak ada

en: Course not found
id_ID: Kursus tidak ditemukan

en: Course(s)
id_ID: Kursus

en: Courses
id_ID: Kursus

en: Courses %s is taking
id_ID: Kursus %s sedang diambil

en: Courses are complete:
id_ID: Kursus yang sudah komplit:

en: Create a new lesson
id_ID: Buat pelajaran baru

en: Currently completed %1$s lesson of %2$s in total | Currently completed %1$s lessons of %2$s in total
id_ID[0]: Saat ini selesai %1$s pelajaran dari %2$s total

en: Custom field deleted.
id_ID: Kostum field telah dihapus.

en: Custom field updated.
id_ID: Kostum field telah diperbarui.

en: Data Updates
id_ID: Pembaruan Data

en: Date Completed
id_ID: Tanggal Selesai

en: Date Registered
id_ID: Tanggal Terdaftar

en: Date Started
id_ID: Tanggal Mulai

en: Delete Course
id_ID: Hapus Kursus

en: Delete Sensei data when the plugin is deleted. Once removed, this data cannot be restored.
id_ID: Hapus data Sensei saat plugin dihapus. Setelah dihapus, data ini tidak dapat dipulihkan.

en: Delete data on uninstall
id_ID: Hapus data pada uninstall

en: Delete file
id_ID: hapus berkas

en: Description
id_ID: Diskripsi

en: Description for student explaining what needs to be uploaded
id_ID: Deskripsi untuk siswa yang menjelaskan apa yang perlu diunggah

en: Disable HTML security
id_ID: Nonaktifkan keamanan HTML

en: Disable Private Messages
id_ID: Nonaktifkan Pesan Pribadi

en: Disable Sensei Javascript
id_ID: Nonaktifkan Javascript pada Sensei

en: Disable Sensei Styles
id_ID: Nonaktifkan gaya khas Sensei

en: Disable notifications on this course?
id_ID: Nonaktifkan pemberitahuan di kursus ini?

en: Disable the private message functions between learners and teachers.
id_ID: Nonaktifkan fungsi pesan pribadi antara pelajar dan guru.

en: Display Course Author
id_ID: Tampilkan pembuat kursus

en: Display Lesson Author
id_ID: Tampilkan Pembuat Pelajaran

en: Display the learner's active and completed courses on their profile.
id_ID: Tampilkan kursus yang aktif dan yang selesai di profil mereka.

en: Docs
id_ID: Dokumen

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Don't show quiz question points
id_ID: Jangan tampilkan poin pertanyaan kuis

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Duplicate (with lessons)
id_ID: Gandakan (beserta pelajaran)

en: Duplicate this course
id_ID: Gandakan kursus ini

en: Duplicate this course with its lessons
id_ID: Gandakan kursus ini beserta pelajarannya

en: Duplicate this lesson
id_ID: Gandakan pelajaran ini

en: Easy
id_ID: Mudah

en: Edit &#8220;%s&#8221;
id_ID: Sunting &#8220;%s&#8221;

en: Edit Course Category
id_ID: Edit Kategori Kursus

en: Edit Lesson Tag
id_ID: Edit Label Induk

en: Edit Module
id_ID: Edit Modul

en: Edit Question
id_ID: Edit Pertanyaan

en: Edit Question Category
id_ID: Edit Kategori Pertanyaan

en: Edit Question Type
id_ID: Edit Jenis Pertanyaan

en: Edit Quiz Type
id_ID: Edit Jenis Quis

en: Edit Start Date
id_ID: Edit Tanggal Mulai

en: Edit course
id_ID: Edit kursus

en: Edit this lesson
id_ID: Edit pelajaran ini

en: Email Footer Text
id_ID: Teks Bagian Bawah Surel

en: Email Notifications
id_ID: Notifikasi surat elektronik

en: Email address
id_ID: Alamat Email

en: Emails Sent to All Users
id_ID: Surel terkirim ke Semua Pengguna

en: Emails Sent to Learners
id_ID: Surel terkirim ke para pelajar

en: Emails Sent to Teachers
id_ID: Surel terkirim ke para Instruktur

en: Enable Sensei WooCommerce Integration Debugging
id_ID: Aktifkan Integrasi Debugging Sensei WooCommerce

en: Enable WooCommerce Courses
id_ID: Aktifkan Kursus WooCommerce

en: Enable public learner profiles that will be accessible to everyone. Profile URL format: %s
id_ID: Aktifkan profil pelajar publik yang dapat diakses oleh semua orang. Format URL profil: %s

en: Enable quiz reset button
id_ID: Aktifkan tombol reset kuis

en: Enable usage tracking
id_ID: Aktifkan pelacakan penggunaan

en: Enables the quiz reset button.
id_ID: Mengaktifkan tombol reset kuis.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the %1$smedia uploader%2$s.
id_ID: Masukkan URL ke gambar yang ingin Anda tampilkan di header surel. Unggah gambar Anda menggunakan %1$s media uploader %2$s

en: Enter a title for this course here
id_ID: Masukkan judul dari kursus disini

en: Enter a title for this lesson here
id_ID: Masukkan judul untuk pelajaran disini

en: Enter your private message.
id_ID: Masukkan pesan pribadi.

en: Error adding learner.
id_ID: Terjadi Kesalahan saat menambahkan Pelajar.

en: Error rendering %1$s shortcode - %2$s
id_ID: Kesalahan menerjemahkan %1$s shortcode - %2$s

en: Existing Questions
id_ID: Pertanyaan yang sudah ada

en: Export all rows (CSV)
id_ID: Ekspor semua baris (CSV)

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Failed to install/update the translation:
id_ID: Gagal menginstall/memperbarui terjemahan:

en: False
id_ID: Salah

en: Feature this course
id_ID: Utamakan kursus ini

en: Featured
id_ID: Unggulan

en: Featured Course
id_ID: Kursus Unggulan

en: Featured Courses
id_ID: Kursus Unggulan

en: Featured Courses Panel
id_ID: Panel Program Unggulan

en: Filter By Course
id_ID: Filter Berdasarkan Kursus

en: Find learner
id_ID: Cari pelajar

en: Free
id_ID: Gratis

en: Free Courses
id_ID: Kursus Gratis

en: Free Preview
id_ID: Preview Gratis

en: Gap Fill
id_ID: Isian

en: General
id_ID: Umum

en: Grade
id_ID: Nilai

en: Grade quiz
id_ID: Tingkat quis

en: Grade quiz automatically
id_ID: Nilai kuis otomatis

en: Grade:
id_ID: Nilai:

en: Grade: %d
id_ID: Nilai: %d

en: Graded
id_ID: Sudah dinilai

en: Grades quiz and displays answer explanation immediately after completion. Only applicable if quiz is limited to Multiple Choice, True/False and Gap Fill questions. Questions that have a grade of zero are skipped during autograding.
id_ID: Nilai kuis dan menampilkan penjelasan jawaban segera setelah selesai. Hanya berlaku jika kuis terbatas pada soal Pilihan Ganda, Benar / Salah dan Isi Gap. Pertanyaan yang memiliki nilai nol dilewati selama autograding.

en: Grading
id_ID: Penilaian

en: Grading Notes
id_ID: Catatan Penilaian

en: Guide/Teacher Notes for grading the answer
id_ID: Panduan / Catatan Guru untuk menilai jawabannya

en: Guide/Teacher Notes for grading the upload
id_ID: Panduan / Catatan Guru untuk menilai pengunggahan

en: Hard
id_ID: Susah

en: Header Image
id_ID: Gambar Header

en: Help us make Sensei better by allowing us to collect
    					<a href="%s" target="_blank">usage tracking data</a>.
    					No sensitive information is collected.
id_ID: Bantu kami membuat Sensei lebih baik dengan memungkinkan kami mengumpulkan
     					<a href="%s" target="_blank">Menggunakan data pelacakan</a>.
    					Tidak ada informasi sensitif yang dikumpulkan.

en: Hide this notice
id_ID: Sembunyikan pemberitahuan ini

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically, click this button:
id_ID: Jika browser Anda tidak mulai memuat halaman berikutnya secara otomatis, klik tombol ini:

en: Image Hard Crop - Archive
id_ID: Gambar dipotong dengan kasar - Arsip

en: Image Hard Crop - Course Lessons
id_ID: Image Hard Crop - Pelajaran Kursus

en: Image Height - Archive
id_ID: Tinggi gambar - Arsip

en: Image Height - Course Lessons
id_ID: Tinggi Gambar - Pelajaran Kursus

en: Image Height - Single
id_ID: Tinggi gambar - Tunggal

en: Image Width - Archive
id_ID: Lebar gambar - Arsip

en: Image Width - Course Lessons
id_ID: Lebar Gambar - Pelajaran Kursus

en: Image Width - Single
id_ID: Lebar gambar - Tunggal

en: Important Sensei updates required
id_ID: Diperlukan pembaruan Penting Sensei

en: Important Sensei upgrades required!
id_ID: Diperlukan peningkatan Sensei penting!

en: In Progress
id_ID: Dalam Proses

en: In progress
id_ID: Dalam proses

en: Incorrect - Right Answer:
id_ID: Salah - Jawaban Benar:

en: Incorrect login details
id_ID: Detail login salah

en: Install
id_ID: Pasang

en: Install Language Pack
id_ID: Install Paket Bahasa

en: Install Sensei Pages
id_ID: Pasang Sensei Pages

en: Insufficient permissions
id_ID: Izin tidak mencukupi

en: Invalid Course
id_ID: Kursus tidak valid

en: Invalid author id
id_ID: Id penulis tidak valid

en: Invalid author permissions
id_ID: Perizinan penulis tidak valid

en: Invalid post type. Can duplicate only lessons and courses
id_ID: Tipe pos tidak valid. Hanya dapat menduplikasi pelajaran dan kursus

en: Invalid request
id_ID: Permintaan tidak valid

en: Is the course featured.
id_ID: Ini merupakan kursus unggulan.

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Language options.
id_ID: Pilihan bahasa

en: Last Updated
id_ID: Terakhir Diperbarui

en: Learner
id_ID: Pelajar

en: Learner Management
id_ID: Pengelolaan Pelajar

en: Learner Profiles
id_ID: Profil siswa

en: Learner added successfully!
id_ID: Pelajar berhasil ditambahkan!

en: Learner will also be added to the course '%1$s' if they are not already taking it.
id_ID: Pelajar juga akan ditambahkan ke kursus '%1$s' jika mereka belum mengambilnya.

en: Learners
id_ID: Pelajar

en: Learners added successfully!
id_ID: Pelajar berhasil ditambahkan!

en: Learners per page
id_ID: Pelajar per halaman

en: Learners taking this Course
id_ID: Pelajar mengambil kursus ini

en: Learners taking this Lesson
id_ID: Pelajar mengambil pelajaran ini

en: Length:
id_ID: Waktu:

en: Lesson
id_ID: Pelajaran

en: Lesson Complexity
id_ID: Kompleksitas Pelajaran

en: Lesson Course
id_ID: Kursus Pelajaran

en: Lesson Information
id_ID: Informasi pelajaran

en: Lesson Length in minutes
id_ID: Panjang Pelajaran dalam menit

en: Lesson Reset Successfully.
id_ID: Pelajaran berhasil direset.

en: Lesson Tags
id_ID: Label Pelajaran

en: Lesson tag: %1$s
id_ID: Label pelajaran: %1$s

en: Lesson tags: %1$s
id_ID: Label pelajaran: %1$s

en: Lessons
id_ID: Pelajaran

en: Lessons Archive
id_ID: Arsip Pelajaran

en: Lessons in this Course
id_ID: Pelajaran dalam kursus ini

en: Login
id_ID: Masuk

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Lost your password?
id_ID: Lupa passwordmu ?

en: Manage Grading
id_ID: Kelola Tingkatan

en: Manage Learners
id_ID: Kelola Pelajar

en: Manage learners
id_ID: Kelola pelajar

en: Manage this course's learners %1$shere%2$s.
id_ID: Kelola peserta kursus  ini%1$s di sini %2$s.

en: Manage this lesson's learners %1$shere%2$s.
id_ID: Kelola pembelajar lesson ini %1$s disini %2$s.

en: Mark as Complete
id_ID: Tandai telah Selesai

en: Maximum upload file size: %1$d%2$s
id_ID: Ukuran berkas unggahan maksimum: %1$d%2$s

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message Information
id_ID: Informasi Pesan

en: Message from course:
id_ID: Pesan dari kursus:

en: Message from lesson:
id_ID: Pesan dari pelajaran:

en: Message received by:
id_ID: Pesan diterima oleh:

en: Message sent by:
id_ID: Pesan dikirim oleh:

en: Messages
id_ID: Pesan

en: Module
id_ID: Modul

en: Module not found
id_ID: Modul tidak ditemukan

en: Module order
id_ID: Urutan Modul

en: Modules
id_ID: Modul

en: More
id_ID: Lebih

en: More Lessons
id_ID: Pelajaran Selebihnya

en: More link text
id_ID: Lebih banyak teks tautan

en: Most Used
id_ID: Terbanyak Digunakan

en: Multiple Choice
id_ID: Pilihan Ganda

en: Multiple Question
id_ID: Pertanyaan Ganda

en: Multiple Questions
id_ID: Pertanyaan Ganda

en: My Active Courses
id_ID: Kursus Aktif Saya

en: My Completed Courses
id_ID: Kursus Selesai Saya

en: My Courses
id_ID: Kursus Saya

en: My Courses Page
id_ID: Halaman Kursusku

en: My Courses Pagination
id_ID: Pagination untuk kursusku

en: My Messages
id_ID: Pesan Saya

en: My Profile
id_ID: Profil Saya

en: New %s
id_ID: Baru %s

en: New Course Category Name
id_ID: Nama Kategori Kursus Baru

en: New Courses
id_ID: Kursus Baru

en: New Lessons
id_ID: Pelajaran Baru

en: New Module Name
id_ID: Nama Modul Baru

en: New Question
id_ID: Pertanyaan baru

en: New Question Category Name
id_ID: Nama Kategori Pertanyaan Baru

en: New Question Type Name
id_ID: Nama Jenis Pertanyaan Baru

en: New Quiz Type Name
id_ID: Jenis Quis Baru

en: New Tag Name
id_ID: Nama Label Baru

en: New course assigned to you
id_ID: Kursus baru telah ditugaskan kepada Anda

en: New course created by
id_ID: Kursus baru dibuat oleh

en: New course created.
id_ID: Kursus baru telah dibuat.

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next Lesson
id_ID: Pelajaran selanjutnya

en: No
id_ID: Tidak

en: No %s found
id_ID: %stidak ditemukan

en: No %s found in Trash
id_ID: %s tidak ditemukan dalam sampah

en: No Change
id_ID: Tidak berubah

en: No Course ID provided
id_ID: ID Kursus tidak disediakan

en: No Grade
id_ID: Tidak ada nilai

en: No active subscription
id_ID: Tidak ada langganan aktif

en: No course
id_ID: Tidak ada kursus

en: No course categories found.
id_ID: Kategori kursus tidak ditemukan

en: No courses exist yet. Please add some first.
id_ID: Belum ada kursus. Tolong tambahkan beberapa terlebih dahulu.

en: No courses found that match your selection.
id_ID: Tidak ada kursus yang sesuai dengan pillihan Anda.

en: No courses found.
id_ID: Tidak ada Kursus.

en: No items found.
id_ID: Tidak ada item ditemukan.

en: No learners found.
id_ID: Tidak ada pelajar.

en: No lessons exist yet for this course.
id_ID: Belum ada pelajaran untuk kursus ini.

en: No lessons exist yet. Please add some first.
id_ID: Belum ada pelajaran. Tolong tambahkan beberapa dulu.

en: No lessons found that match your selection.
id_ID: Tidak ditemukan pelajaran yang cocok dengan pilihan Anda.

en: No lessons found.
id_ID: Tidak ada pelajaran.

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease add some to %3$sthe course%4$s.%2$s
id_ID: Belum ada modul yang tersedia untuk pelajaran ini. %1$s Silakan tambah beberapa ke %3$s kursus %4$s.%2$s

en: No modules are available for this lesson yet. %1$sPlease select a course first.%2$s
id_ID: Belum ada modul yang tersedia untuk pelajaran ini. %1$s Silakan pilih kursus terlebih dahulu. %2$s

en: No modules found.
id_ID: Tidak ada modul yang ditemukan.

en: No posts found.
id_ID: Tidak ada postingan yang ditemukan.

en: No products exist yet.
id_ID: Belum ada produk.

en: No results found
id_ID: Tidak ada hasil

en: No submissions found.
id_ID: Tidak ditemukan submisi.

en: Not started
id_ID: Belum dimulai

en: Number (e.g. 1. Default)
id_ID: Nomor (contoh 1. awalnya)

en: Number of Categories (optional):
id_ID: Jumlah Kategori (opsional):

en: Number of Courses (optional):
id_ID: Jumlah Kursus (opsional):

en: Number of Lessons (optional):
id_ID: Jumlah Pelajaran (opsional):

en: Number of questions to show
id_ID: Jumlah pertanyaan yang ditampilkan

en: Number of questions:
id_ID: Jumlah pertanyaan:

en: Once all the course lessons have been completed
id_ID: Setelan semua pelajaran pelajaran selesai

en: Once all the upgrades have been completed you will be able to use your WordPress site again.
id_ID: Setelah semua peningkatan selesai, Anda akan dapat menggunakan situs WordPress Anda lagi.

en: Once you have saved your lesson you will be able to add questions.
id_ID: Setelah Anda menyimpan pelajaran Anda, Anda akan dapat menambahkan pertanyaan.

en: Only run these updates if you have been instructed to do so by Support staff.
id_ID: Hanya jalankan pembaruan ini jika Anda telah diinstruksikan untuk melakukannya oleh staf Dukungan.

en: Optional settings for WooCommerce Memberships functions.
id_ID: Pengaturan opsional untuk fungsi Keanggotaan WooCommerce.

en: Optional settings for WooCommerce functions.
id_ID: Pengaturan opsional untuk fungsi WooCommerce.

en: Or %1$s login %2$s to access your purchased courses
id_ID: Atau %1$s masuk %2$s untuk mengakses kursus yang telah Anda beli

en: Or %1$s to access your purchased courses
id_ID: Atau %1$s untuk mengakses kursus yang telah Anda beli

en: Order Courses
id_ID: Susun Kursus

en: Order Lessons
id_ID: Susun Pelajaran

en: Order Modules
id_ID: Pesan Modul

en: Order modules
id_ID: Pesan modul

en: Originally included in %1$s v%2$s
id_ID: Semula tercakup dalam %1$s v%2$s

en: Other Learners taking this Course
id_ID: Pelajar lain mengambil kursus ini

en: Other Lessons
id_ID: Pelajaran lainnya

en: Output a placeholder image when no featured image has been specified for Courses and Lessons.
id_ID: Output gambar kotak titik-titik ketika tidak ada gambar unggulan yang telah ditentukan untuk Kursus dan Pelajaran.

en: Output the Course Author on Course archive and My Courses page.
id_ID: Output Penulis Kursus di arsip Kursus dan halaman Kursusku.

en: Output the Course Image on the Course Archive Page.
id_ID: Output Gambar Kursus di Halaman Arsip Kursus.

en: Output the Course Image on the Single Course Page.
id_ID: Output Gambar Kursus pada Halaman Kursus Tunggal.

en: Output the Featured Courses Panel on the Course Archive Page.
id_ID: Output Panel Kursus Unggulan pada Halaman Arsip Kursus.

en: Output the Lesson Author on Course single page & Lesson archive page.
id_ID: Keluaran Penulis Pelajaran pada halaman Pelajaran tunggal & halaman Pelajaran.

en: Output the Lesson Image on the Single Course Page.
id_ID: Output Gambar Pelajaran pada Halaman Kursus Tunggal.

en: Output the Lesson Image on the Single Lesson Page.
id_ID: Hasil Gambar Pelajaran pada Halaman Pelajaran Tunggal.

en: Paid
id_ID: Berbayar

en: Paid Courses
id_ID: Kursus Berbayar

en: Parent Course Category
id_ID: Induk Kategori Kursus

en: Parent Course Category:
id_ID: Induk Kategori Kursus:

en: Parent Module
id_ID: Induk Modul

en: Parent Module:
id_ID: Induk Modul:

en: Parent Question Category
id_ID: Induk Kategori Pertanyaan

en: Parent Question Category:
id_ID: Induk Kategori Pertanyaan:

en: Parent Question Type
id_ID: Induk Jenis Pertanyaan

en: Parent Question Type:
id_ID: Induk Jenis Pertanyaan:

en: Parent Quiz Type
id_ID: Induk Jenis Quis

en: Parent Quiz Type:
id_ID: Induk Jenis Quis:

en: Parent Tag
id_ID: Label Induk

en: Parent Tag:
id_ID: Label Induk:

en: Part of: %s
id_ID: Bagian dari: %s

en: Pass Percentage
id_ID: Persentasi kelulusan

en: Pass required
id_ID: Lulus diperlukan

en: Pass required to complete lesson
id_ID: Lulus diperlukan untuk menyelesaikan pelajaran

en: Passed
id_ID: Lulus

en: Paste the embed code for your video (e.g. YouTube, Vimeo etc.) in the box above.
id_ID: Paste video embed code Anda (mis. YouTube, Vimeo, dll.) dalam textbox di atas.

en: Percent Complete
id_ID: Persen Selesai

en: Please add some first
id_ID: Tolong tambahkan beberapa terlebih dahulu

en: Please add some.
id_ID: Mohon tambahkan beberapa.

en: Please complete the previous %1$s before taking this Quiz.
id_ID: Silakan selesaikan %1$sterlebih dahulu sebelum mengambil quis ini.

en: Please complete the previous %1$s before taking this course.
id_ID: Silakan selesaikan %1$sterlebih dalulu sebelum mengambil kursus ini.

en: Please enter your username and password
id_ID: Silakan masukkan username dan password Anda

en: Please log in to view your messages.
id_ID: Silakan masuk untuk melihat pesan Anda.

en: Please login to view your messages.
id_ID: Silakan masuk untuk melihat pesan Anda.

en: Please purchase the %1$s before starting the lesson.
id_ID: Silakan beli %1$s sebelum memulai pelajaran.

en: Please purchase the %1$s before starting this Lesson.
id_ID: Silakan membeli %1$s sebelum memulai Pelajaran ini.

en: Please purchase the %1$s before starting this Quiz.
id_ID: Silakan membeli %1$s sebelum memulai Quis ini.

en: Please purchase the %1$s before taking this quiz.
id_ID: Silakan membeli %1$ssebelum mengambil quis ini.

en: Please save your lesson in order to add questions to your quiz.
id_ID: Harap simpan pelajaran Anda untuk menambahkan pertanyaan ke kuis Anda.

en: Please sign up for %1$sthe course%2$s before taking this quiz
id_ID: Silakan mendaftar untuk kursus %1$s %2$ssebelum mengikuti kuis ini

en: Please sign up for the %1$s before starting the lesson.
id_ID: Silakan mendaftar %1$s sebelum memulai pelajaran.

en: Please sign up for the %1$s before starting this Quiz.
id_ID: Silakan mendaftar %1$s sebelum memulai Quis ini.

en: Please sign up for the %1$s before taking this Quiz.
id_ID: Silakan mendaftar %1$s sebelum mengambil Quis ini.

en: Please sign up for the %1$s before taking this quiz.
id_ID: Silahkan mendaftar untuk %1$s sebelum mengambil quis ini.

en: Please supply a %1$s ID.
id_ID: Harap sertakan %1$s ID.

en: Please supply a course ID for the shortcode: %s
id_ID: Harap berikan ID kursus untuk shortcode ini: %s

en: Please supply a lesson ID for this shortcode.
id_ID: Harap berikan ID pelajaran untuk shortcode ini.

en: Please use '%s' instead.
id_ID: Silakan menggunakan '%s' sebagai gantinya.

en: Points: %s
id_ID: Poin: %s

en: Prerequisite
id_ID: Prasyarat

en: Prevent the frontend javascript from loading. This affects the progress bars and the My Courses tabs.
id_ID: Mencegah javascript frontend dari memuat. Ini memengaruhi bilah kemajuan dan tab Kursusku.

en: Prevent the frontend stylesheets from loading. This will remove the default styles for all Sensei elements.
id_ID: Mencegah stylesheet frontend dari memuat. Ini akan menghapus gaya default untuk semua elemen Sensei.

en: Preview this course
id_ID: Preview kursus ini

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Processing Updates...
id_ID: Memproses Pembaruan...

en: Public learner profiles
id_ID: Profil pelajar publik

[ctx: Purchase thank you note on Checkout page. The course link(s) will be show]
en: You have purchased the following course: | You have purchased the following courses:
id_ID[0]: Anda telah membeli kursus berikut:

en: Purchase this Course
id_ID: Beli kursus ini

en: Question
id_ID: Pertanyaan

en: Question %d:
id_ID: Pertanyaan %d:

en: Question Category:
id_ID: Kategori pertanyaan:

en: Question Description (optional):
id_ID: Deskripsi pertanyaan (opsional)

en: Question Grade:
id_ID: Nilai pertanyaan:

en: Question Type:
id_ID: Tipe pertanyaan

en: Question Types
id_ID: Jenis Pertanyaan

en: Question grade:
id_ID: Nilai pertanyaan:

en: Question media:
id_ID: Media pertanyaan:

en: Question:
id_ID: Pertanyaan:

en: Questions
id_ID: Pertanyaan

en: Quiz
id_ID: Quis

en: Quiz Graded Successfully!
id_ID: Quis telah berhasil dinilai!

en: Quiz Questions
id_ID: Pertanyaan Kuis

en: Quiz Reset Successfully.
id_ID: Quis berhasil direset.

en: Quiz Saved Successfully.
id_ID: Quis Berhasil Tersimpan.

en: Quiz Settings
id_ID: Pengaturan Kuis

en: Quiz Types
id_ID: Jenis Quis

en: Quiz passmark percentage
id_ID: Persentase kelulusan kuis

en: Quiz question points format
id_ID: Format poin pertanyaan kuis

en: Quizzes
id_ID: Quis

en: Randomise answer order
id_ID: Acak urutan jawaban

en: Randomise question order
id_ID: Acak urutan pertanyaan

en: Re-run Update
id_ID: dijalankan ulang pembaharuannya

en: Re: %1$s
id_ID: Balasan: %1$s

en: Recalculate Course(s) Completion (do not notify on complete)
id_ID: Hitung ulang Penyelesaian Kursus (jangan beritahukan saat selesai)

en: Recalculate Course(s) Completion (notify on complete)
id_ID: Hitung ulang Penyelesaian Kursus (beritahukan saat selesai)

en: Recommended Answer
id_ID: Jawaban yang Disarankan

en: Register
id_ID: Daftar

en: Register for this Course
id_ID: Daftar untuk Kursus ini

en: Remember me
id_ID: Ingatkan saya

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove Question
id_ID: Hapus pertanyaan

en: Remove Question(s)
id_ID: Hapus pertanyaan

en: Remove Sensei activity for deleted users
id_ID: Hapus aktivitas Sensei untuk user terhapus

en: Remove from %1$s
id_ID: Hapus dari %1$s

en: Removes all course, lesson &amp; quiz activity for users that have already been deleted from the database. This will fix incorrect learner counts in the Analysis section.
id_ID: Menghapus semua kursus, pelajaran &amp; aktivitas kuis untuk pengguna yang telah dihapus dari database. Ini akan memperbaiki jumlah pembelajar yang salah di bagian Analisis.

en: Reset Course(s)
id_ID: Reset Kursus

en: Reset Lesson
id_ID: Reset Pelajaran

en: Reset Quiz
id_ID: Reset Kuis

en: Reset progress
id_ID: Reset proses

en: Restrict course video
id_ID: Batasi kursus video

en: Restricted Access
id_ID: Akses terbatas

en: Restructure question meta data
id_ID: Merestrukturisasi meta data pertanyaan

en: Restructure quiz lesson relationship
id_ID: Restrukturisasi hubungan pelajaran quis

en: Restructures the question meta data as it relates to quizzes - this accounts for changes in the data structure in v1.6+.
id_ID: Merestrukturisasi meta data pertanyaan yang berkaitan dengan quis - ini menyumbang perubahan dalam struktur data di v1.6 +.

en: Review grade
id_ID: Tinjau nilai

en: Right:
id_ID: Benar:

en: Run Update
id_ID: Jalankan Pembaruan

en: SENSEI: The hook '%1$s', has been deprecated since '%2$s'.
id_ID: SENSEI: hook '%1$s', sudah tidak digunakan lagi sejak '%2$s'.

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Course
id_ID: Simpan kursus

en: Save Quiz
id_ID: Simpan Kuis

en: Save course order
id_ID: Simpan urutan kursus

en: Save lesson order
id_ID: Simpan urutan pelajaran

en: Save module order
id_ID: Simpan urutan modul

en: Search
id_ID: Cari

en: Search %s
id_ID: Cari %s

en: Search Course Categories
id_ID: Cari Kategori Kursus

en: Search Courses
id_ID: Cari Kursus

en: Search Learners
id_ID: Cari Pelajar

en: Search Lesson Tags
id_ID: Cari Label Pelajaran

en: Search Lessons
id_ID: Cari Pelajaran

en: Search Modules
id_ID: Mencari Modul

en: Search Question Categories
id_ID: Cari Kategori Pertanyaan

en: Search Question Types
id_ID: Cari Jenis Pertanyaan

en: Search Quiz Types
id_ID: Cari Jenis Quis

en: Search Users
id_ID: Cari User

en: Search for a user by typing their name or username.
id_ID: Cari user dengan mengetikkan nama atau username-nya.

en: Search for and select the courses that this module will belong to.
id_ID: Mencari dan memilih kursus yang dimiliki oleh modul ini.

en: Search for courses
id_ID: Mencari kursus

en: Search for courses...
id_ID: Mencari kursus...

en: Seems you don't have permission to do this!
id_ID: Sepertinya Anda tidak mempunyai ijin untuk ini!

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select Category:
id_ID: Pilih Kategori:

en: Select Course
id_ID: Pilih Kursus

en: Select Course(s)
id_ID: Pilih Kursus

en: Select Courses
id_ID: Pilih Kursus

en: Select Learner
id_ID: Pilih Pelajar

en: Select a Page:
id_ID: Pilih Halaman:

en: Select a Question Category
id_ID: Pilih Kategori Pertanyaan

en: Select a course
id_ID: Pilih kursus

en: Select a lesson
id_ID: Pilih pelajaran

en: Select the notifications that will be sent to all users.
id_ID: Pilih pemberitahuan yang akan dikirimkan ke semua pengguna.

en: Select the notifications that will be sent to learners.
id_ID: Pilih pemberitahuan yang akan dikirimkan ke para pelajar.

en: Select the notifications that will be sent to teachers.
id_ID: Pilih pemberitahuan yang akan dikirimkan ke para intruktur.

en: Selected from '%1$s'
id_ID: Dipilih dari '%1$s'

en: Send Message
id_ID: Kirim Pesan

en: Send Private Message
id_ID: Kirim pesan pribadi

en: Sensei - Category Courses
id_ID: Sensei -- Kategori Kursus

en: Sensei - Course Categories
id_ID: Sensei - Kategori Kursus

en: Sensei - Course Component
id_ID: Sensei - Komponen Kursus

en: Sensei - Lesson Component
id_ID: Sensei - Komponen Pelajaran

en: Sensei Settings
id_ID: Pengaturan Sensei

en: Sensei Updates
id_ID: Pembaruan Sensei

en: Sensei activity type %s is no longer used.
id_ID: Jenis aktivitas Sensei %s tidak lagi digunakan.

en: Sent by %1$s on %2$s.
id_ID: Dikirim oleh %1$s dari %2$s.

en: Set all quizzes to have a random question order
id_ID: Set semua quis untuk menggunakan urutan pertanyaan acak

en: Set all quizzes to show all questions
id_ID: Set semua quis untuk menampilkan semua pertanyaan

en: Set default order of lessons
id_ID: Set default urutan pelajaran

en: Set default question type
id_ID: Set default tipe pertanyaan

en: Set default quiz grade type
id_ID: Set default tipe nilai quis

en: Set the quiz question points format
id_ID: Setel format poin pertanyaan kuis

en: Sets all question grade points to the default value of '1'.
id_ID: Set semua poin nilai ke default '1'

en: Sets all questions to the default 'multiple choice' type.
id_ID: Set semua pertanyaan ke default tipe 'pilihan ganda'

en: Sets all quizzes to show all questions - this can be changed per quiz.
id_ID: Set semua quis untuk menampilkan semua pertanyaan - ini dapat diubah per quis.

en: Sets all quizzes to the default 'auto' grade type.
id_ID: Set semua quis ke default 'auto' tipe penilaian

en: Sets the order all of questions in all quizzes to a random order, which can be switched off per quiz.
id_ID: Set urutan semua pertanyaan dalam semua quis ke urutan acak, yang mana dapat dimatikan per quis.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings > General
id_ID: Pengaturan > Umum

en: Settings for email notifications sent from your site.
id_ID: Pengaturan untuk pemberitahuan surat elektronik yang dikirim dari situs Anda.

en: Settings for public Learner Profiles.
id_ID: Pengaturan untuk Profil Siswa untuk publik.

en: Settings that apply to all Courses.
id_ID: Pengaturan yang berlaku untuk semua kursus.

en: Settings that apply to all Lessons.
id_ID: Pengaturan yang berlaku untuk semua Pelajaran.

en: Settings that apply to the entire plugin.
id_ID: Pengaturan yang berlaku untuk seluruh plugin.

en: Show a random selection of questions from this quiz each time a student views it.
id_ID: Tampilkan pilihan pertanyaan acak dari kuis ini setiap kali siswa melihatnya.

en: Show all courses
id_ID: Perlihatkan semua kursus

en: Show all teachers
id_ID: Tampilkan semua instruktur

en: Show hierarchy
id_ID: Tampilkan hirarki

en: Show learner's courses
id_ID: Tampilkan kursus pelajar

en: Show post counts
id_ID: Tampilkan jumlah posting

en: Sign Up
id_ID: Daftar

en: Single Course Image
id_ID: Gambar Kursus Tunggal

en: Single Lesson Images
id_ID: Gambar Pelajaran Tunggal

en: Skip setup
id_ID: Lewati setup

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
id_ID: Maaf, terjemahan untuk bahasa Anda tidak tersedia =/

en: Sorry, you do not have an access to this content without an active subscription.
id_ID: Maaf, Anda tidak memiliki akses ke konten ini tanpa berlangganan.

en: Sort by newest first
id_ID: Urutkan berdasar yang paling baru

en: Sort by title A-Z
id_ID: Urutkan berdasarkan judul A-Z

en: Start %s
id_ID: Mulai %s

en: Start a Course!
id_ID: Mulai Kursus!

en: Start taking this Course
id_ID: Mulai mengambil Kursus ini

en: Submitted file: %1$s
id_ID: File yang dikirim: %1$s

en: Teacher
id_ID: Instruktur

en: Text (e.g. Points: 1)
id_ID: Teks (contohnya Poin: 1)

en: Text after the Gap:
id_ID: Teks setelah titik-titik:

en: Text and Brackets (e.g. [Points: 1])
id_ID: Teks dan Braket (Contohnya. [Poin: 1])

en: Text before the Gap:
id_ID: Teks sebelum titik-titik

en: The Course
id_ID: Kursus

en: The Gap:
id_ID: isi titik-titik:

en: The address from which all emails will be sent.
id_ID: Alamat dari mana semua surel akan dikirim.

en: The author identifier.
id_ID: Pengenal Penulis.

en: The background colour for Sensei email templates. Default %1$s#f5f5f5%2$s.
id_ID: Warna latar belakang untuk template surel Sensai. Default %1$s#557da1%2$s.

en: The base colour for Sensei email templates. Default %1$s#557da1%2$s.
id_ID: Warna dasar untuk template surel Sensai. Default %1$s#557da1%2$s.

en: The course content.
id_ID: Isi kursus.

en: The course excerpt.
id_ID: Kutipan kursus.

en: The course lessons.
id_ID: Pelajaran kursus.

en: The course module id order.
id_ID: Urutan id modul kursus.

en: The course module ids.
id_ID: Id modul kursus.

en: The course order has been saved.
id_ID: Urutan kursus telah tersimpan.

en: The course prerequisite.
id_ID: Pra syarat kursus.

en: The course status.
id_ID: Status kursus

en: The course title.
id_ID: Judul Kursus.

en: The course to which this message relates.
id_ID: Kursus yang terkait dengan pesan ini.

en: The course video embed html.
id_ID: Video kursus embed html.

en: The height in pixels of the featured image for the Course Archive page.
id_ID: Ketinggian dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman Arsip Kursus.

en: The height in pixels of the featured image for the Course single post page.
id_ID: Tinggi dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman posting Kursus tunggal.

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
id_ID: Ketinggian dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk Pelajaran pada halaman Kursus Tunggal.

en: The height in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
id_ID: Tinggi dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman posting tunggal Pelajaran.

en: The latest version of Sensei requires some important database upgrades. In order to run these upgrades you will need to follow the step by step guide below. Your site will not function correctly unless you run these critical updates.
id_ID: Versi terbaru Sensei memerlukan beberapa peningkatan basis data yang penting. Untuk menjalankan peningkatan ini, Anda harus mengikuti panduan langkah demi langkah di bawah ini. Situs Anda tidak akan berfungsi dengan benar kecuali Anda menjalankan pembaruan penting ini.

en: The lesson order has been saved.
id_ID: Urutan pelajaran telah tersimpan.

en: The lesson to which this message relates.
id_ID: Pelajaran yang terkait dengan pesan ini.

en: The main body background colour for Sensei email templates. Default %1$s#fdfdfd%2$s.
id_ID: Warna latar belakang utama untuk template surel Sensei. Default %1$s#fdfdfd%2$s.

en: The main body text colour for Sensei email templates. Default %1$s#505050%2$s.
id_ID: Warna teks main body untuk template surel Sensei. Default %1$s# 505050%2$s.

en: The module order has been saved for this course.
id_ID: Pesanan modul telah tersimpan untuk kursus ini.

en: The name from which all emails will be sent.
id_ID: Nama dari mana semua surel akan dikirim.

en: The nonce supplied in order to run this update function is invalid
id_ID: Nonce yang disediakan untuk menjalankan fungsi pembaruan ini tidak valid

en: The number of courses to output for the my courses page.
id_ID: Jumlah kursus untuk output untuk halaman kursusku.

en: The page to use to display courses. If you leave this blank the default custom post type archive will apply.
id_ID: Halaman yang akan digunakan untuk menampilkan kursus. Jika Anda membiarkan ini kosong, arsip jenis posting kustom default akan berlaku.

en: The page to use to display the courses that a user is currently taking as well as the courses a user has complete.
id_ID: Halaman yang akan digunakan untuk menampilkan kursus yang sedang diambil pengguna serta kursus yang telah diselesaikan pengguna.

en: The pass mark is %1$s
id_ID: Tanda lulus adalah %1$s

en: The passmark must be achieved before the lesson is complete.
id_ID: Passmark harus dicapai sebelum pelajaran selesai.

en: The product associated with this course.
id_ID: Produk yang berkaitan dengan kursus ini.

en: The product you are buying contains a course you are already taking
id_ID: Produk yang Anda beli berisi kursus yang sudah Anda ambil

en: The text that will be displayed on the Course Archive for the more courses link.
id_ID: Teks yang akan ditampilkan di Arsip Kursus untuk tautan mata kuliah lainnya.

en: The text to appear in the footer of Sensei emails.
id_ID: Teks yang muncul di bagian bawah surel Sensei.

en: The user requested does not exist.
id_ID: Pengguna yang diminta tidak ada.

en: The username of the learner who sent this message.
id_ID: Username dari pelajar yang mengirim pesan ini.

en: The username of the teacher who received this message.
id_ID: Username dari instruktur yang mengirim pesan ini.

en: The width in pixels of the featured image for the Course Archive page.
id_ID: Lebar dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman Arsip Kursus.

en: The width in pixels of the featured image for the Course single post page.
id_ID: Lebar dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman posting Kursus tunggal.

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons on the Course Single page.
id_ID: Lebar dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk Pelajaran pada halaman Kursus Tunggal.

en: The width in pixels of the featured image for the Lessons single post page.
id_ID: Lebar dalam piksel dari gambar yang ditampilkan untuk halaman Pelajaran tunggal.

en: Their quiz is graded (auto and manual grading)
id_ID: Kuis mereka telah dinilai (penilaian otomatis dan manual)

en: There are no Questions for this Quiz yet. Please add some below.
id_ID: Belum ada Pertanyaan untuk Kuis ini. Silakan tambahkan beberapa di bawah ini.

en: There are no courses for this teacher.
id_ID: Tidak ada Kursus untuk instruktur ini.

en: There are no lessons in this course.
id_ID: Tidak ada pelajaran dalam kursus ini.

en: There are no questions for this Quiz yet. Check back soon.
id_ID: Belum ada pertanyaan untuk Quis ini. Periksa kembali nanti.

en: There are no questions matching your search.
id_ID: Tidak ada pertanyaan yang cocok dengan pencarian Anda.

en: There is no quiz for this lesson yet - please add one in the 'Quiz Questions' box.
id_ID: Belum ada kuis untuk pelajaran ini - silakan tambahkan satu di kotak 'Pertanyaan Kuis'.

en: There is no translation available for your language!
id_ID: Tidak ada terjemahan yang tersedia dalam bahasa Anda!

en: These are updates that have been made available as new Sensei versions have been released. Updates of type %1$sAuto%2$s will run as you update Sensei to the relevant version - other updates need to be run manually and you can do that here.
id_ID: Ini adalah pembaruan yang telah tersedia saat versi Sensei baru telah dirilis. Tipe update %1$sAuto%2$s akan berjalan saat Anda memperbarui Sensei ke versi yang relevan - pembaruan lainnya harus dijalankan secara manual dan Anda dapat melakukannya di sini.

en: They complete a course
id_ID: Mereka menyelesaikan kursus

en: They receive a reply to their private message
id_ID: Mereka menerima balasan untuk pesan pribadi mereka

en: This bulk action is not supported
id_ID: Tindakan massal tidak didukung

en: This course is already in your cart, please proceed to %1$s, to gain access.
id_ID: Kursus ini telah ada dalam keranjang Anda, silakan lanjutkan ke proses %1$s, untuk medapatkan akses.

en: This feedback will be automatically displayed to the student once they have completed the quiz.
id_ID: Feedback ini akan secara otomatis ditampilkan kepada siswa setelah mereka menyelesaikan kuis.

en: This indexes the comment statuses in the database, which will speed up all Sensei activity queries.
id_ID: Ini mengindeks status komentar dalam database, yang akan mempercepat semua kueri aktivitas Sensei.

en: This is a preview lesson. Please purchase the %1$s to access all lessons.
id_ID: Ini merupakan preview pelajaran. Silakan beli %1$suntuk mengakses semua pelajaran.

en: This is a preview lesson. Please sign up for the %1$s to access all lessons.
id_ID: Ini merupakan preview pelajaran. Silakan mendaftar %1$s untuk mengakses semua pelajaran.

en: This learner has no active courses.
id_ID: Pelajar ini tidak mempunyai kursus aktif.

en: This learner has not completed any courses yet.
id_ID: Pelajar ini belum menyelesaikan kursus satu pun.

en: This quiz is not able to be automatically graded.
id_ID: Quis ini tidak dapat dinilai secara otomatis.

en: This widget will output a list of Course Categories.
id_ID: Widget ini akan menampilkan daftar dari Kategori Kursus.

en: This widget will output a list of Courses - New, Featured, Free, Paid, Active, Completed.
id_ID: Widget ini akan menampilkan daftar Kursus - Baru, Unggulan, Gratis, Berbayar, Aktif, Lengkap.

en: This widget will output a list of Courses for a specific category.
id_ID: Widget ini akan menampilkan daftar Kursus dari kategori yang spesifik.

en: This widget will output a list of the latest Lessons.
id_ID: Widget ini akan menampilkan daftar Pelajaran terbaru.

en: This will allow learners to post comments on the single Lesson page, only learner who have access to the Lesson will be allowed to comment.
id_ID: Ini akan memungkinkan pelajar untuk mengirim komentar pada halaman Pelajaran tunggal, hanya pelajar yang memiliki akses ke Pelajaran akan diizinkan untuk berkomentar.

en: This will determine when courses are marked as complete.
id_ID: Ini akan menentukan kapan kursus ditandai sebagai selesai.

en: This will duplicate the course lessons along with all of their quizzes and questions. Are you sure you want to do this?
id_ID: Ini akan menduplikasi pelajaran kursus dengan semua kuis dan pertanyaanya. Anda yakin ingin melakukan ini?

en: This will duplicate the lesson quiz and all of its questions. Are you sure you want to do this?
id_ID: Ini akan menduplikasi kuis pelajaran dan semua pertanyaannya. Anda yakin ingin melakukan ini?

en: Title (optional):
id_ID: Judul (opsional):

en: To prevent issues with Sensei module names, your Email Address in %1$s should also belong to an Administrator user. You can either %2$s with the email address %3$s, or change that email address to match the email of an %4$s.
id_ID: Untuk mencegah masalah dengan nama modul Sensei, Alamat Email Anda di %1$s juga harus menjadi milik pengguna Administrator. Anda dapat %2$s dengan alamat email %3$s, atau ubah alamat email itu agar cocok sebagai %4$s.

en: To run the upgrades click on each of the links below in the order that they appear.
id_ID: Untuk menjalankan peningkatan, klik pada masing-masing tautan di bawah ini sesuai urutannya.

en: Total Completed Courses
id_ID: Total Kurses Selesai

en: Total Courses
id_ID: Total Kursus

en: Total Grade
id_ID: Nilai Total

en: Total Learners
id_ID: Total Pelajar

en: Total Lessons
id_ID: Total Pelajaran

en: Translations installed/updated successfully!
id_ID: Terjemahan berhasil terinstall/terupdate!

en: True
id_ID: Benar

en: True/False
id_ID: Benar/Salah

en: Type
id_ID: Tipe

en: Unassign from Course(s)
id_ID: Batalkan penugasan dari Kursus

en: Ungraded
id_ID: Belum dinilai

en: Unique identifier for the object.
id_ID: Pengenal Unik untuk objek.

en: Unused
id_ID: Tidak dipakai

en: Update
id_ID: Ubah

en: Update Course Category
id_ID: Perbarui Kategori Kursus

en: Update Gap Fill questions
id_ID: Perbarui pertanyaan isian

en: Update Lesson Tag
id_ID: Perbarui Label Induk

en: Update Module
id_ID: Perbarui Modul

en: Update Question
id_ID: Ubah pertanyaan

en: Update Question Category
id_ID: Perbarui Kategori Pertanyaan

en: Update Question Type
id_ID: Perbarui Jenis Pertanyaan

en: Update Quiz Type
id_ID: Perbarui Jenis Quis

en: Update comment counts
id_ID: Perbarui jumlah komentar

en: Update comment counts on Courses and Lessons due to status changes.
id_ID: Perbarui jumlah komentar pada Kursus dan Pelajaran sesuai dengan perubahan statusnya.

en: Update completed successfully!
id_ID: Pembaruan selesai dengan sukses!

en: Update existing lesson statuses.
id_ID: Perbarui status pelajaran eksisting

en: Update lesson statuses
id_ID: Perbarui status pelajaran

en: Update question answer data
id_ID: Perbarui data jawaban pertanyaan

en: Update question grade points
id_ID: Perbarui poin nilai pertanyaan

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Updates
id_ID: Pembaruan

en: Updates questions to use the new question types structure.
id_ID: Perbarui pertanyaan untuk menggunakan tipe struktur pertanyaan baru.

en: Updates the format of gap fill questions to allow auto grading and greater flexibility in matching.
id_ID: Memperbarui format pertanyaan isian untuk memungkinkan pemberian nilai otomatis dan fleksibilitas yang lebih besar dalam pencocokan.

en: Uploading a new file will replace your existing one:
id_ID: Mengunggah file baru akan menimpa file yang sudah ada:

en: Use WooCommerce to sell Courses by linking a Product to a Course.
id_ID: Gunakan WooCommerce untuk menjual Kursus dengan menghubungkan Produk ke Kursus.

en: Use placeholder images
id_ID: Gunakan gambar kotak titik-titik

en: Use this action to install or re-install translation for your language if available.
id_ID: Gunakan tindakan ini untuk menginstal atau menginstal ulang terjemahan untuk bahasa Anda jika tersedia.

en: Used
id_ID: Dipakai

en: Used when you don't want the course video to be viewable by non-members
id_ID: Gunakan saat Anda tidak ingin video kursus dapat dilihat oleh non-anggota

en: Username or Email
id_ID: Username atau Email

en: Users must be logged in to view Course and Lesson content.
id_ID: Pengguna harus masuk untuk melihat Konten Kursus dan Pelajaran.

en: Validation Error
id_ID: Kesalahan Validasi

en: Variation #
id_ID: Variasi #

en: View %s
id_ID: Lihat %s

en: View & reply to private messages sent to your course & lesson teachers.
id_ID: Lihat & jawab pesan pribadi yang dikirim ke pelajaran & instruktur Anda.

en: View course
id_ID: Lihat kursus

en: View course: %1$s
id_ID: Lihat kursus: %1$s

en: View results
id_ID: Lihat hasil

en: View the Lesson Quiz
id_ID: Lihat Quis Pelajaran

en: View the lesson quiz
id_ID: Lihat quis pelajaran

en: Want to know what these upgrades are all about? %1$sFind out more here%2$s.
id_ID: Ingin tahu apa yang dimaksud dengan peningkatan versi ini? %1$s Cari tahu lebih lanjut di sini %2$s.

en: We'd love if you helped us make Sensei better by allowing us to collect
    				<a href="%s" target="_blank">usage tracking data</a>.
    				No sensitive information is collected, and you can opt out at any time.
id_ID: Kami akan senang jika Anda membantu kami membuat Sensei lebih baik dengan memungkinkan kami mengumpulkan
    				<a href="%s" target="_blank"> pelacakan data pengguna </a>.
    				 Tidak ada informasi sensitif yang dikumpulkan, dan Anda dapat menyisih kapan saja.

en: WooCommerce Memberships
id_ID: Keanggotaan WooCommerce

en: WooCommerce Product
id_ID: Produk WooCommerce

en: Wrong:
id_ID: Salah:

en: Yes
id_ID: Ya

en: You %1$s the lesson
id_ID: Anda %1$spelajarannya

en: You are not allowed to view this message.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk melihat pesan ini.

en: You can access %d of this course's lessons for free
id_ID: Anda dapat mengakses %d pelajaran kursus ini secara gratis

en: You can edit the assigned course here:
id_ID: Anda dapat mengedit kursus yang ditetapkan di sini:

en: You can grade this quiz %1$shere%2$s.
id_ID: Anda dapat menilai quis ini %1$s di sini %2$s.

en: You can reply to this message %1$shere%2$s.
id_ID: Anda dapat membalas pesan ini %1$s di sini %2$s.

en: You can review and publish the new course here:
id_ID: Anda dapat meninjau dan mempublikasikan kursus baru di sini:

en: You can review your grade and your answers %1$shere%2$s.
id_ID: Anda dapat mereview nilai dan jawaban Anda %1$s di sini %2$s.

en: You can view the message and reply %1$shere%2$s.
id_ID: Anda dapat melihat pesan dan membalas %1$s di sini %2$s.

en: You do not have any messages.
id_ID: Anda tidak mempunyai pesan satu pun.

en: You have already added this Course to your cart. Please %1$s to access the course.
id_ID: Anda telah menambahkan Kursus ini dalam keranjang Anda. Silakan %1$s untuk mengaksesnya.

en: You have completed a course
id_ID: Anda telah menyelesaikan kursus

en: You have completed a quiz
id_ID: Anda telaj menyelesaikan quis

en: You have completed and %1$s the course
id_ID: Anda telah menyelesaikan dan %1$s kursusnya

en: You have completed this lesson's quiz and it will be graded soon. %1$sView the lesson quiz%2$s
id_ID: Anda telah menyelesaikan kuis ini dan itu akan segera dinilai. %1$sLihat kuis pelajaran  %2$s

en: You have completed this quiz and it will be graded soon. You require %1$s%% to pass.
id_ID: Anda telah menyelesaikan kuis ini dan akan segera dinilai. Anda membutuhkan %1$s%% agar lulus.

en: You have no active courses.
id_ID: Anda tidak mempunyai kursus yang aktif

en: You have no completed courses.
id_ID: Anda tidak mempunyai kursus yang telah selesai.

en: You have no courses.
id_ID: Anda tidak mempunyai kursus.

en: You have no featured courses.
id_ID: Anda tidak mempunyai kursus unggulan.

en: You have not completed any courses yet.
id_ID: Anda belum menyelesaikan kursus satu pun.

en: You have not started this course yet.
id_ID: Anda belum memulai kursus ini.

en: You have not taken this lesson's quiz yet
id_ID: Anda belum mengambil quis pelajaran ini.

en: You have passed this course with a grade of %1$d%%.
id_ID: Anda telah lulus kursus ini dengan nilai %1$d %%.

en: You have received a reply to your private message
id_ID: Anda telah menerima balasan untuk pesan pribadi Anda

en: You have selected more questions than this category contains - please reduce the number of questions that you are adding.
id_ID: Anda telah memilih lebih banyak pertanyaan daripada kategori ini - kurangi jumlah pertanyaan yang Anda tambahkan.

en: You must be logged in to take this quiz
id_ID: Anda harus masuk untuk mengambil quis ini

en: You must be logged in to view the non-purchased courses. Click here to %1$slogin%2$s.
id_ID: Anda harus masuk untuk melihat kursus yang tidak dibeli. Klik di sini untuk %1$smasuk%2$s.

en: You must first complete %1$s before viewing this Lesson
id_ID: Pertama-tama Anda harus menyelesaikakn %1$s sebelum melihat Pelajaran

en: You must first complete %1$s before viewing this course
id_ID: Pertama-tama Anda harus menyelesaikan %1$s sebelum melihat kursus ini

en: You must first complete: %1$s
id_ID: Pertama-tama Anda harus menyelesaikan: %1$s

en: You require %1$d%% to pass this course. Your grade is %2$s%%.
id_ID: Anda memerlukan %1$d%% untuk lulus kursus. Nilai Anda adalah %2$s%%.

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz.
id_ID: Anda memerlukan %1$d%% untuk lulus pelajaran quis ini.

en: You require %1$d%% to pass this lesson's quiz. Your grade is %2$s%%
id_ID: Anda memerlukan %1$d%%untuk lulus quis pelajaran ini. Nilai Anda adalah %2$s%%

en: You require %1$d%% to pass this quiz.
id_ID: Anda memerlukan %1$d%%untuk lulus quis ini.

en: You require %1$d%% to pass this quiz. Your grade is %2$s%%
id_ID: Anda memerlukan %1$d %% untuk lulus quis ini. Nilai Anda adalah %2$s%%

en: Your private message has been sent.
id_ID: Pesan pribadi Anda telah terkirim.

en: Your quiz has been graded
id_ID: Quis Anda telah dinilai

en: Your student
id_ID: Siswa anda

en: Your student has completed a course
id_ID: Murid Anda telah menyelesaikan kursus

en: Your student has completed a lesson
id_ID: Murid Anda telah menyelesaikan pelajaran

en: Your student has sent you a private message
id_ID: Murid Anda telah mengirimi Anda pesan pribadi

en: Your student has started a course
id_ID: Murid Anda telah memulai kursus

en: Your student has submitted a quiz for grading
id_ID: Murid Anda telah mengajukan quis untuk dinilai

en: [%1$s] You have a new message
id_ID: [%1$s] Anda memiliki pesan baru

en: [%1$s] You have completed a course
id_ID: [%1$sAnda telah menyelesaikan kursus]

en: [%1$s] You have completed a quiz
id_ID: [%1$s] Anda telaj menyelesaikan quis

en: [%1$s] You have received a new private message
id_ID: [%1$s] Anda telah menerima pesan pribadi baru

en: [%1$s] Your quiz has been graded
id_ID: [%1$s] Kuis Anda telah dinilai

en: [%1$s] Your student has completed a course
id_ID: [%1$s] Murid Anda telah menyelesaikan kursus

en: [%1$s] Your student has completed a lesson
id_ID: [%1$s] Murid Anda telah menyelesaikan pelajaran

en: [%1$s] Your student has started a course
id_ID: [%1$s] murid Anda telah memulai kursus

en: [%1$s] Your student has submitted a quiz for grading
id_ID: [%1$s] Murid Anda telah mengajukan quis untuk dinilai

en: add a new Administrator
id_ID: Tambahkan Administrator baru

en: by
id_ID: oleh

en: checkout
id_ID: periksa

[ctx: column name]
en: Categories
id_ID: Kategori

[ctx: column name]
en: Category
id_ID: Kategori

[ctx: column name]
en: Course
id_ID: Kursus

[ctx: column name]
en: Course Title
id_ID: Judul Kursus

[ctx: column name]
en: Lesson Title
id_ID: Judul Pelajaran

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Course
id_ID: Pra-syarat Kursus

[ctx: column name]
en: Pre-requisite Lesson
id_ID: Pelajaran pra-syarat

[ctx: column name]
en: Question
id_ID: Pertanyaan

[ctx: column name]
en: Type
id_ID: Jenis

[ctx: column name]
en: WooCommerce Product
id_ID: Produk WooCommerce

en: complete purchase
id_ID: pembelian lengkap

en: complete the purchase
id_ID: selesaikan pembelian

en: course
id_ID: kursus

en: existing Administrator
id_ID: Administrator eksisting

en: failed
id_ID: gagal

en: for grading.
id_ID: Untuk di nilai

en: has been assigned to you.
id_ID: telah ditugaskan kepada Anda.

en: has completed and %1$s the course
id_ID: Telah komplit dan %1$s kursusnya

en: has completed the lesson
id_ID: telah menyelesaikan pelajaran

en: has replied to your private message regarding the %1$s
id_ID: telah membalas pesan pribadi Anda mengenai %1$s

en: has sent you a private message regarding the %1$s
id_ID: telah mengirimi Anda pesan pribadi perihal %1$s

en: has started the course
id_ID: telah memulai kursus

en: has submitted the quiz for lesson
id_ID: telah mengirimkan quis untuk pelajaran

en: in %s
id_ID: dalam %s

en: learner
id_ID: pelajar

en: lesson
id_ID: pelajaran

en: log in
id_ID: masuk

en: minutes
id_ID: Menit

en: more
id_ID: lebih

en: or %1$slog in%2$s to view this course.
id_ID: atau %1$smasuk%2$s untuk melihat kursus ini.

[ctx: page_slug]
en: courses-overview
id_ID: ikhtisar-kursus

[ctx: page_slug]
en: my-courses
id_ID: kursus-saya

en: passed
id_ID: lulus

[ctx: plugin action link]
en: Configure
id_ID: Konfigurasi

[ctx: post type single slug]
en: lesson
id_ID: pelajaran

[ctx: post type single slug]
en: messages
id_ID: pesan

[ctx: post type single slug]
en: question
id_ID: pertanyaan

[ctx: post type single slug]
en: quiz
id_ID: quis

[ctx: post type single url base]
en: course
id_ID: kursus

[ctx: post type single url slug]
en: course
id_ID: kursus

en: run some more updates
id_ID: jalankan beberapa pembaruan lagi

[ctx: taxonomy general name]
en: Course Categories
id_ID: Kategori Kursus

[ctx: taxonomy general name]
en: Lesson Tags
id_ID: Label Pelajaran

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
id_ID: Kategori Pertanyaan

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Types
id_ID: Jenis Pertanyaan

[ctx: taxonomy general name]
en: Quiz Types
id_ID: Jenis Quis

[ctx: taxonomy singular name]
en: Course Category
id_ID: Kategori Kursus

[ctx: taxonomy singular name]
en: Lesson Tag
id_ID: Label Pelajaran

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
id_ID: Kategori Pertanyaan

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Type
id_ID: Jenis Pertanyaan

[ctx: taxonomy singular name]
en: Quiz Type
id_ID: Jenis Quis

en: was submitted for review by
id_ID: telah diajukan untuk ditinjau oleh

en: with a grade of
id_ID: dengan nilai
